Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan Ordusu işğal altında olan torpaqlarımızı azad etdikcə postkonflikt dövrü və xüsusən də iqtisadi inkişaf diqqət mərkəzinə gəlib. İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi (İİTKM) bu sahədə ciddi tədqiqatlar apararaq, mütəmadi qaydada nəticələri yerli və dünya mətbuatında rus, ingilis, türk, ispan, urdu, erməni, rumın və başqa dillərdə yayır. İİTKM-in icraçı direktoru, iqtisad elmləri doktoru Vüsal Qasımlı Azərbaycan iqtisadiyyatının postkonflikt dövründə inkişaf perspektivləri barədə AZƏRTAC-a müsahibə verib.
- Vüsal müəllim İİTKM Ermənistan iqtisadiyyatına münaqişə nəticəsində dəyən zərərlə bağlı açıqlama yaymışdı. Azərbaycan iqtisadiyyatı bu qələbədən necə faydalanacaq?
- Birincisi, qələbənin gətirdiyi ruh yüksəkliyi Azərbaycan cəmiyyətində özgüvən üçün vacibdir. Məsələn, M.Tetçer 1982-ci ildə Argentinanı məğlub edərək 74 günə Folklend adaları üzərində Britaniyanın nəzarətini təmin etdikdən sonra, Britaniya bu qələbədən pərvazlandı: tetçerizm iqtisadi modeli uğur qazandı, Britaniyanı yenidən “böyük” adlandırmağa başladılar, M.Tetçer dünyada “dəmir ledi” kimi nüfuzunu artırdı.
İkincisi, indiyə qədər Azərbaycan iqtisadiyyatı Ordunu dəstəkləyirdisə, indi Ordu iqtisadiyyata töhfə verir. Azərbaycan 5G – beşinci nəsil müharibə aparır və qanuni torpaqlarını azad edir. İşğaldan azad edilmiş torpaqlar, oradakı faydalı qazıntılar, su və meşə resursları Azərbaycanın iqtisadi gücünü artıracaq. Xüsusən də Azərbaycan xalqının Prezident İlham Əliyevin ətrafında sıx birləşməsi islahatların daha da dərinləşdirilməsi üçün əsasları gücləndirir.
Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycanın regional liderliyi son 17 ildə iqtisadiyyatını 3 dəfədən çox böyütməsi, regional neft-qaz və nəqliyyat-logistika layihələrini gerçəkləşdirməsi ilə sübut olunmuşdu. Kissincerin “neftə nəzarət etməklə dövlətlərə, ərzağa nəzarət etməklə insanlara nəzarət mümkündür” sitatına uyğun olaraq Azərbaycan regionun geopolitikası və geoiqtisadiyyatını şəkilləndirərkən yekun bir ştrixə ehtiyac duyurdu. Əhalisinə görə dünyada 90-cı və ərazisinə görə 114-cü ölkə olan Azərbaycan nüfuzlu “US News”un hesabatına əsasən, dünyada 45-ci gücə çevrilməyi bacarıb. Azərbaycanın regional oyunçu statusunda iqtisadi və siyasi üstünlüyünü hərbi potensialının təsdiqi tamamlamalıydı ki, ölkə regional liderliyini tam təsbit etsin. Son 10 ildə Azərbaycanın hərbi büdcəsi ÜDM-in 4 faizi və dövlət büdcəsinin 11 faizi həddində olub. Cari il sentyabrın 27-də Ermənistanın təxribatına cavab olaraq Azərbaycan Ordusunun əks-həmləsi nəticəsində düşmənin 30 il müddətində yaratdığı müdafiə səddi yarılıb və 1988-1993-cü illərdə işğalına illər sərf edilmiş Azərbaycan torpaqları həftələr ərzində azad edilməyə başlayıb. Beləliklə, Azərbaycan iqtisadi üstünlüyünü hərbi gücə və düşmən üzərində üstünlüyə çevirməyi bacarıb. Azərbaycanın Cənubi Qafqazda gücün bütün parametrləri – iqtisadi, siyasi və hərbi cəhətdən önə çıxması regionun geopolitikasını və geoiqtisadiyyatını yenidən şəkilləndirir. Resurs müharibəsinə tab gətirə bilməyəcəyi əvvəlcədən proqnozlaşdırılan Ermənistan Azərbaycanla son müharibənin ilk 20 günündə 3,5 milyard dollar və ÜDM-in 30 faizi həcmində itki ilə üzbəüz qalıb. Yardımlar olmayacağı təqdirdə bu ziyanı bağlamaq üçün Ermənistana 10 il vaxt lazım olacaq.
