Vüsal Qasımlı: “İlin ilk yarısında qeyri-neft sektorunda artım 5,1 faizə yüksəlib”
Bu ilin ilk yarısında Azərbaycanda iqtisadi artım bərpa olunaraq 2,1 faizə çatıb. Bu barədə məlumat verən İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktoru Vüsal Qasımlı bildirib ki, artım qeyri-neft-qaz sənayesində 16,6 faiz, bitkiçilikdə 8,9 faiz, heyvandarlıqda 2,4 faiz, informasiya və rabitə xidmətlərində 5,5 faiz və pərakəndə ticarət dövriyyəsində 1,7 faiz olub: “Bu il dünyada sənaye artımı 3,5 faiz proqnozlaşdırıldığı halda, Azərbaycanda qeyri-neft sənayesinin 16,6 faiz artması təqdirəlayiqdir. Azərbaycanda iqtisadi artımın əsas drayveri qeyri-neft sənayesidir. Ümumiyyətlə, qeyri-neft sektorunda 5,1 faizlik artım qeydə alınıb. Bu dövrdə manatın məzənnəsi sabit qalmış, inflyasiya isə 4,3 faizə çatmaqla Mərkəzi Bankın müəyyənləşdirdiyi koridorda olub. Baxmayaraq ki, dünya bazar qiymətlərinin yüksəlməsilə idxal inflyasiyası təzyiqi yaranıb, mәzәnnә, pul tәklifi vә faiz dәrәcәlәrindən istifadə etməklə qiymətlərin sabitliyi qorunur. Həm dövlət büdcəsinin, həm də cari əməliyyatlar hesabının profisitdə olması, həmçinin strateji valyuta ehtiyatlarının dövlətin xarici borcunu altı dəfə üstələməsi makroiqtisadi sabitliyin fundamental əsasları sayıla bilər. Qeyri-neft sektoru üzrə ixrac ilk beş ayda 25,8 faiz və Dövlət Vergi Xidmətinin xətti ilə dövlət büdcəsinin gəlirləri qeyri-neft sektorundan ilk altı ayda 9,5 faiz artıb. Fiskal vә monetar siyasәtin səmərəli koordinasiyası makroiqtisadi sabitliyi təmin edir.”
V.Qasımlı bildirib ki, Azərbaycan iqtisadiyyatı Qarabağın reinteqrasiyası və regional kommunikasiyaların açılması perspektivi, habelə ölkənin müdafiə və rəqabət qabiliyyətinə qarşı yeni tələblərin müəyyənləşməsilə yeni miqyas və keyfiyyət dəyişikliyi ərəfəsindədir: “Artıq Qarabağda minalardan təmizlənmə yeni vüsət alıb, müasir şəhərsalma prosesi tam sürətlə gedir, “ağıllı yaşayış” məntəqələri, salınır, aqrobiznes, dağ-mədən, tikinti, nəqliyyat-logistika, xidmət sferaları bərpa olunur. İşğaldan azad olunan ərazilərdə yaradılan Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonları regional ixtisaslaşmanı dərinləşdirməklə, idarəetmənin səmərəliliyinin artırılması və tarixi ədalətin bərpası baxımından əhəmiyyətlidir. Xüsusən, Şərqi-Zəngəzurun nəqliyyat-logistika qovşağı kimi “Zəngəzur dəhlizi” perspektivi ilə tamamlayıcı olmasınının böyük siyasi, iqtisadi və tarixi əhəmiyyəti var.”
V.Qasımlı bildirib ki, Azərbaycanın maliyyə-bank sektorunda böhrandan sonra sabitləşmə davam edir, likvidlik və kapital adekvatlığı yüksək səviyyədədir: “İlin əvvəlindən kredit qoyuluşları 3,3 faiz, depozitlər 7,7 faiz, əhalinin əmanətləri 5,3 faiz və bankların xalis xarici aktivləri 10,3 faiz artıb. Bu il pul siyasәtinin əsas istiqamətləri manatın və qiymәtlərin sabitliyi, monetar siyasәtin effektivliyi, maliyyә sektorunun sabitliyinin tәmin edilmәsi və requlyativ güzәştlәrdәn istifadә etməklə iqtisadiyyatın post-pandemiya dövründə canlanmasına dəstək verməkdir.”
