Vüsal Qasımlı: Şuşa bəyannaməsi Azərbaycan iqtisadiyyatına yeni imkanlar açır
“Azərbaycan Respublikası ilə Türkiyə Respublikası arasında müttəfiqlik münasibətləri haqqında Şuşa Bəyannaməsi”nin iqtisadi təfərrüatlarını İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktoru, iqtisad elmləri doktoru, professor Vüsal Qasımlı şərh edib. V.Qasımlının sözlərinə görə, Şuşa bəyannaməsi ilə Azərbaycan dünyanın 17-ci ən böyük iqtisadiyyatına sahib olan Türkiyə ilə əməkdaşlıqdan daha çox faydalanacaq: “Türkiyə 2020-ci ildə 1,8 faiz iqtisadi artım göstərərək pandemiya şəraitində iqtisadiyyatı kiçilməyən nadir ölkələrdən olmaqla yanaşı, bu il də 5 faizdən yüksək artım proqnozu ilə dünyada ən sürətlə inkişaf edən ölkələrin sırasındadır. Türk iqtisadiyyatının artım sürəti getdikcə onunla daha çox inteqrasiya olunan Azərbaycanda da iqtisadi artıma stimul verə bilər.”
İqtisadçı professorun fikrincə, Şuşa Bəyannaməsi Azərbaycanda biznesin uzunmüddətli gözləntiləri üçün zəmin yaradır: “Xüsusən də, bəyannamənin Şuşada imzalanması Qarabağda investisiya mühitinə əlavə bir qarant kimi qiymətləndirilməlidir. Şuşa bəyannaməsi ilə bp, Signify kimi qlobal şirkətlərin Qarabağda sərmayə yatırmaq niyyətləri bir-birini tamamlayır, Qarabağda investor inamı indeksini yüksəldir. İqtisadi əlaqələrin genişləndirilməsi ölkələr arasında investisiya qoyuluşlarını da artıracaq. Hazırda Türkiyə Azərbaycanda daha çox qeyri-neft sektoruna, Azərbaycan isə Türkiyədə, əsasən, energetika və kimya sahələrinə kapital yatırır. Türkiyədən Azərbaycana investisiya qoyuluşları 12 milyard dollar, Azərbaycandan Türkiyəyə sərmayə yatırımları isə 19,5 milyard dollar təşkil edir.”
V.Qasımlı bildirib ki, dünyanın müdafiə sənayesi bazarında ilk onluğa iddialı olan Türkiyə ilə Azərbaycanın müdafiə sənayesi sahəsində əməkdaşlıq böyük perspektivlər vəd edir: “Türkiyənin köməyilə Azərbaycan müdafiə sənayesi sahəsində ixrac, idxalın əvəzlənməsi və qlobal dəyər zəncirlərinə qoşulmaq nöqteyi-nəzərindən imkanlar qazanır. Eyni zamanda Türkiyənin enerji təhlükəsizliyində mühüm rol alan SOCAR-ın TPAO ilə əməkdaşlığı iki qardaş ölkənin neft-kimya sahəsində - dounstrimdə irəliləməsi üçün imkan yaradır.” V.Qasımlının sözlərinə görə, Şuşa bəyannaməsindən sonra ticarət həcminin daha da artması üçün əlavə fəaliyyətlər gözlənilir: “2019-cu ildə Türkiyə Azərbaycanın ümumi xarici ticarət dövriyyəsində 4,5 milyard dollar olmaqla 14% paya malik olub. Yüksələn trayektoriya üzrə inkişaf edən qarşılıqlı idxal-ixrac əməliyyatlarının həcminə pandemiyanın yaratdığı gərginliklər ciddi təsir göstərməyib. Belə ki, 2020-ci ildə iki ölkə arasında ticarət həcmi 4,16 milyard dollar təşkil edib. Azərbaycan və Türkiyə 15 milyard dollar olaraq hədəflənən ticarət həcminə nail olmaq üçün davamlı kompleks tədbirlər həyata keçirir. Bu tədbirlərdən biri kimi 1 mart 2021-ci ildən qüvvəyə minən Preferensial Ticarət Sazişi qeyd edilə bilər. Bu saziş 15 mal qrupu üzrə tariflərin azaldılması, qeyri-tarif maneələrinin aradan qaldırılması ilə iki ölkə arasındakı idxal-ixrac əməliyyatlarını artıraraq ölkələrin qoyduqları ticarət dövriyyəsi hədəfinə çatmasını sürətləndirəcək.”