Beynəlxalq güclərin dəstəyi ilə Ermənistanın Azərbaycanın 20 faiz ərazisini 30 ilə yaxın işğalda saxlaması ölkəmiz üçün “geopolitik lift” sayıla bilərdi: çünki Azərbaycan bütün resurslarını bu müddətdə erməni işğalını aradan qaldırmaq üçün səfərbər etmişdi. Bu “geopolitik liftlər” – neft-qaz və nəqliyyat-logistika layihələri Azərbaycanı Avrasiyanın mərkəzində “Şimal-Cənub” və “Şərq-Qərb” dəhlizlərində yüksək mərtəbələrə qaldıra bilib. XIX əsrdə Napoleonun Böyük Britaniyanı “Kontinental mühasirə” (Blocus continental) cəhdi uğursuzluqla nəticələndiyi halda, Azərbaycanın aqressor Ermənistanı sülhə məcbur etmək üçün onu regional layihələrdən kənarda saxlaması öz sözünü dedi. Müstəqilliyinin məhdudlaşdırılması, tədiyyə balansı və icmal dövlət büdcəsinin xroniki kəsiri, əsas iqtisadi rıçaqlarının itirilməsi və əhalinin dörddəbirinin yoxsulluq həddindən aşağıda olması Ermənistana Qarabağda işğalı davam etdirməyə imkan vermir. Azərbaycanın bu il sentyabr-oktyabr aylarındakı hərbi uğuru – Ermənistan üçün bir həqiqəti çılpaqlığı ilə ortaya qoydu: itirilmiş 30 il. Daha bir tarixi şansın itirilməməsi üçün Ermənistanın işğal siyasətindən əl çəkməsi lazımdır.
- İşğaldan azad olunan torpaqlarda iqtisadiyyatın bərpası necə həyata keçiriləcək?
- İşğaldan azad edilən ərazilərin bərpası üzrə Azərbaycanın kifayət qədər təcrübəsi var. Hətta ölkəmizdə Ərazilərinin Bərpası və Yenidən Qurulması üzrə Agentlik yaradılıb ki, onun da missiyası aparılan bərpa işlərinin koordinasiyasını və məcburi köçkünlərin doğma torpaqlarına qaytarılması üçün şəraitin yaradılmasını təmin etməkdir. 2020-ci ildən başlayaraq Azərbaycan Ordusunun düşmən tapdağından azad etdiyi ərazilərin də uyğun qaydada bərpası həyata keçiriləcək. 1994-cü ildə uğurlu Horadiz əməliyyatından sonra Füzuli rayonunun 42 yaşayış məntəqəsinə həyat verildi. 2016-cı ilin aprelində hərbi qələbədən sonra Cəbrayıl rayonunun Cocuq Mərcanlı kəndi - “Böyük qayıdışın başlanğıc” nöqtəsi oldu. Dövlətin diqqət və qayğısı nəticəsində Cocuq Mərcanlı kəndi qısa müddətdə müasir və abad bir yaşayış məntəqəsinə çevrilib. Bu məqsədlə Azərbaycan Prezidenti tərəfindən ardıcıl olaraq bir neçə dəfə Sərəncam imzalanıb. Cocuq Mərcanlı hazırda işğal altında olan istənilən kənd yaşayış məntəqəsi ilə müqayisədə daha abaddır, iş yerləri və sosial xidmətlərlə daha yüksək səviyyədə təmin olunub. Bu da Azərbaycan və Ermənistanın inkişafa münasibətlərində fərqi göstərir. Artıq Tərtər rayonunun yenicə azad olunan Suqovuşan və Talış kəndlərinə gedən 29 kilometrlik avtomobil yollarının bərpası başlayır. Bir sözlə, Azərbaycan torpaqlara qayıtdıqca həyat da canlanır. Bunun üçün ilk növbədə azad olunmuş ərazilərin minalardan təmizlənməsi və digər zərərsizləşdirmə tədbirləri görülür, daha sonra kommunikasiyalar qurulur və nəhayət yaşayış və istehsal təmin edilir. Torpaqlar işğaldan azad edildikcə “Böyük qayıdış” da davam edir.
- Ərazilər işğaldan azad olunduqca ermənilərin bizim torpaqlarda talançılıq və dağıdıcılıqla məşğul olması bir daha sübut olunur. Azərbaycana dəyən ziyan nə qədərdi?
