Vüsal Qasımlı: Regional kommunikasiyaların açılması iqtisadi arxitekturanı dəyişəcək
Rusiya Prezidenti Vladimir Putin, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan arasında keçirilən üçtərəfli görüşdən sonra liderlər mətbuata bəyanatla çıxış ediblər. Bəyanat regionda tamamilə yeni vəziyyətin yaranmasına – nəqliyyat kommunikasiyalarının bərpasına yönəlib. Regional kommunikasiyaların açılması perspektivinə münasibət bildirən Azərbaycan Respublikası İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin rəhbəri, iqtisad elmləri doktoru Vüsal Qasımlı bildirib ki, Azərbaycan regionun iqtisadi arxitekturasını müəyyənləşdirən yeni reallıq yaradıb: “İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzində aparılan iqtisadi-riyazi hesablamalar göstərir ki, kommunikasiyaların açılması və iqtisadi-ticari əlaqələrin inkişaf etdirilməsi həm regiona, həm də ayrı-ayrı ölkələrə fayda gətirəcək. Məsələn, qravitasiya modelinə əsasən kommunikasiyaların açılması nəticəsində Ermənitsanın ticarət dövriyyəsində Türkiyənin payı 3 faizdən 13 faizə, Azərbaycanın payı isə ilk dövrdə minimumdan 1 faizə qədər arta bilər. Eyni zamanda regionda kommunikasiyaların açılması Azərbaycanın ixracını 1,2 milyard manat, qeyri-neft ÜDM-i 2 faiz, emal sənayesini 3 faiz və mədən sənayesini 2,7 faiz artıra bilər. Ümumi tarazlıq modeli əsasında hesablamalarımız göstərir ki, Qarabağın Azərbaycan iqtisadiyyatına reinteqrasiyası isə orta müddətli dönəmdə kənd təsərrüfatında 10,4 faiz, turizmdə 5,5 faiz, mədənçıxarma sənayesində 5,3 faiz, nəqliyyat xidmətlərində 4,9 faiz, emal sənayesində 4,3 faiz və digər xidmətlərdə 1,4 faiz, bütövlükdə qeyri-neft ÜDM-in formalaşmasında 5,1 faiz müsbət təsirə malik olacaq.”
V.Qasımlının sözlərinə görə, Ermənistan iki istiqamətdə Azərbaycanın nəqliyyat imkanlarından istifadə etməklə, öz ticarət dövriyyəsinin 25-30 faizini təşkil edən Rusiya ilə əlaqə yarada bilər: Gümrü-Naxçıvan-Meğri-Bakı və İcevan-Qazax-Bakı. Nəzərə alsaq ki, Qarsdan Gümrüyə də dəmiryolu xətti mümkündür, bütövlükdə xarici mənbələrin hesablamalarına görə, Qars-Gümrü-Naxçıvan-Meğri-Bakı üçün təxmini 434 milyon ABŞ dolları xərc tələb edilir və dəmir yol layihəsi illik 10 milyon ton yük daşımaqla fəaliyyətinin 13-cü ilində mənfəət gətirə bilər. Bununla yanaşı, Türkiyədə Qarsdan Naxçıvana və Naxçıvandan Mehri dəhlizi üzərindən Zəngilana planlaşdırılan dəmiryolu xətti daha böyük strateji əhəmiyyət kəsb etməklə yuxarıdakı layihəni tamamlayır. Beləliklə, Azərbaycan və Türkiyənin dəmiryolu xətlərinin inteqrasiyasına Ermənistanın qoşulmaq imkanları rəsmi Yerevanın nə qədər rasional siyasət yürütməsindən asılı olacaqdır. Ermənistan təkcə Türkiyə üzərindən Aralıq və Qara dəniz limanlarına deyil, həm də Azərbaycan üzərindən Culfa vasitəsilə İranla əlaqələr qurmaq şanslarını da qiymətləndirməlidir. Çünki çətin coğrafi şəraitdə Ermənistan-İran dəmir yol layihəsinin tikintisi üçün 2-3 milyard ABŞ dolları vəsait yatırmağa heç bir investor razı deyil. Cənubi Qafqazda kommunikasiyaların açılması İranın Bəndər-Abbas yük limanı vasitəsilə İran körfəzi və Oman körfəzinə və Hind okeanına çıxış, İstanbul-İslamabad qatar xəttinə qoşulma imkanı yaradır.”
V.Qasımlı hesab edir ki, Qars-Naxçıvan-Meqri-Zəngilan-Bakı dəmiryolu xətti Naxçıvanın blokadadan çıxarılması, nəqliyyat xərclərinin azalması, ətraf mühitə təsirlərin azaldılması, xarici ticarət imkanlarının artması, turizmin və sərnişin dövriyyəsinin yüksəlməsi və regiona sərmayə cəlbi baxımından əhəmiyyətlidir: “Faktiki olaraq Azərbaycan Aralıq dənizi hövzəsi ilə Xəzər hövzəsinin Böyük İpək yolu və Şimal-Cənub dəhlizi üzrə daha bir inteqrasiyasına rəvac verir. Orta Asiya və Avropa, Türkiyə və Rusiya, İran və Avropa, Türkiyə və Orta Asiya arasında yeni nəqliyyat imkanları yaranır.”