Vüsal Qasımlının sözlərinə görə, ölkənin post-konflikt quruculuğu beynəlxalq miqyasda da yüksək qiymətləndirilib: "Bu il Azərbaycan “Doing Business” hesabatında 34-cü yerdən 28-ci yerə, “İqtisadi azadlıq indeksi” hesabatında 44-cü yerdən 38-ci yerə və “Qlobal kibertəhlükəsizlik” hesabatında 55-ci yerdən 40-cı yerə yüksəlib. IMF-nin missiyası hesab edir ki, Azərbaycan hökuməti cəld hərəkətə keçərək, xarici şokların təsirini yumşaldıb. Bundan sonra iqtisadi siyasətin hədəfi özəl sektorun inkişafı, biznes mühitinin daha da yaxşılaşması, idarəetmə və şəffaflıq sahəsində islahatların davam etdirilməsi, həmçinin maliyyəyə çıxışın yaxşılaşması hesabına iqtisadi şaxələnmənin dərinləşməsi və iqtisadiyyatın şoklara dayanıqlılığının yüksəldilməsi olmalıdır."

Vusal Gasimli, “The Increase in the Non-Oil Sector during First Half of the Year Has Reached 5.1 percent”
In the first half of this year, economic growth in Azerbaijan restored reaching 2.1 percent. It was reported by Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication Vusal Gasimli noting that the growth in the non-oil and gas sector was 16.6 percent, 8.9% in crop farming, 2.4% in livestock, 5.5% in information and communication services, and 1.7% in retail trade turnover. He said, “While the growth of the industry in the world is projected at 3.5 percent this year, the growth of the non-oil industry in Azerbaijan by 16.6 percent is praisable. The non-oil industry is the main driver of economic growth in Azerbaijan. In general, the non-oil sector grew by 5.1 percent. During this period, the exchange rate of the manat remained stable, and inflation reached 4.3 percent in the corridor set by the Central Bank. Although the increase in world market prices has put pressure on import inflation, price stability has been maintained through the use of exchange rates, money supply, and interest rates. The surplus of both the state budget and the current account deficit, as well as the fact that strategic foreign exchange reserves exceed the state's foreign debt by six times, can be considered fundamental foundations of macroeconomic stability. Exports in the non-oil sector increased by 25.8 percent in the first five months, and state budget revenues through the State Tax Service increased by 9.5 percent in the first six months. Effective coordination of fiscal and monetary policy ensures macroeconomic stability”.
V.Gasimli said that with the prospects of reintegration of Karabakh and the opening of regional communications, as well as the definition of new requirements for the country's defense and competitiveness, the economy of Azerbaijan is on the eve of a wide and quality change. According to his words, “The scope of demining has already expanded in Karabakh and the process of modern urbanization is in full swing. Also, "smart living" settlements are being built, and agribusiness, mining, construction, transport and logistics, services are being restored. The economic regions of Karabakh and East Zangezur, established in the liberated territories, are important in terms of deepening regional specialization, increasing the efficiency of governance, and restoring historical justice. Particularly, Eastern Zangezur with Zangezur Corridor prospect can bear great political, economic and historical importance as a transport and logistic hub.”
V.Gasimli noted that after the crisis, the financial and banking sector of Azerbaijan continues stabilizing with a high level of liquidity and capital adequacy. From the beginning of the year, credit investments increased by 3.3 percent, deposits by 7.7 percent, household deposits by 5.3 percent, and net foreign assets of banks by 10.3 percent. This year, the main directions of monetary policy include ensuring the stability of the manat and prices, the effectiveness of the monetary policy, and the stability of the financial sector, as well as supporting the recovery of the economy in the post-pandemic period through the use of regulatory benefits”, said V.Gasimli.
Moreover, Vusal Gasimli told that post-conflict developments were highly evaluated internationally. “This year, Azerbaijan has moved from 34th position to 28th in the Doing Business report, from 44th place to 38th in Economic Freedom Index report, and from 55th to 40th in Global Cybersecurity report. IMF mission considers that by shifting to rapid measures, Azerbaijan has mitigated the effects of external shocks. From now on, the goal of economic policy should be to develop the private sector, further improve the business environment, continue reforms in governance and transparency, as well as deepen economic diversification and increase the economy's resilience to shocks by improving access to finance,” concluded V.Gasimli.