- 1988-1993-cü illərdə işğal olunmuş ərazilərdə erməni təcavüzkarları tərəfindən aparılan etnik təmizləmə siyasəti nəticəsində ümumilikdə 900 yaşayış məntəqəsi, 150 min yaşayış evi və mənzil, 6 minədək sənaye, kənd təsərrüfatı və digər müəssisələr tam şəkildə sıradan çıxarılıb və dağıdılıb, 7 min ictimai bina, 693 məktəb, 855 uşaq bağçası, 798 səhiyyə obyekti, 927 kitabxana, 44 məbəd, 9 məscid, 473 tarixi abidə, saray və muzeylər, 40 min muzey eksponatı, 160 körpü və digər infrastruktur obyektləri dağıdılıb, soyğunçuluğa məruz qalıb. Bundan əlavə, 280 min hektar meşə, 1 milyon hektara yaxın məhsuldar torpaqlar, o cümlədən 127 min 700 hektar suvarılan torpaq, 34 min 600 hektar üzüm və meyvə bağları sahəsi, 1200 kilometr irriqasiya sistemi işğalçıların əlinə keçib, işğal edilən ərazilərdən kənarda yerləşən 5 rayonda 120 min hektar əkinəyararlı torpaq sahəsi suvarılmamış qalıb və praktiki olaraq təsərrüfat dövriyyəsindən çıxarılıb. İşğalçılar tərəfindən 220 min baş iribuynuzlu mal-qara aparılıb. Azərbaycan Respublikası ərazilərinin Ermənistan silahlı qüvvələrinin işğalı nəticəsində itki və tələfatların qiymətləndirilməsi məqsədilə İşçi Qrupu yaradılıb və 1988-1994-cü illərdə silahlı erməni təcavüzü nəticəsində Azərbaycanın məruz qaldığı hər cür əmlakın, o cümlədən yeraltı yerüstü sərvətlərin itkisinin dəyərinin hesablanması, onların qiymətləndirilməsi və bu sahədə elektron məlumat bazası yaradılıb. 2017-ci ilə olan məlumatlara əsasən, silahlı təcavüz nəticəsində itki və tələfatların ümumi dəyəri 820 milyard dollar səviyyəsində olub. İşğaldan azad olunduqca Azərbaycan bu ərazilərə həyat gətirəcək. Ermənistana qarşı vurduğu ziyana görə təzminat iddiası da mümkündür.
- İşğaldan azad edilən ərazilərdə hansı sahələrin inkişaf potensialı var?
- Ərazilərin işğal altında saxlanılması Ermənistana ciddi iqtisadi fayda gətirməyib. Həmin ərazilərin yeraltı və yerüstü təbii ehtiyatlarla zəngin olmasına, əlvan metal filizləri, qızıl, civə, xromit, perlit, əhəng, mərmər, əqiq, mineral sular və başqaları kimi çox yayılan faydalı qazıntılara malik olmasına, habelə geniş kurort-rekreasiya potensialına malik olmasına baxmayaraq, Ermənistan bu potensialdan heç bir zaman tam faydalana bilməyib. Bəli, Kəlbəcərdə və başqa ərazilərimizdə kustar üsullarla və ətraf mühitə ziyan vurmaqla faydalı qazıntılarımız talanıb. Buna görə cavabdeh şəxslər məsuliyyətə cəlb olunacaqlar.
“AzerGold” QSC və Azərbaycan Sənaye Korporasiyası bu ehtiyatların hasilatı və emalını həyata keçirə biləcək təcrübə, ixtisaslı kadr, ixrac və investisiya imkanlarına sahibdir. Beləliklə, yeni təbii resursları dövriyyəyə cəlb etməklə Azərbaycan qərb bölgəsinin inkişafı, dağ-mədən sənayesinin, eləcə də metallurgiya kompleksinin yüksəlişini təmin etmək potensialına malikdir. Metallurgiyanın inkişafı isə Azərbaycanda bir sıra sənaye sahələri ilə yanaşı, həm də hərbi-sənayenin inkişafını sürətləndirəcək. 5G texnologiyalara sahib Azərbaycan Ordusunun təchizatında hərbi sənayemiz öz sözünü deməlidir. Azərbaycanın işğaldan azad etdiyi ərazilərdə meşə, su və torpaq resursları aqrar sahə, emal sənayesi və turizmin inkişafı üçün böyük imkanlar yaradır. Ən əsası azad edilən ərazilərin iqtisadiyyatı yenidən qurulacaq və yeni texnologiyalar tətbiq olunacaq, bu isə iqtisadiyyatı daha məhsuldar edəcək. İkinci Dünya Müharibəsindən sonra ən çox dağılmış iki ölkə - Almaniya və Yaponiya daha sürətlə inkişaf etdi, çünki yeni texnologiyalar tətbiq olundu, iqtisadiyyatın məhsuldarlığı yüksəldi. Məsələn, işğaldan azad edilmiş Cəbrayılın yenidən tikilməsi üçün əksər tikinti materiallarının ehtiyatları elə bu rayonun özündə də var: mişar daşı istehsalına yararlı tulus tuf, çaxmaqçay, tikinti qumu, kərpic istehsalına yararlı Qaracallı gil, sement istehsalına yararlı vulkan külü, gəc, əhəngdaşı, qum-çınqıl, yəşəm, xalsedon və meşə ehtiyatları.
İşğaldan azad olunan ərazilərdə “tikinti bumu” gözlənilir. Ərazilərimizin azad edilməsi nəticəsində biz qarşıdakı illər üzrə qeyri-neft sektorunun inkişafı ilə bağlı verdiyimiz proqnozları yenidən işləməli olacağıq. Çünki Ordumuzun bu qələbəsi həm də qeyri-neft sektorumuzun daha sürətlə böyüməsinə təkan verəcək. Ərazilərin işğaldan tam azad olunmasının iqtisadi inkişafımıza təsiri çox böyük olacaq. İlkin hesablamamız göstərir ki, qarşıdakı illərdə Yuxarı Qarabağ və Kəlbəcər-Laçın iqtisadi rayonlarında əsas sahələr üzrə məhsulun ümumi buraxılışı 2 milyard manatdan çox arta bilər.
