İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktoru, iqtisad elmləri doktoru, professor Vüsal Qasımlı Oksford Universitetinin “Beynəlxalq Maliyyə və Bankçılıq Cəmiyyəti” (IFABS 2025) konfransında təqdimatla çıxış edib. 15-17 aprel tarixlərində Oksford Universitetinin Səid Biznes Məktəbində (Saïd Business School) keçirilən builki konfransın mövzusu “Maliyyə dayanıqlılığı yolu: qlobal landşaftda dəyişən çağırışların idarə olunması”dır. Qlobal elm ictimaiyyətinin 200-dən çox nümayəndəsi maliyyə sabitliyi, makroprudensial siyasət, iqlim riski və maliyyədə süni intellekt kimi vacib məsələləri müzakirə edir.
V.Qasımlı çıxışı zamanı “Risk premium şoku: lövbərlənməyən inflyasiya gözləntiləri və yüksək məzənnə keçidi vəziyyətində siyasət tədbirləri- Rumıniya təcrübəsi” adlı məqaləsini təqdim edib. İİTKM-in şöbə müdiri Vüsalə Cəfərova ilə birlikdə yazılmış tədqiqatda Rumıniyanın lövbərlənməyən inflyasiya gözləntiləri və yüksək məzənnə keçidi ilə qarşılaşdığı çətinliklər və inkişaf etməkdə olan ölkələr üçün vacib siyasət tədbirləri “DSGE” modelində təhlil edilir.
Konfransın açılışında IFABS prezidenti Meryem Duygun, İngiltərə Bankı (Bank of England) nümayəndəsi Eddi Gerba və Avropa Mərkəzi Bankı nümayəndəsi Manfred Kremer tərəfindən çıxışlar olub. 3 gün davam edəcək konfransda sessiyalar makromaliyyə əlaqələri, maliyyə siyasəti, “ESG” çərçivələri və maliyyə qərarlarında süni intellektin rolu kimi mövzuları əhatə edir.

Vusal Gasimli delivered a presentation at the scientific conference of Oxford University
Prof. Dr. Vusal Gasimli, Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication presented at the “International Finance and Banking Society” (IFABS 2025) conference at the University of Oxford. The conference, held from April 15-17 at the Saïd Business School of Oxford University, focused on the theme “The Path to Financial Resilience: Managing Changing Challenges in the Global Landscape.” Over 200 representatives from the global scientific community discussed crucial issues such as financial stability, macroprudential policy, climate risk, and artificial intelligence in finance.
During his presentation, V. Gasimli introduced his paper titled "Risk Premium Shock: Policy Measures in the Case of Unanchored Inflation Expectations and High Exchange Rate Pass-Through - The Romanian Experience." The research, co-authored with Vüsala Cəfərova, Head of Department at the Center, analyzes the challenges Romania faced with unanchored inflation expectations and high exchange rate pass-through. It also examines important policy measures for developing countries, using a DSGE model for analysis.
The opening of the conference featured speeches from IFABS President Meryem Duygun, a representative from the Bank of England, Eddie Gerba, and a representative from the European Central Bank, Manfred Kremer. The three-day conference covers topics such as macrofinance relationships, financial policy, ESG frameworks, and the role of artificial intelligence in financial decision-making.