V.Qasımlı bildirib ki, vaxtilə Avropa Birliyi də kömür və polad üzrə sazişin üzərində qurulub:“Regionumuzda Azərbaycanın yaratdığı yeni reallığa uyğun olaraq kommunikasiyaların açılması sülhün, təhlükəsizliyin, sabitliyin, rifahın və qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın əsasını qoyur ki, bu da sərmayələrin cəlbi və davamlı inkişaf deməkdir. İndi dizayn verilən kommunikasiya layihələri regionun gələcək nəqliyyat və enerji xəritəsini, bütövlükdə iqtisadi, siyasi və strateji arxitekturasını şəkilləndirəcək.”

Vusal Gasimli: Launch of Regional Communications Will Change the Economic Architecture
After a trilateral meeting between President of Russia Vladimir Putin, President of Azerbaijan Ilham Aliyev and Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan, the leaders made a statement to the media. The statement is aimed at creating a completely new situation in the region - restoring transport communications. Expressing his attitude to the prospect of opening regional communications, the head of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, Doctor of Economics Vusal Gasimli noted that Azerbaijan has created a new reality that determines the economic architecture of the region. «Economic and mathematical calculations carried out at the Center for the Analysis of Economic Reforms and Communication show that the launch of communications and the development of trade and economic ties will benefit both the region and separate countries. For example, following the gravity model, as a result of launch of communications, the share of Turkey in Armenia's trade turnover may increase from 3 to 13 percent, and the share of Azerbaijan at the initial stage - from a minimum to 1 percent.
At the same time, the launch of communications in the region can increase Azerbaijan's exports by 1.2 billion manat, non-oil GDP by 2 percent, the processing industry by 3 percent and the mining industry by 2.7 percent. Our calculations based on general equilibrium theory show that the reintegration of Karabakh into the Azerbaijani economy in the medium term will manifest itself in a positive impact of 10.4 percent on agriculture, 5.5 percent on tourism, 5.3 percent on the mining industry, 4.9 percent for transport services, 4.3 percent for the manufacturing industry and 1.4 percent for other services, and in general, 5.1 percent for the formation of non-oil GDP,” Vusal Gasimli said. According to V. Gasimli, using the transport capacity of Azerbaijan in two directions - Gyumri-Nakhchivan-Meghri-Baku and Yerevan-Gazakh-Baku, Armenia can establish transport links with Russia, which accounts for 25-30 percent of the country's trade turnover. Taking into account that a railway connection from Kars to Gyumri is also possible, in general, according to the calculations of all foreign sources, 434 million US dollars are required for Kars-Gyumri-Nakhchivan-Meghri-Baku direction. Moreover, a railway project with cargo transportation of 10 million tons per year can bring profit after 13 years of operation.
Along with that, the planned railway line from Kars to Nakhchivan and from Nakhchivan to Zangilan through the corridor to Meghri complements the above-mentioned project and has greater strategic importance for Turkey. Thus, Armenia's ability to join the integration of the railways of Azerbaijan and Turkey will depend on the rationality of official Yerevan’s policy. Armenia should assess not only the chance of accessing the ports of the Mediterranean and Black Seas through Turkey, but also the possibility of establishing ties with Iran through Julfa - the territory of Azerbaijan. Considering tough geographic conditions, no investor will agree to invest 2-3 billion US dollars for the implementation of the Armenia-Iran railway line project. The launch of communications in the South Caucasus makes it possible to access the Iranian and Oman gulfs, as well as the Indian Ocean through the Iranian cargo port of Bandar Abbas and the Istanbul-Islamabad railway line.
V. Gasimli considers that the Kars-Nakhchivan-Meghri-Zangilan-Baku railway line is important in terms of lifting the blockade of Nakhchivan, reducing transport costs, diminishing the impact on the environment, increasing foreign trade opportunities, tourism and passenger turnover, as well as attracting investment in the region. According to V. Gasimli: “In fact, Azerbaijan promotes greater integration of the Mediterranean and Caspian basins along the Great Silk Road and the North-South corridor. New transport opportunities appear between Central Asia and Europe, Turkey and Russia, Iran and Europe, as well as between Turkey and Central Asia. "
V. Gasimli also noted that the European Union was created on the basis of an agreement on coal and steel. “The launch of communications in accordance with the new reality created by Azerbaijan in our region lays the foundation for peace, security, stability, prosperity and mutually beneficial cooperation, which means an inflow of investments and sustainable development. Now, the designed communication projects will form the future transport and energy map of the region, as well as the economic, political and strategic architecture as a whole," V. Gasimli summed up.