- İşğaldan azad olunan ərazilərdə kənd təsərrüfatı sahəsində hansı perspektivlər var?
- İşğal olunmuş ərazilər işğaldan əvvəl Azərbaycanda istehsal edilən kənd təsərrüfatı məhsullarının 35-40 faizə qədərini təmin edirdi. İndi isə Ermənistanın işğal nəzarəti altında saxlamasına baxmayaraq, bu zona Ermənistan üçün səmərəsiz olub. Təkcə Qarabağ ərazisində 250 min hektardan çox məhsuldar torpaqların olmasına baxmayaraq, bu ərazilərin cəmi 7 faizində istifadə edilir. Belə ki, çayların əsasən şimal hissədə yerləşməsi, əkin sahələrinin isə cənubda olması və həmin ərazilərdə yeraltı suların daha dərində yerləşməsi, işğaldan əvvəl mövcud olan irriqasiya sisteminin məhv edilməsi bu ərazilərin istifadəsiz olaraq qalması ilə nəticələnib. Əkin sahələrində məhsuldarlıq aşağı səviyyədə olub və hər hektardan cəmi 10-12 sentner taxıl götürülüb. Halbuki bu rəqəm işğaldan əvvəl 21-25 sentner idi. Azərbaycan işğaldan azad olunan torpaqlarda üzümçülük, tütünçülük, pambıqçılıq, baramaçılıq, meyvə-tərəvəz, bostançılıq və heyvandarlığın inkişafı üçün böyük potensiala sahibdir. Eyni zamanda, burada emal və ərzaq sənayesinin inkişafı potensialı var.
Azərbaycan ərazilərinin işğaldan azad edilməsi həm də ölkəmizdə ərzaq təhlükəsizliyinin təmininə ciddi töhfə verəcək. Xüsusən də heyvandarlıq məhsulları ilə özünütəminetmə səviyyəsi yaxşılaşacaq. Hazırda ölkəmizdə özünütəminetmə səviyyəsi ət və ət məhsulları üzrə 82,5 faiz, süd və süd məhsulları üzrə 86,2 faizdir. Proqnozumuza görə, işğaldan azad edilən ərazilərdə təsərrüfat fəaliyyəti bərpa ediləndən sonra bu məhsullarla özümüzü təmin edə biləcəyik. Həmçinin Azərbaycanda dənli (çəltik daxil edilmir) bitkilər üzrə özünü təmin etmə səviyyəsi 70 faizə çatır. Torpaqlarımızın işğaldan azad olunması bizə imkan verəcəkdir ki, bu sahədə də vəziyyəti yaxşılaşdıraq.
- İşğalda olan ərazilərimiz həm də su ehtiyatları ilə zəngindir.
- Su ehtiyatlarının 72,7 faizi ölkə xaricində formalaşan Azərbaycanın işğal altında olan su resurslarına çıxışı əhəmiyyətlidir. Bu ehtiyatlardan həm içməli su, həm meliorasiya, həm də elektrik enerjisi istehsalı üçün istifadə ediləcək. Azərbaycan su ehtiyatlarını səmərəli idarə etməklə həm Ermənistanın Azərbaycana qarşı apardığı hidro müharibəyə son qoyacaq, həm də Ermənistanın özünə də nəzarət imkanı qazanacaq. Xüsusən də Kəlbəcər və Laçın rayonları şirin su ehtiyatları ilə zəngindir, hətta Ermənistanın şirin su mənbəyi olan Göyçə gölünü qidalandıran Arpa və Bərgüşad çaylarının da mənbəyi bu rayonlardadır.
Bundan əlavə, Azərbaycanın hündürlüyünə görə (125 metr) ən yüksək, ümumi su tutumu 560 milyon kubmetr olan su anbarı - Sərsəng su anbarı da işğal altındadır. Keçmişdə Sərsəng su anbarı Tərtər, Ağdərə, Bərdə, Goranboy, Yevlax və Ağcabədi rayonlarını suvarma suyu ilə təmin edirdi. Ermənistan tərəfi bu su anbarını süni daşqınlar yaratmaqla Azərbaycan torpaqlarına ziyan vurmaq üçün yaz və payız aylarında açırdı. Sərsəng su anbarı Ermənistanın əlində regional ekoloji və milli təhlükəsizlik üçün təhdiddir.
