Vüsal Qasımlı III Qlobal İslam İqtisadiyyatı Sammitində iştirak edəcək
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) icraçı direktoru, iqtisad elmləri doktoru, professor Vüsal Qasımlı Türkiyə Prezident Administrasiyasının İnvestisiya və Maliyyə Ofisinin (İnvest in Turkey) dəstəyi ilə keçirilən III Qlobal İslam İqtisadiyyatı Sammitində (3rd Global Islamic Economy Summit) çıxış edəcək.
“AlBaraka Forum”un təşkilatçılığı və Türkiyə Respublikası Prezidentinin iştirakı ilə keçiriləcək sammit 2026-cı il 3–6 iyun tarixlərində İstanbul Maliyyə Mərkəzində (İFM)- “Halkbank”ın baş ofisində baş tutacaq. “İslam iqtisadiyyatında kapital: dayanıqlı inkişaf naminə sərvətin strukturlaşdırılması” mövzusuna həsr olunan tədbir qlobal kapital axınlarının transformasiyası şəraitində maliyyə resurslarının real iqtisadiyyata yönəldilməsi istiqamətində mühüm beynəlxalq dialoq platforması kimi çıxış edəcək.
Sammit çərçivəsində prof. Vüsal Qasımlı “Mərkəzi Asiyada İslam İqtisadiyyatı və Halal Sənaye: mövcud reallıqlar və perspektivlər” (Islamic Economics and Halal in Central Asia: Current Realities and the Way Forward) mövzusunda keçiriləcək dəyirmi masa panelində məruzə ilə çıxış edəcək. Müzakirələr zamanı Mərkəzi Asiyada İslam iqtisadiyyatının institusional inkişafı, regionda ticarət və infrastruktur layihələrinin maliyyələşdirilməsində İslam kapitalının rolu, həmçinin regional iqtisadi modellərin formalaşdırılması perspektivləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılacaq.
Vüsal Qasımlı çıxışında sammitin innovasiya, dayanıqlılıq və beynəlxalq əməkdaşlığın təşviqi baxımından əhəmiyyətini vurğulayacaq, “AlBaraka Forum”un qlobal İslam iqtisadi ekosisteminin inkişafına yönəlmiş təşəbbüslərini diqqətə çatdıracaq. Eyni zamanda, tədbir çərçivəsində İİTKM tərəfindən Azərbaycanın iqtisadi islahatlar sahəsindəki institusional təcrübəsini və regional əməkdaşlıq yanaşmalarını əks etdirən konseptual sənəd təqdim olunacaq, ölkəmizdə İslam maliyyə sisteminin inkişaf perspektivləri barədə ətraflı məlumat veriləcək.
Qeyd edək ki, professor Vüsal Qasımlının baş redaktorluğu ilə “The Economic Potential of Islamic Countries” (İslam ölkələrinin iqtisadi potensialı) adlı iki cildlik tədqiqat əsəri Böyük Britaniyanın nüfuzlu “Emerald” nəşriyyatı tərəfindən çap edilib. Nəşr “Scopus” tərəfindən indeksləşdirilib və İslam ölkələrinin iqtisadi və sosial inkişaf potensialının geniş elmi təhlili kimi xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Kitab 20-dən çox İslam ölkəsindən nüfuzlu beyin mərkəzlərini təmsil edən 47 müəllifin iştirakı ilə yazılıb.
Sammit Türkiyə Respublikası Prezident Administrasiyasının İnvestisiya və Maliyyə Ofisi (“Invest in Türkiye”), İƏT Gənclər Forumu (OIC Youth Forum), İbn Haldun Universiteti, “Turkish Airlines”, “Iqraa TV” və “Ziraat Katılım”ın tərəfdaşlığı ilə təşkil olunacaq. Tədbirdə 20-dən çox ölkədən 1500-dən artıq nümayəndə və 45-dən çox beynəlxalq ekspert iştirak edəcək.

Vusal Gasimli, Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), Doctor of Economic Sciences, and Professor, will address the 3rd Global Islamic Economy Summit, which is being held with the support of the Investment and Financial Offices of the Presidency of the Republic of Türkiye ("Invest in Türkiye").
Organized by the "AlBaraka Forum" and featuring the participation of the President of the Republic of Türkiye, the summit will take place from June 3–6, 2026, at the Istanbul Financial Center (IFM) – specifically at the headquarters of Halkbank.
Dedicated to the theme "Capital in the Islamic Economy: Structuring Wealth for Sustainable Development," the event will serve as an important international dialogue platform for directing financial resources toward the real economy amidst the transformation of global capital flows.
Within the framework of the summit, Prof. Vusal Gasimli will present a report during a round table panel titled "Islamic Economics and Halal in Central Asia: Current Realities and the Way Forward." The discussions will feature an exchange of ideas on the institutional development of the Islamic economy in Central Asia, the role of Islamic capital in financing trade and infrastructure projects in the region, and perspectives on shaping regional economic models.
In his speech, Vusal Gasimli will emphasize the summit's significance in terms of promoting innovation, sustainability, and international cooperation, while highlighting the initiatives of the "AlBaraka Forum" aimed at developing the global Islamic economic ecosystem. Concurrently, a conceptual paper reflecting CAERC's institutional experience in economic reforms and its approaches to regional cooperation will be presented during the event, providing detailed information on the development perspectives of the Islamic financial system in our country.
It should be noted that a two-volume research work titled "The Economic Potential of Islamic Countries," chief-edited by Professor Vusal Gasimli, was published by the prestigious UK-based "Emerald Publishing." The publication is indexed by Scopus and holds special significance as an extensive scientific analysis of the economic and social development potential of Islamic nations. The book was co-authored by 47 experts representing influential think tanks from more than 20 Islamic countries.
The summit will be organized in partnership with the Investment and Financial Offices of the Presidency of the Republic of Türkiye ("Invest in Türkiye"), the OIC Youth Forum, Ibn Haldun University, Turkish Airlines, Iqraa TV, and Ziraat Katılım. The event will bring together more than 1,500 delegates and over 45 international experts from more than 20 countries.