Vüsal Qasımlı: Finteklər davamlı iqtisadi artıma xidmət edir
Mərkəzi Bank, Azərbaycan Banklar Assosiasiyası və İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiyası Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə “FİNTEX SAMMİT ONLAYN” Forumu öz işinə başlayıb. Forum “Bank və ödəniş ekosistemində yeni trendlər: İnnovativ həllər, Fintexlər və Təhlükəsizlik” mövzusunda keçirilir. Forumda İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktoru, iqtisad elmləri doktoru Vüsal Qasımlı açılış nitqi ilə çıxış edib:
“Nağdsız cəmiyyətin qurulması istiqamətində Azərbaycanda kompleks xarakter daşıyan dövlət siyasəti realizasiya olunmaqdadır. Bu baxımdan, ötən dövrdə dizayn edilən və icrası təmin olunan müxtəlif dövlət proqramları, xüsusi ilə də “2018–2020-ci illərdə Azərbaycan Respublikasında rəqəmsal ödənişlərin genişləndirilməsi üzrə Dövlət Proqramı”nda nağdsız cəmiyyətin gələcək inkişafı üçün möhkəm bazis formalaşdırılıb. Belə ki, Dövlət Proqramında institusional mühit, bank sektoru, rəqəmsal ekosistem və maarifləndirmə istiqamətləri olmaqla 4 əsas blok üzrə tədbirlər nəzərdə tutulub. Bu tədbirlər biznes mühitinin inkişaf etdirilməsi, vergi sisteminin optimallaşdırılması, bank sektorunun sağlamlaşdırılması, rəqəmsal ticarətin inkişafı da daxil olmaqla çoxvektorlu tədbirləri əhatə edir.
Ötən müddətdə nağdsız ödənişlərin ekosisteminin təkmilləşdirilməsi istiqamətində institusional islahatlar həyata keçirilib. 2020-ci ildə bank sistemində Rəqəmsal İdentifikasiya Sistemi real istismara verilib. Layihə çərçivəsində ölkədə ilk dəfə xüsusi blokçeyn platforması tətbiq edilib. Məlumatların paylaşılan reyestr texnologiyasına əsaslanan verilənlər bazasında tam məxfiliyi qorunmaqla saxlanılması təmin edilib. Bu layihənin inkişafı bank sistemində məlumatların tamlığının, əlçatanlığının və məxfiliyinin qorunması ilə bərabər, sektorda inam mühitinin formalaşmasında çox mühüm rol oynayacaqdır. Dövlət proqramının icrası çərçivəsində nail olunan digər mühüm bir yenilik isə ölkədə ilk dəfə Ani Ödənişlər Sisteminin istismara verməsidir ki, bunun nəticəsində də QR kod funksionallığının tətbiqi və internet və mobil bankçılıq xidmətləri vasitəsilə əhali üçün qeydiyyat, hesablararası köçürmə və ödəniş funksionallıqlarının istifadəyə təqdim edilməsi təmin olunub. Ani Ödənişlər Sistemi üzrə yaradılan imkanlar iqtisadi subyektlər arasında rəqəmsal ödənişlərin genişləndirilməsinə, ölkədə nağd iqtisadiyyatın həcminin əhəmiyyətli azalmasına və yekunda nağdsız cəmiyyətin formalaşdırılmasına çox mühüm təsir göstərəcəkdir.
Nağdsız cəmiyyətin qurulması istiqamətində görülmüş müfəssəl tədbirlərin müsbət nəticələri bu gün özünü göstərir. Örnək olaraq, nağsız ödəniş davranışının artırılması istiqamətində atılan addımların nəticəsidir ki, ölkədaxilində debet və kredit kartları vasitəsilə aparılan əməliyyatların həcmində nağdsız əməliyyatların payı 2017-ci illə müqayisədə 9 faiz artaraq 21 faizə çatıb. Bu cür əməliyyatların say xarakteristikası üzrə artım isə 21 faiz olmaqla 52 faiz olub. Qeyd edək ki, hər iki indikator üzrə qeydə alınan göstəricilər ölkə bank sisteminin tarixində ən yüksək göstəricilərdir.