Azərbaycan mineral su ehtiyatlarının 40 faizinə qədəri işğal altındakı torpaqlardadı. Bu suların həm qablaşdırılaraq satılması, həm də bulaqların üzərində kurort-rekreasiya zonalarının yaradılması mümkündür. İşğal altındakı 2 qoruq, 4 yasaqlıq və tarixi abidələrin əsasında turizmin inkişafı üçün böyük potensial var. Dünyanın ən qədim yaşayış məskənlərindən olan Azıx mağarasının turizm imkanları çox genişdir.
Ermənistan işğal altındakı ərazilərdə 2020-ci ilədək 30 kiçik su elektrik stansiyasının (SES) tikintisi nəzərdə tutsa da, onlardan yalnız 16-sı istifadəyə verilib. Həmin istifadəyə verilmiş SES-lərin ümumi gücü 1976-ci ildə istifadəyə verilmiş gücü 50 meqavat olan “Sərsəng” SES səviyyəsindədir. Nəzərə alsaq ki, Suqovuşan Azərbaycan Ordusu tərəfindən işğaldan azad olunub və həmin ərazidə olan “Madagiz 1” və “Madagiz 2” SES-lər dövriyyədən çıxıb və mövcud güc daha da azalıb. Ümumilikdə isə işğaldan sonra Qarabağın enerji sistemi Ermənistandan asılı vəziyyətdədir və istehsal olunan güc ümumi tələbatın 30-40 faizini təmin etmək qabiliyyətindədir.
Prezident İlham Əliyevin uzaqgörənliklə Araz çayı üzərində Xudafərin və Qız qalası bəndləri və elektrik stansiyalarının inşası və istismarı haqqında İranla gəldiyi razılaşma bu gün öz sözünü deyir. "Xudafərin" hidroqovşağı Azərbaycana ildə 368 milyon kilovat/saat elektrik enerjisi istehsal etməyə imkan verəcək. Burada həm də suvarma imkanları mövcuddur.
- Qarabağın dağlıq hissəsində dırnaqarası qurumu maliyyələşdirmək Ermənistanın zəif iqtisadiyyatı üçün nə deməkdir?
- Ermənistan Azərbaycanla resurs müharibəsinə və silahlanma yarışına hazır deyil. Bu, Ermənistanı taqətdən salır və tükəndirir. Ermənistanın dövlət büdcəsində nəzər yetirsək görərik ki, 1995-2020-ci illərdə hərbi xərclər cəmi 7,9 milyard dollar səviyyəsində olub. Eyni zamanda, həmin dövr üzrə qondarma rejimin büdcəsində də Ermənistan büdcəsindən transfertlər olub. Ümumilikdə ötən dövr ərzində Ermənistanın büdcəsində işğalla bağlı təxminən 8,6 milyard dollar həcmində xərc yaranıb ki, bu xərc də ölkə üçün böyük yükdür. Müqayisə üçün deyək ki, qeyd olunan müddət ərzində Ermənistan iqtisadiyyatına qoyulmuş birbaşa investisiyaların həcmi təxminən 8 milyard dollar səviyyəsində olub. Eyni zamanda, həmin xərclər 2020-ci il səviyyəsi nəzərə alınmaqla Ermənistanın 2,5 illik büdcə xərclərinə bərabərdir. Hərbi xərclərin büdcədə dominant olması ölkədə digər sahələrin xüsusilə elm, təhsil, səhiyyə, texnologiya, habelə sosial sektorun maliyyələşdirilməsində ciddi problem yaradıb. Nəticədə hər 4 nəfərindən biri yoxsul olan Ermənistan dünyada ən militarist iqtisadiyyata malik ölkələr arasındadır. Göründüyü kimi, işğal altında saxlanılan Qarabağın Ermənistan üçün heç bir iqtisadi potensialı yoxdur, nəzərdə tutulan bütün “perspektiv planlar” iflasa uğrayıb. Başqa sözlə, Qarabağ Ermənistan üçün iqtisadi yük, Azərbaycan üçün isə iqtisadi potensialdır.
- Ermənistanın işğal altında olan ərazilərdə əhali məskunlaşdırma siyasəti barədə nə deyə bilərsiniz?
- Ermənistan işğal edilmiş ərazilərdə qanunsuz məskunlaşma siyasəti həyata keçirib. Belə ki, Ermənistan hökuməti Ermənistandan və digər ölkələrdən, xüsusilə Suriya, Livan və İraqdan olan ermənilərin Azərbaycanın işğal altında olan ərazilərində məskunlaşmasını təşviq etmək məqsədilə maliyyə, maddi-texniki və sair yardımlar göstərəcəyi ilə bağlı müxtəlif vədlər verib. Məskunlaşma siyasəti tam iflasa uğrayıb. Ermənistan statistikasına əsasən bu ərazilərdə təxminən 150 min, erməni mətbuatına görə 40-45 min, işğal olunmuş ərazilərdə aparılmış faktaraşdırıcı missiyanın hesabatlarına əsasən isə cəmi 25 min əhali yaşayır. Xatırladaq ki, işğaldan əvvəl isə həmin ərazilərdə təxminən 1 milyona yaxın azərbaycanlı yaşayırdı. Görünən odur ki, bu ərazi erməni xalqı üçün heç vaxt cəlbedici olmayıb. Eyni zamanda, Ermənistanın mövcud iqtisadi potensialı verilmiş vədlərin icrasını mümkünsüz edib. Depopulyasiya, aşağı doğum faizi və əhalinin qocalması ilə demoqrafik böhran yaşayan Ermənistanın Qarabağda məskunlaşma siyasəti iflasa uğrayıb. Avropada ən sürətli əhali artımına malik olan ölkələrdən biri kimi Azərbaycanın demoqrafik fundamentalları imkan verəcək işğaldan azad olunan ərazilərdə sürətlə məskunlaşma aparılsın, insanlarımız ata-baba yurdlarına geri qayıtsınlar.