V.Qasımlının sözlərinə görə bəyannamədə “Zəngəzur dəhlizi”nə yer ayrılması hər iki ölkə üçün əhəmiyyətlidir: “Təkcə bu il ixrac həcmini 15-20 faiz artırmağı planlaşdıran Türkiyə ticarət dövriyyəsi 6 milyard dollara çatan Mərkəzi Asiya və 21 milyard dollar olan Çinlə iqtisadi əlaqələrdə “Zəngəzur dəhlizi”ndən istifadə edəcək. Hətta “Zəngəzur dəhlizi” Türkiyə-Rusiya iqtisadi əlaqlərinin də güclənməsinə imkanlar aça bilər. İxracyönümlü Türk iqtisadiyyatı üçün “Zəngəzur dəhlizi” ixrac marşrutlarının şaxələndirilməsi deməkdir.”

Vusal Gasimli: Shusha Declaration Opens New Opportunities for the Economy of Azerbaijan
Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, Doctor of Economics, Professor Vusal Gasimli commented on the economic details of the Shusha Declaration on Allied Relations between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Turkey. V.Gasimli noted that Shusha Declaration would let Azerbaijan benefit more from cooperation with Turkey - the 17th largest economy in the world. He said, “In 2020, with economic growth of 1.8 percent Turkey was one of the rare countries the economy of which did not shrink during the pandemic. Along with that, this year, with a growth forecast of more than 5 percent it is among the fastest-growing countries in the world. The growth rate of the Turkish economy can stimulate economic growth in Azerbaijan, which becomes more integrated with it."
Professor of economics considers that Shusha Declaration lays the foundation for long-term business expectations in Azerbaijan. “Particularly, the signing of the declaration in Shusha should be considered as an additional guarantee for the investment climate in Karabakh. The Shusha Declaration complements the intentions of global companies such as BP and Signify to invest in Karabakh and boosts the investor confidence index in Karabakh. The expansion of economic ties will also increase investment between the countries. At present, Turkey invests more in the non-oil sector in Azerbaijan, and Azerbaijan in Turkey, mainly in the energy and chemical sectors. Investments from Turkey to Azerbaijan amount to 12 billion US dollars, and from Azerbaijan to Turkey 19.5 billion US dollars.”
V.Gasimli said that great prospects are expected from the cooperation between Turkey and Azerbaijan in the field of the defense industry, which claims to be in the top ten in the world defense industry market. “With Turkey's help, Azerbaijan is gaining opportunities in the field of the defense industry in terms of exports, import substitution, and joining global value chains. At the same time, SOCAR's cooperation with TPAO, which plays an important role in Turkey's energy security, allows the fraternal countries to advance in the downstream - petrochemical field”, noted V.Gasimli. He also said that additional activities are expected to appear for future growth of trade volume after signing Shusha Declaration. As he noted, “In 2019, the share of Turkey in Azerbaijan's total foreign trade turnover was 14% which made 4.5 billion US dollars. Tensions created by the pandemic did not have a significant impact on the volume of mutual import-export operations, which developed along the rising trajectory. Thus, in 2020, the trade volume between the two countries amounted to 4.16 billion US dollars. At the same time, Turkey and Azerbaijan are taking comprehensive measures to fully assess the potential between the economies of Azerbaijan and Turkey and to achieve the target trade volume of 15 billion US. One of these measures is the Preferential Trade Agreement that came into force on March 1, 2021. This agreement will accelerate the achievement of trade targets set by the two countries through reducing tariffs on 15 groups of goods, eliminating non-tariff barriers, and increasing import-export operations between the two countries. It will accelerate the achievement of trade turnover goals.”
Moreover, V.Gusamli told that mentioning Zangezur Corridor in the Declaration is significant for both countries. “Turkey, which plans to increase exports by 15-20 percent this year alone, will use the Zangazur Corridor in economic relations with Central Asia, which has a trade turnover of 6 billion US dollars, and China, which has a trade turnover of 21 billion US dollars. The Corridor can also create opportunities to strengthen economic relations between Russia and Turkey. For export-oriented Turkey, Zangezur Corridor means diversification of routes”, said V.Gasimli.