Vüsal Qasımlı: “Koronavirusla mübarizə büdcə”si 1,1 milyard manatı ötür
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktoru Vüsal Qasımlı bildirib ki, Azərbaycanın koronavirus pandemiyası ilə mübarizə üçün mobilizasiya etdiyi məbləğ 1,1 milyard manatdan çoxdur. Belə ki, Prezident İlham Əliyevin göstərişi ilə Nazirlər Kabineti yanında xüsusi operativ qərargah yaradılanda, ilk dəfə 10 milyon manat vəsait ayrılmışdı. Hazırda Koronavirusla Mübarizəyə Dəstək Fonduna dövlət büdcəsi, hüquqi və fiziki şəxslər tərəfindən 86 milyon manatdan çox vəsait toplanılıb. Eyni zamanda Prezident İlham Əliyevin Sərəncamı əsasında pandemiyanın iqtisadiyyata təsirləri ilə mübarizə məqsədilə dövlət büdcəsindən 1 milyard manat vəsait ayrılıb. Azərbaycan ÜST-ə də qlobal səviyyədə pandemiya ilə mübarizə məqsədilə 5 milyon ABŞ dollar vəsait köçürüb.
Azərbaycanda 1,1 milyard manatdan çox olan “korona böhran büdcəsi”nin getdikcə böyüməsi gözlənilir. Hazırda koronavirus əleyhinə mobilizasiya olunan 1,1 milyard manat vəsait qeyri-neft ÜDM-in 2,2 faizinə çatır.
Koronavirusla Mübarizəyə Dəstək Fondunun dövlət, biznes və əhali tərəfindən dəstəklənməsi Cənab Prezident İlham Əliyev və birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın çağırışlarına uyğun olaraq sosial həmrəylik və milli birliyə gözəl nümunədir.
Azərbaycan koronavirusla mübarizədə müstəqil hərəkət etdiyi halda, dünyanın 80-dən artıq ölkəsi Beynəlxalq Valyuta Fonduna koronavirusla mübarizədə maliyyə yardımı üçün müraciət edib. Eyni zamanda BVF və Dünya Bankı “Böyük 20-liy”ə müraciət edərək adambaşına milli gəliri 1175 dollardan az olan 76 ölkənin borclarına güzəşt etməyə çağırıb. Bu yolla əldə olunan vəsait kasıb ölkələrdə koronavirusla mübarizəyə sərf edilə bilər. İnkişaf etmiş böyük ölkələrin Mərkəzi Banklarının monetar yumşalmaya getmək “rahatlığı”, inkişaf etməkdə olan ölkələrdə yoxdur. Üstəlik də investorlar korona böhran başlayandan bəri inkişaf etməkdə olan ölkələrdən 83 milyard dollar sərmayəni geri çəkməklə onları böhranla mübarizədə daha çətin duruma salıblar. İnkişaf etməkdə olan ölkələrə SDR yardımı (Xüsusi borcalma hüququ) planlaşdırılır və svop xətlərin açılması ilə likvidlik dəstəyi verilir. Qlobal iqtisadiyyatın resessiyaya girdiyi və inkişaf etməkdə olan ölkələrin korona böhranla təklikdə mübarizədə çətinlik çəkdiyi bir şəraitdə Azərbaycan dövləti qlobal şoklar və pandemiya ilə mübarizədə dayanıqlılıq göstərir.
Azərbaycanda səfərbər olunan “koronavirus büdcəsi” üç istiqamətdə xərcləri əhatə edir: zərərçəkən sektorlar, sahibkarlar və muzdlu işçilərə veriləcək dəstək; sosial proqramlar; pandemiya ilə mübarizəyə çəkilən xərclər.

Vusal Gasimli, Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), stated that Azerbaijan has mobilized over 1.1 billion manats to combat the coronavirus pandemic. When a special operational headquarters was established under the Cabinet of Ministers by order of President Ilham Aliyev, an initial allocation of 10 million manats was made. Currently, more than 86 million manats have been collected for the Support Fund for Combating Coronavirus from the state budget, legal entities, and individuals. Additionally, by decree of President Ilham Aliyev, 1 billion manats from the state budget have been allocated to mitigate the pandemic’s impact on the economy. Azerbaijan has also contributed 5 million USD to the World Health Organization to support global pandemic efforts.
The “corona crisis budget” of over 1.1 billion manats in Azerbaijan is expected to continue growing. At present, the mobilized 1.1 billion manats represents 2.2% of the country’s non-oil GDP.
Support for the Support Fund for Combating Coronavirus from the state, businesses, and the public is a strong example of social solidarity and national unity, in line with the appeals of President Ilham Aliyev and First Vice President Mehriban Aliyeva.
While Azerbaijan is acting independently in the fight against coronavirus, more than 80 countries have applied to the International Monetary Fund for financial assistance to combat the pandemic. The IMF and World Bank have also called on the G20 to provide debt relief for 76 countries with per capita national income under 1,175 USD. These funds can be used to fight coronavirus in low-income countries. While central banks in developed countries can afford monetary easing, developing countries do not have this flexibility. Moreover, since the onset of the corona crisis, investors have withdrawn 83 billion USD from developing countries, making it more difficult for them to manage the crisis. Plans are underway to provide Special Drawing Rights (SDR) assistance and liquidity support through swap lines to developing countries. In a global context of economic recession and developing countries struggling alone against the pandemic, Azerbaijan demonstrates resilience in managing global shocks and the pandemic.
The mobilized “coronavirus budget” in Azerbaijan covers three main areas: support for affected sectors, entrepreneurs, and salaried employees; social programs; and expenditures related directly to combating the pandemic.