Qarabağın işğaldan azad olunması Azərbaycan iqtisadiyyatının genişlənməsinə və diversifikasiyasına töhfə olacaq. Çünki dövlətimizin başçısı demişkən “Qarabağ Azərbaycandır!”

As the Azerbaijani Armed Forces, under the leadership of Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev, continue to liberate our occupied territories, the post-conflict period—particularly economic development—has come into sharp focus. The Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) conducts extensive research in this field and regularly disseminates its findings in local and international media in Russian, English, Turkish, Spanish, Urdu, Armenian, Romanian, and other languages. The Executive Director of CAERC, Doctor of Economic Sciences Vusal Gasimli, gave an interview to AZERTAC on the development prospects of Azerbaijan’s economy in the post-conflict period.
– Mr. Gasimli, CAERC previously released a statement on the damage inflicted on Armenia’s economy as a result of the conflict. How will Azerbaijan’s economy benefit from this victory?
– First, the morale boost brought by victory is essential for public self-confidence in Azerbaijani society. For example, after Margaret Thatcher defeated Argentina in 1982 and secured British control over the Falkland Islands within 74 days, the United Kingdom experienced a surge of confidence: the Thatcherite economic model succeeded, Britain began to be called “great” again, and Margaret Thatcher strengthened her global reputation as the “Iron Lady.”
Second, whereas Azerbaijan’s economy previously supported the Army, the Army is now contributing to the economy. Azerbaijan is waging a fifth-generation (5G) war and liberating its legitimate territories. The liberated lands, along with their mineral resources, water, and forest reserves, will enhance Azerbaijan’s economic strength. In particular, the unity of the Azerbaijani people around President Ilham Aliyev strengthens the foundations for further deepening reforms.
Under President Ilham Aliyev’s leadership, Azerbaijan’s regional leadership has been proven over the past 17 years by more than tripling its economy and implementing regional oil and gas as well as transport and logistics projects. In line with Henry Kissinger’s quote that “control oil and you control nations; control food and you control people,” Azerbaijan, while shaping the region’s geopolitics and geoeconomics, needed a final decisive element. Although Azerbaijan ranks 90th in the world by population and 114th by territory, it has risen to 45th place globally according to a report by the reputable US News. To fully consolidate its regional leadership, Azerbaijan’s economic and political advantages as a regional player had to be complemented by confirmation of its military potential. Over the past 10 years, Azerbaijan’s military budget has amounted to around 4 percent of GDP and 11 percent of the state budget.
On September 27 of the current year, in response to Armenia’s provocation, the Azerbaijani Armed Forces launched a counteroffensive that broke through the enemy’s defensive line built over 30 years, and territories occupied between 1988 and 1993—whose occupation had taken years—began to be liberated within weeks. Thus, Azerbaijan succeeded in transforming its economic superiority into military power and dominance over the enemy. Azerbaijan’s emergence as the leading power in the South Caucasus across all parameters—economic, political, and military—is reshaping the region’s geopolitics and geoeconomics. Armenia, which was predicted in advance to be unable to withstand a resource war, faced losses of USD 3.5 billion and around 30 percent of GDP during the first 20 days of the latest war with Azerbaijan. Without external assistance, Armenia would need 10 years to compensate for these losses.
With the support of international powers, Armenia’s occupation of nearly 20 percent of Azerbaijan’s territory for almost 30 years could be considered a “geopolitical lift” for our country, as Azerbaijan mobilized all its resources during this period to eliminate the occupation. These “geopolitical lifts”—oil and gas as well as transport and logistics projects—elevated Azerbaijan to high levels within the North–South and East–West corridors at the center of Eurasia. While Napoleon’s attempt in the 19th century to impose a Continental Blockade on Great Britain failed, Azerbaijan’s policy of excluding aggressor Armenia from regional projects in order to compel it to peace proved effective. Restrictions on sovereignty, chronic deficits in the balance of payments and consolidated state budget, loss of key economic levers, and the fact that a quarter of the population lives below the poverty line make it impossible for Armenia to continue the occupation of Karabakh. Azerbaijan’s military success in September–October of this year starkly revealed one reality for Armenia: 30 lost years. To avoid losing another historic opportunity, Armenia must abandon its occupation policy.
