Vüsal Qasımlı: “İnvestorlar Ermənistana sərmayə yatırmaqla militarist iqtisadiyyatı dəstəkləməməlidir”
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktoru Vüsal Qasımlı Ermənistanda və onun işğal etdiyi Azərbaycan torpaqlarında qanunsuz fəaliyyət göstərən şirkətlərə müraciət edib. V.Qasımlı bildirib ki, Ermənistana və işğal altındakı torpaqlara yatırılan sərmayələr Azərbaycan ərazisinin 20 faizinin işğalda saxlanılması, dinc əhalinin qətliamı və mülki infrastrukturun sıradan çıxarılmasına xidmət edir: “Ermənistanın qurduğu militarist iqtisadiyyatı maliyyələşdirmək biznes mədəniyyətinə və beynəlxalq hüquqa ziddir. Xarici borcun yüksək olması, tədiyyə və icmal balansdakı defisit, kredit reytinqinin “yerlə sürünməsi” və iqtisadi artım tempinin aşağı düşməsi, habelə xarici investorlarla hökümət arasında mütəmadi çəkişmələr Ermənistana sərmayə yatırmaq istəyən iş adamlarına bir siqnal olmalıdır. Fitch kredit agentliyi Ermənistan iqtisadiyyatının 2020-ci il sonunadək 6,2% daralacağı, həmçinin, ümumi dövlət borcunun ÜDM-ə nisbətinin 63,9%-dək yüksələcəyi və 2021-ci ilin sonunda isə 65,6%-dək artacağını proqnozlaşdırır.”
V.Qasımlının sözlərinə görə, dənizə birbaşa çıxışının olmaması, əsas bazarlardan uzaqlığı, aqressiv siyasəti üzündən nəqliyyat-logistika layihələrindən kənarda qalması və sərhəd məhdudiyyətləri bu ölkəni sərmayələr üçün perspektivsiz “dalan”a çevirib: “Son 6 ildə cəmi 1,6 milyard ABŞ dolalları birbaşa xarici sərmayə cəlb olunub ki, bu da regionda ən aşağı göstəricidir. Çünki sərmayədarların axtardığı effektivlik, resurs, strateji aktivlər və ixtisaslaşmış işçi qüvvəsinin heç biri Ermənistanda kifayət qədər deyil. Xüsusən -5,6 xalis miqrasiya əmsalı, depopulyasiya, doğum əmsalının aşağı düşməsi və əhalinin orta yaşının artması Ermənistanı demoqrafik böhran və işçi qüvvəsi çatışmazlığı ilə üzbəüz qoyub. Monoetnik dövlət halına gəlmiş, irqçilik siyasəti yürüdən və faşizmi dövlət ideologiyası səviyyəsinə qaldıran Ermənistanda xarici sərmayədarların yaşayıb-işləməsi də çətindir.”
V.Qasımlının müraciətində deyilir ki, beynəlxalq arenada Azərbaycan Respublikasının (BMT Təhlükəsizlik Şurasının Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı 822, 853, 874, 884 saylı qətnamələri ilə) ərazisi kimi tanınan torpaqlarda Azərbaycan hakimiyyətinin razılığı olmadan məskunlaşmanın aparılması, faydalı qazıntıların çıxarılması, müxtəlif sahələrdə iqtisadi fəaliyyətin göstərilməsi hüquqi məsuliyyət yaradır: “Ermənistanın beynəlxalq təzyiqlərə baxmayaraq Metsamor AES-ı işlətməsi, Araz çayını çirkləndirməsi, Sərsəng su anbarından ekoloji silah kimi istifadə etməsi və işğalda saxladığı ərazilərdə təbiəti məhv etməsi bu dövlətin ətraf mühit üçün vurduğu açıq ziyandır. Buna görə də ətraf mühitə təhdid olan bir dövlətə qoyulan sərmayələr sonradan iqlim dəyişiklikləri ilə mübarizə sahəsində beynəlxalq çağırışları qulaqardına vurmaqdır. Buna görə də hər bir investoru Ermənistana sərmayə yatırmamışdan əvvəl ciddi düşünməyə dəvət edirik.”

Vusal Gasimli: “Investors should not support a militarist economy by investing in Armenia”
Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), Vusal Gasimli, has addressed companies operating illegally in Armenia and in the Azerbaijani territories under its occupation. Gasimli stated that investments made in Armenia and in the occupied territories serve to sustain the occupation of 20 percent of Azerbaijan’s territory, the killing of civilians, and the destruction of civilian infrastructure: “Financing the militarist economy established by Armenia contradicts business ethics and international law. High external debt, deficits in the balance of payments and the consolidated budget, a ‘rock-bottom’ credit rating, slowing economic growth, as well as ongoing disputes between the government and foreign investors should all serve as warning signals for businessmen considering investment in Armenia. The Fitch Ratings forecasts that Armenia’s economy will contract by 6.2 percent by the end of 2020, while the ratio of total public debt to GDP will rise to 63.9 percent and reach 65.6 percent by the end of 2021.”
According to Gasimli, Armenia’s lack of direct access to the sea, its remoteness from key markets, exclusion from transport and logistics projects due to its aggressive policies, and border restrictions have turned the country into a dead-end destination for investment: “Over the past six years, Armenia has attracted only USD 1.6 billion in foreign direct investment, the lowest figure in the region. This is because Armenia lacks the efficiency, resources, strategic assets, and skilled labor force sought by investors. In particular, a net migration rate of -5.6, depopulation, declining birth rates, and an increasing average age have pushed Armenia into a demographic crisis and labor shortages. In a mono-ethnic state that pursues racist policies and elevates fascism to the level of state ideology, it is also difficult for foreign investors to live and work.”
Gasimli’s appeal emphasizes that settlement activities, extraction of natural resources, and economic operations conducted without the consent of the Azerbaijani authorities in territories internationally recognized as part of the Republic of Azerbaijan—under UN Security Council Resolutions 822, 853, 874, and 884 on the Nagorno-Karabakh conflict—entail legal liability: “Despite international pressure, Armenia’s operation of the Metsamor Nuclear Power Plant, pollution of the Araz River, use of the Sarsang Reservoir as an ecological weapon, and destruction of nature in the occupied territories constitute clear environmental damage. Investments in a state that poses environmental threats effectively ignore global calls to combat climate change. Therefore, we urge every investor to think seriously before investing in Armenia.”