Vüsal Qasımlı İtaliyada "Gələcək üçün bacarıqlar: keçidin idarə edilməsi" adlı beynəlxalq konfransda çıxış edib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) icraçı direktoru Vüsal Qasımlı İtaliyanın Turin şəhərində "Gələcək üçün bacarıqlar: keçidin idarə edilməsi" mövzusunda keçirilən konfransda Azərbaycanı təmsil edib. Avropa Təlim Fondunun (ETF) təşkilatçılığı ilə baş tutan konfrans zamanı inkişaf etməkdə olan və keçid iqtisadiyyatlı ölkələrin IV Sənaye İnqilabının çağırışlarına, o cümlədən bacarıqlar baxımından digər qlobal meyillərə reaksiya məsələləri müzakirə olunub.
İİTKM-in icraçı direktoru Vüsal Qasımlı Azərbaycanda son illər ərzində aparılan iqtisadi islahatlar barədə ətraflı məlumat verib. 50-dən artıq ölkənin nümayəndələrinin iştirak etdiyi konfransda V.Qasımlı Prezident İlham Əliyevin Fərmanı ilə təsdiqlənən Strateji Yol Xəritəsinin əhəmiyyətindən danışıb. O bildirib ki, islahatlar çərçivəsində ölkənin dayanıqlı inkişafını təmin etmək məqsədilə insan kapitalının formalaşdırılması və ondan səmərəli istifadə əsas prioritet hesab edilir.
İcraçı direktor tədbir iştirakçılarını bu ilin oktyabr ayında təsdiqlənən “2019–2030-cu illər üçün Azərbaycan Respublikasının Məşğulluq Strategiyası” barədə də məlumatlandırıb. O, vurğulayıb ki, ölkəmizdə dinamik və uzunmüddətli iqtisadi tərəqqinin təmin edilməsi şəraitində insan kapitalının inkişafı, əhalinin məşğulluq və sahibkarlıq imkanlarının genişləndirilməsi, inklüziv əmək bazarının inkişafı və layiqli əməyin təminatı baxımından yeni imkanlar yaradır. V.Qasımlı Azərbaycanın son 3 ildə özünüməşğulluq proqramının həyata keçirilməsi sahəsində də uğurlu təcrübə qazandığı tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb. Qeyd edib ki, 2018-ci ildə 7 minə yaxın işsiz və işaxtaran vətəndaşa dövlət tərəfindən öz bizneslərini qurmaq üçün əvəzsiz olaraq aktivlərin verilməsi planlaşdırılıb və hazırda bu istiqamətdə işlər gedir. Vətəndaşların bir hissəsi aktivlə təmin olunub. 2019-cu ildə isə özünüməşğulluq proqramının əhatə dairəsinin daha da genişləndirilməsi hədəflənir.
V.Qasımlı konfransda çıxışı zamanı www.enterpriseazerbaijan.com portalı barədə geniş məlumatlar təqdim edib. Bildirib ki, bu portal gənclərin sahibkarlıq təşəbbüslərinin təşviqi, startapların dəstəklənməsi və vençur kapitala çıxış imkanlarının genişləndirilməsi, maiyyə əlçatanlığının artırılması və özünüməşğulluq proqramlarının əhatə dairəsinin genişləndirilməsi üçün unikal imkandır. Həmçinin investisiya cəlbediciliyinin daha da artırılması məqsədilə ölkədə alternativ maliyyələşməyə açıq layihələr və yeni investisiya imkanları haqqında məlumatları əks etdirən, həmçinin investisiya layihələrini yerli və xarici investorların maliyyələşdirilməsi üçün əlverişli platformadır.

Vusal Gasimli Spoke at International Conference on “Skills for the Future: Managing the Transition” in Italy
The Executive Director of CAERC, Vusal Gasimli, represented Azerbaijan at the international conference Skills for the Future: Managing the Transition held in Turin, Italy. The event was organized by the European Training Foundation (ETF) and focused on how developing and transition economies respond to the challenges of the Fourth Industrial Revolution, particularly in terms of workforce skills and global trends.
During his presentation, Gasimli provided a detailed overview of recent economic reforms in Azerbaijan. Addressing representatives from over 50 countries, he highlighted the importance of the Strategic Roadmap approved by President Ilham Aliyev, emphasizing that human capital development and its effective utilization are key priorities for ensuring sustainable national growth.
He also briefed participants on the 2019–2030 Employment Strategy of the Republic of Azerbaijan, approved in October, noting that the strategy creates opportunities for human capital development, expanded employment and entrepreneurship prospects, inclusive labor markets, and decent work conditions. Gasimli shared Azerbaijan’s successful experience in implementing self-employment programs over the past three years, explaining that in 2018, the state planned to provide assets free of charge to approximately 7,000 unemployed and job-seeking citizens to help them establish businesses, with the program currently underway and expansion planned for 2019.
Gasimli also introduced the www.enterpriseazerbaijan.com portal, describing it as a unique platform for promoting youth entrepreneurship, supporting startups, expanding access to venture capital, increasing financial accessibility, and broadening the coverage of self-employment programs. The portal also provides information on alternative financing projects and new investment opportunities in Azerbaijan, serving as a convenient platform for both domestic and foreign investors.
The conference concluded with an extensive discussion of the projects presented and their potential impact.