– How will economic reconstruction be carried out in the liberated territories?
– Azerbaijan has sufficient experience in restoring liberated territories. An Agency for the Restoration and Reconstruction of Territories has even been established to coordinate reconstruction efforts and create conditions for the return of internally displaced persons to their native lands. Starting from 2020, the territories liberated by the Azerbaijani Armed Forces will also be restored in an appropriate manner.
After the successful Horadiz operation in 1994, life was restored to 42 settlements in the Fuzuli district. Following the military victory in April 2016, the village of Jojug Marjanly in the Jabrayil district became the starting point of the “Great Return.” As a result of state attention and care, Jojug Marjanly was transformed into a modern and well-developed settlement in a short period. To this end, the President of Azerbaijan signed several decrees consecutively. Today, Jojug Marjanly is more developed than any settlement still under occupation, with better employment opportunities and social services. This demonstrates the difference in approaches to development between Azerbaijan and Armenia.
Reconstruction has already begun on the 29-kilometer road leading to the newly liberated Sugovushan and Talish villages in the Tartar district. In short, as Azerbaijan returns to its lands, life is revitalized. First, liberated territories are cleared of mines and other hazards, then communications are established, and finally residential and production activities are ensured. As territories are liberated, the “Great Return” continues.
– As territories are liberated, evidence once again emerges of Armenian looting and destruction on our lands. What is the scale of damage inflicted on Azerbaijan?
– As a result of the ethnic cleansing policy pursued by Armenian aggressors in the occupied territories between 1988 and 1993, a total of 900 settlements, 150,000 residential houses and apartments, nearly 6,000 industrial, agricultural, and other enterprises were completely destroyed; 7,000 public buildings, 693 schools, 855 kindergartens, 798 healthcare facilities, 927 libraries, 44 temples, 9 mosques, 473 historical monuments, palaces, and museums, 40,000 museum exhibits, 160 bridges, and other infrastructure facilities were destroyed or looted.
In addition, 280,000 hectares of forest, nearly 1 million hectares of fertile land—including 127,700 hectares of irrigated land—34,600 hectares of vineyards and orchards, and 1,200 kilometers of irrigation systems fell into the hands of the occupiers. In five districts outside the occupied territories, 120,000 hectares of arable land were left unirrigated and effectively removed from economic circulation. The occupiers also seized 220,000 head of cattle.
A Working Group was established to assess losses and damage resulting from the occupation of Azerbaijan’s territories by Armenian armed forces. It calculated and evaluated the value of all losses, including underground and surface resources, and created an electronic database. According to data as of 2017, the total value of losses and damage amounted to USD 820 billion. As territories are liberated, Azerbaijan will bring life back to these lands. It is also possible to file compensation claims against Armenia for the damage caused.
– Which sectors have development potential in the liberated territories?
– The occupation of these territories did not bring significant economic benefits to Armenia. Despite their rich underground and surface natural resources—non-ferrous metal ores, gold, mercury, chromite, perlite, limestone, marble, agate, mineral waters, and others—as well as vast resort and recreational potential, Armenia never managed to fully utilize this capacity. Yes, Azerbaijan’s mineral resources in Kalbajar and other areas were plundered through primitive methods that damaged the environment. Those responsible will be held accountable.
AzerGold CJSC and the Azerbaijan Industrial Corporation possess the experience, qualified personnel, and export and investment capabilities to extract and process these resources. By bringing new natural resources into circulation, Azerbaijan has the potential to ensure the development of the western regions, the mining industry, and the metallurgical complex. The development of metallurgy, in turn, will accelerate growth in several industrial sectors, including the military-industrial complex. The domestic defense industry must play its role in supplying the Azerbaijani Army, which possesses 5G technologies.
Forest, water, and land resources in the liberated territories create broad opportunities for the development of agriculture, processing industries, and tourism. Most importantly, the economy of the liberated areas will be rebuilt with the application of new technologies, increasing productivity. After World War II, the two most devastated countries—Germany and Japan—developed rapidly precisely because new technologies were introduced and productivity increased.
For example, most construction materials needed to rebuild liberated Jabrayil are available locally: tuff suitable for cut stone production, gravel, construction sand, clay suitable for brick production, volcanic ash, gypsum, limestone, sand and gravel, jade, chalcedony, and forest resources.
A construction boom is expected in the liberated territories. As a result of the liberation of our lands, we will need to revise our forecasts for non-oil sector development in the coming years. This victory of our Army will also accelerate the growth of the non-oil sector. The complete liberation of territories will have a very significant impact on economic development. Preliminary estimates show that in the coming years, total output in key sectors in the Upper Karabakh and Kalbajar–Lachin economic regions could increase by more than 2 billion manats.
– What are the prospects for agriculture in the liberated territories?