Ölkəmizin sürətli və innovativ inkişafa meyilliliyinin yüksək olması yeni texnoloji dəyişikliklərin daha rahat absorbsiyası və geniş tətbiq olunmasını təmin edir. Bu da Azərbaycanın fintek sahəsinin inkişafı baxımından çox böyük potensiala sahib olduğunu deməyə imkan verir. Xüsusi ilə də, ən yeni qlobal meqatrendlərdən sayılan sığorta və daşınmaz əmlak fintekləri, eyni zamanda, “regtech” və “suptech” texnologiyalarının tətbiqi üçün əlverişli imkanlar yaranır.
İcra olunan tədbirlər və qeyd olunan yeni inkişaf perspektivləri son nəticədə iqtisadi dövriyyənin şəffaflaşması, "kölgə” iqtisadiyyatının məhdudlaşdırılması, real sektorun maliyyə xidmətlərinə çıxış imkanlarının artması, bank sektorunun investisiya imkanlarının artırılmasına müsbət təsir göstərəcəkdir.”

The Central Bank, Azerbaijan Banks Association, and the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication are jointly organizing “FINTEX SUMMIT ONLINE” Forum. The Forum that has already started is dedicated to the topic “New Trends in the Banking and Payment Ecosystems: Innovative Solutions, Fintechs, and Security”. Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, Doctor of Economics Vusal Gasimli delivered the opening speech at the event:
“Azerbaijan is implementing comprehensive state policy to build a cashless society. Various state programs designed and implemented in the past, in particular, the State Program on the Expansion of Digital Payments in the Republic of Azerbaijan for 2018-2020 have formed a solid foundation for the future development of the cashless society. Thus, the State Program envisages measures on 4 main blocks, including institutional environment, banking sector, digital ecosystem, and awareness-raising. Among them, there are many-sided measures such as the development of the business environment, optimization of the tax system, strengthening the banking sector, and the development of digital trade.
In previous years, there have been taken institutional measures on the development of a cashless payments ecosystem. In 2020, the Digital Identification System was put into operation in the banking system. It was the first time when blockchain platform was applied. The data is stored in a database based on shared registry technology. The system ensures confidentiality. The development of this project will play a crucial role in creating a climate of trust in the sector, along with protecting the integrity, accessibility, and confidentiality of information in the banking system. Another novelty achieved during the realization of the state program is the launch of the first Instant Payment System in the country. As a result, the QR code functions were applied and the introduction of registration, inter-account transfer, and payment functions for the population through the Internet and mobile banking services have been provided. The opportunities provided by the Instant Payment Systems will have a significant impact on the expansion of digital payments between economic entities, a significant reduction in the size of the cash economy in the country, and, ultimately, the formation of a cashless society.
Today, we can see the positive results of the comprehensive measures taken to build a cashless society. For example, as a result of measures on increasing cashless payments among the population, the share of cashless operations in the volume of operations undertaken through debit and credit cards within the country has increased by 9 percent in comparison with 2017 and reached 21 percent. The number of such operations has increased by 21 percent reaching 52 percent. It should be mentioned that both indicators are the highest in the history of the country's banking system. The high tendency of our country for rapid and innovative development ensures more comfortable absorption and wide application of new technological changes. So, we can say that Azerbaijan has big potential in terms of fintech development. Particularly, there are favorable conditions to apply insurance and real estate fintech, considered as the newest global trends, as well as regtech and supertech technologies.
The measures undertaken and new development prospects mentioned before will ultimately have a positive impact on ensuring the transparency of economic turnover, limiting the "shadow" economy, increasing access to financial services in the real sector, and increasing investment opportunities in the banking sector.”