İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) icraçı direktoru Vüsal Qasımlı Polşanın Karpaç şəhərində keçirilən 32-ci İqtisadi Forumda iştirak edib. “Köhnə qitənin yeni dəyərləri – Avropa dəyişikliklər astanasında” adlı forum çərçivəsində İİTKM tərəfindən “Avropanı Asiyaya bağlayan Orta Dəhliz” mövzusunda panel təşkil olunub. Paneldə V.Qasımlı “Orta Dəhliz: Avropa, Qafqaz və Mərkəzi Asiya üçün potensial” mövzusunda təqdimatla çıxış edib. O, Orta Dəhlizin unikal coğrafi mövqeyi baxımından Avropa və Asiyanı birləşdirən həyati körpü rolunu oynadığını, Mərkəzi Asiyanın resursla zəngin regionlarını Avropanın sənaye mərkəzləri ilə əlaqələndirdiyini və bu nəqliyyat platformasından regiondakı bütün ölkələrin faydalanacaqlarını bildirib. Bu da öz növbəsində Orta Dəhlizi Cənubi Qafqaz vasitəsilə enerji tranziti, ticarət və iqtisadi əməkdaşlıq üçün əsas nöqtəyə çevirir. Azərbaycanın bu layihənin reallaşmasına xüsusi əhəmiyyət verdiyini deyən V.Qasımlı qeyd edilən marşrut üzrə Orta Dəhlizə səmərəli alternativin olmadığını vurğulayıb. O, bu konteksdə Zəngəzur dəhlizinin önəminə toxunub və bildirib ki, Xəzər və Aralıq dənizi hövzələrini, Cənub-Şərqi və Mərkəzi Asiyanı və Avropanı birləşdirən Zəngəzur dəhlizi Orta Dəhlizlə əlavə əlaqə yaratmaqla regionda hərtərəfli kommunikasiya şəbəkəsinin yaradılmasına əhəmiyyətli töhfə verəcək.
Paneldə həmçinin Hans Holzhaker (CAREC İnstitutunun baş iqtisadçısı), Damjan Krnjevik Miskovik (ADA Universiteti, Siyasi Araşdırmalar üzrə direktor), Yucin Seah (Bakı Limanının baş əməliyyat inzibatçısı), Lazlo Vasa (Macarıstan Beynəlxalq Münasibətlər İnstitutunun baş məsləhətçisi) və Mehmet Tosun (ABŞ-ın Nevada Universitetinin professoru) məruzələrlə çıxış ediblər.
Həmçinin Forum çərçivəsində biznes, investisiya, yeni iqtisadiyyat, davamlı inkişaf, enerji, innovasiyalar, səhiyyə, idarəetmə, kibertəhlükəsizlik və beynəlxalq əlaqələr istiqamətləri üzrə 350-dən artıq müzakirə təşkil olunub, həmçinin Ukraynadakı vəziyyət ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Beynəlxalq tədbirə Amerika, Avropa və Asiyanın 60-dan artıq ölkəsindən ümumilikdə 5000 nəfərdən çox qonaq, o cümlədən dövlət və hökumət rəsmiləri, beynəlxalq təşkilatların rəhbər şəxsləri, iri şirkətlərin rəhbərləri, tanınmış iqtisadçılar, siyasətçilər, elm adamları, vətəndaş cəmiyyəti institutlarının nümayəndələri qatılıblar.
Qeyd edək ki, İqtisadi Forum miqyasına görə Mərkəzi və Şərqi Avropanın ən böyük və mühüm konfransıdır. Artıq 30 ildir Forum dünyanın 60-dan çox ölkəsindən minlərlə şəxsi bir araya gətirir, dünyanın siyasət və iqtisadiyyat sahələrinin ən mühüm simalarının fikir mübadiləsi apara biləcəyi platforma rolunu oynayır.

Vusal Gasimli spoke at the 32nd Economic Forum in Poland
Vusal Gasimli, executive director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, participated in the 32nd Economic Forum held in Karpacz, Poland. Within the framework of the forum "New values of the old continent - Europe is on the threshold of changes", a panel on "The Middle Corridor connecting Europe to Asia" was organized by CAERC. In the panel, V. Gasimli made a presentation on "Middle Corridor: potential for Europe, Caucasus and Central Asia". He said that the Middle Corridor, in terms of its unique geographical position, plays the role of a vital bridge connecting Europe and Asia, connects the resource-rich regions of Central Asia with the industrial centers of Europe, and all countries in the region will benefit from this transport platform. This, in turn, makes the Middle Corridor a key point for energy transit, trade and economic cooperation through the South Caucasus. Saying that Azerbaijan attaches special importance to the realization of this project, V. Gasimli emphasized that there is no effective alternative to the Middle Corridor on the mentioned route. In this context, he touched on the importance of the Zangezur Corridor and said that the Zangezur Corridor, which connects the Caspian and Mediterranean Sea basins, Southeast and Central Asia and Europe, will make a significant contribution to the creation of a comprehensive communication network in the region by creating an additional connection with the Middle Corridor.
Hans Holzhaker (chief economist of the CAREC Institute), Damjan Krnjevik Miskovic (ADA University, Director of Policy Studies), Yucin Seah (Chief Operations Administrator of the Port of Baku), Lazlo Vasa (chief adviser of the Hungarian Institute of International Relations) and Mehmet Tosun (professor of the University of Nevada, USA) also gave speeches at the panel.
Also, more than 350 discussions on business, investment, new economy, sustainable development, energy, innovations, healthcare, management, cyber security and international relations were organized within the Forum, as well as an exchange of views on the situation in Ukraine.
The international event was attended by more than 5000 guests from more than 60 countries of America, Europe and Asia, including state and government officials, heads of international organizations, heads of large companies, well-known economists, politicians, scientists, representatives of civil society institutions.
It should be noted that the Economic Forum is the largest and most important conference in Central and Eastern Europe. For 30 years now, the Forum has been bringing together thousands of people from more than 60 countries of the world, serving as a platform where the most important figures of the world's politics and economy can exchange ideas.