– Before the occupation, these territories accounted for up to 35–40 percent of Azerbaijan’s agricultural output. Under Armenian control, however, the zone proved inefficient. Despite having more than 250,000 hectares of fertile land in Karabakh alone, only 7 percent was used. The location of rivers mainly in the north, agricultural lands in the south, deeper groundwater levels, and the destruction of pre-existing irrigation systems led to underutilization. Crop yields were low—only 10–12 centners per hectare, compared to 21–25 centners before occupation.
Azerbaijan has great potential to develop viticulture, tobacco growing, cotton growing, sericulture, fruit and vegetable production, horticulture, and livestock breeding in the liberated territories. There is also strong potential for processing and food industries.
Liberation will significantly contribute to ensuring food security. Self-sufficiency in livestock products will improve. Currently, self-sufficiency levels are 82.5 percent for meat and meat products and 86.2 percent for milk and dairy products. After restoring economic activity in liberated areas, we expect to fully meet domestic demand. Self-sufficiency in grains (excluding rice) is currently around 70 percent and will improve further.
– The occupied territories are also rich in water resources.
– Access to water resources in the occupied territories is critical, as 72.7 percent of Azerbaijan’s water resources are formed outside the country. These resources will be used for drinking water, irrigation, and electricity generation. Efficient water management will put an end to Armenia’s hydro warfare against Azerbaijan and also provide leverage over Armenia itself. Kalbajar and Lachin districts are particularly rich in freshwater resources; the sources of the Arpa and Bergushad rivers that feed Lake Goycha, Armenia’s main freshwater source, are located there.
Additionally, Azerbaijan’s highest reservoir by dam height (125 meters), with a total capacity of 560 million cubic meters—the Sarsang Reservoir—is under occupation. Previously, it supplied irrigation water to the Tartar, Aghdara, Barda, Goranboy, Yevlakh, and Aghjabadi districts. Armenia used the reservoir to cause artificial floods in spring and autumn, damaging Azerbaijani lands. The Sarsang Reservoir represents a regional ecological and national security threat in Armenia’s hands.
Up to 40 percent of Azerbaijan’s mineral water resources are located in the occupied territories. These can be bottled for sale or used to establish resort and recreational zones. There is significant tourism potential based on two reserves, four protected areas, and historical monuments. The Azikh Cave, one of the world’s oldest human settlements, offers extensive tourism opportunities.
Although Armenia planned to build 30 small hydropower plants in the occupied territories by 2020, only 16 were commissioned. Their total capacity is equivalent to that of the 50 MW Sarsang HPP commissioned in 1976. Since Sugovushan has been liberated and the Madagiz 1 and Madagiz 2 HPPs are out of operation, capacity has further declined. Overall, Karabakh’s energy system remains dependent on Armenia and can meet only 30–40 percent of total demand.
President Ilham Aliyev’s far-sighted agreement with Iran on the construction and operation of the Khudafarin and Giz Galasi dams and power plants on the Araz River is now yielding results. The Khudafarin hydroscheme will enable Azerbaijan to generate 368 million kilowatt-hours of electricity annually and also provide irrigation opportunities.
– What does financing the so-called entity in mountainous Karabakh mean for Armenia’s weak economy?
– Armenia is not prepared for a resource war or an arms race with Azerbaijan. This exhausts and drains the country. Between 1995 and 2020, Armenia’s military expenditures totaled only USD 7.9 billion. Transfers from the Armenian budget also financed the separatist regime. Overall, occupation-related expenditures amounted to approximately USD 8.6 billion—an enormous burden. For comparison, foreign direct investment in Armenia over the same period was about USD 8 billion. These expenditures equal roughly 2.5 years of Armenia’s 2020 budget spending.
The dominance of military spending has created serious problems in financing science, education, healthcare, technology, and the social sector. As a result, Armenia—where one in four people lives in poverty—is among the world’s most militarized economies. Clearly, occupied Karabakh has no economic potential for Armenia; all supposed “development plans” have failed. In other words, Karabakh is an economic burden for Armenia and an economic opportunity for Azerbaijan.
– What can you say about Armenia’s settlement policy in the occupied territories?
– Armenia pursued an illegal settlement policy in the occupied territories, offering financial and material incentives to Armenians from Armenia and abroad—especially Syria, Lebanon, and Iraq—to settle there. This policy failed completely. According to Armenian statistics, about 150,000 people live there; Armenian media cite 40,000–45,000; fact-finding missions indicate only around 25,000. Before occupation, nearly 1 million Azerbaijanis lived in these territories. Clearly, the area was never attractive to Armenians, and Armenia’s economic capacity made fulfilling promises impossible. Facing depopulation, low birth rates, and an aging population, Armenia’s settlement policy collapsed. By contrast, Azerbaijan’s strong demographic fundamentals—one of the fastest population growth rates in Europe—will enable rapid resettlement of liberated territories and the return of our people to their ancestral lands.
The liberation of Karabakh will contribute to the expansion and diversification of Azerbaijan’s economy. As the Head of State has stated, “Karabakh is Azerbaijan!”