Vüsal Qasımlı Parisdə “Avrasiya həftəsi” tədbirində çıxış edib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktoru, iqtisad elmləri doktoru Vüsal Qasımlı İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatının (OECD) Parisdə keçirilən “Avrasiya həftəsi” tədbirində iştirak edib. O, OECD-nın “Azərbaycanda sahibkarlığın inkişafı yolu ilə diversifikasiyanın aparılması” mövzusunda hesabatın təqdimatı mərasimində çıxış edib.
İİTKM-in icraçı direktoru Azərbaycanda sahibkarlığın təşviqi, xarici ivestorlar üçün yaradılmış şərait, iqtisadiyyatın yeni drayverləri və şaxələndirmə siyasəti barədə də danışıb.
V.Qasımlı Azərbaycanda KOS-un maliyyəyə çıxışı, qərarların qəbulunda vətəndaş iştirakçılığı, siyasətin vəkilliyi, iqtisadi islahatların inklüzivliyi, dövlət-özəl dialoqu və nəticə-əsaslı monitorinq barədə iştirakçılara məlumat verib. Azərbaycanın “Doing Business” hesabatında dünyada “ən islahatçı” ölkə statusunu qazanması təcrübəsi də digər ölkələrlərdən olan nümayəndə heyətləri ilə müzakirə olunub. Azərbaycana həsr edilmiş sessiyada OECD Avrasiya Rəqabət Proqramının, OECD üzv ölkələrinin, akademiyanın, işgüzar dairələrin, əsas beynəlxalq tərəfdaş təşkilatların və vətəndaş cəmiyyətinin 13 ölkəsindən nümayəndələr iştirak edib. Vüsal Qasımlı həmçinin Gürcüstan üzrə hazırlanmış hesabatın müzakirəsində və Şərqi Avropa və Cənubi Qafqaz üzrə müzakirələrdə də çıxış edib.
“Avrasiya həftəsi”ndə Azərbaycan Respublikasının iqtisadiyyat nazirinin müavini Niyazi Səfərov da iştirak edib.

Vusal Gasimli Spoke at the “Eurasia Week” Event in Paris
The Executive Director of CAERC and Doctor of Economics, Vusal Gasimli, participated in the “Eurasia Week” event organized by the OECD in Paris. He delivered a speech at the presentation of the OECD report titled Promoting Diversification Through Entrepreneurship Development in Azerbaijan.
During his address, Gasimli discussed the promotion of entrepreneurship in Azerbaijan, the business environment created for foreign investors, new drivers of the economy, and the country’s diversification policies.
He also provided information on SMEs’ access to finance, citizen participation in decision making, policy advocacy, the inclusiveness of economic reforms, public–private dialogue, and results-based monitoring. The experience of Azerbaijan achieving the status of the “most reformist” country in the Doing Business report was discussed with delegations from other countries. The session dedicated to Azerbaijan included representatives from the OECD Eurasia Competition Program, OECD member countries, academia, business communities, key international partner organizations, and civil society from 13 countries. Gasimli also contributed to discussions on the report prepared for Georgia and on broader sessions concerning Eastern Europe and the South Caucasus.
The Deputy Minister of Economy of the Republic of Azerbaijan, Niyazi Safarov, also attended the “Eurasia Week” event.