Vüsal Qasımlı: Ermənistana yardım etmək “sızan vedrə ilə su daşımağa” bənzəyir
Avropa İttifaqı Ermənistana 2.6 milyard avro yardım etməklə infrastruktur, ətraf mühit, nəqliyyat və islahatları dəstəkləmək niyyətini bildirib. Bu məsələyə münasibət bildirən İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktoru Vüsal Qasımlı deyib ki, Ermənistanın Avropa İttifaqından aldığı yardımlar 2019-2020-ci illərdə iki dəfə artıb və illik 65 milyon avroya çatıb. Bundan başqa, Avropa İttifaqı tərəfindən 2014-cü ildən bəri 1 milyard avro güzəştli borc və qrant şəklində vəsait Ermənistan iqtisadiyyatına yatırılıb. İndi də daha 2.6 milyard avro yardım edilir. Stokholm Beynəlxalq Sülh Tədqiqatları İnstitutunun məlumatına görə, Ermənistan nəinki Avropada, bütün dünyada iqtisadiyyatı və dövlət büdcəsi ilə müqayisədə ən yüksək hərbi xərclərə malik olan azsaylı ölkələrin sırasındadır. Ermənistana əvəzsiz yardım edənlər dünyada ən militarist ölkələrdən olan Ermənistanın bu özəlliyini nəzərə almalıdırlar, regionda sülhə və təhlükəsizliyə yeni təhdidlər yaratmalı deyillər. Ermənistan xaricdən aldığı yardımları iqtisadi inkişafa istiqamətləndirmir, əks təqdirdə Avropa Komissarı Oliver Varhelyinin dediyi kimi, humanitar fəlakət həddində olmazdı. Son Vətən müharibəsində Azərbaycan Ermənistanın 4 milyard dollarlıq silah-sursatını zərərsizləşdirdi, ermənilərin müdafiə istehkamlarına xərclədikləri yüz milyonlarla dollar dəyərində sərmayə batdı, ən azı 300 milyon dollarlıq mina xərcləri də faydasız oldu və üstəlik iqtisadiyyat keçən il 7,6 faiz gerilədi. Nurksenin fikri ilə ifadə etsək, Ermənistan yoxsulluğun “qapalı çevrə”sindədir. Ermənistanı dirçəltmək istəyənlər onun qarşısında elə bir şərtlər qoyurlar ki, nəticədə ölkə “yerində sayır”. Ermənistan iqtisadi inkişafını və təhlükəsizliyini müxtəlif güc mərkəzlərinə etibar etməklə dövlətçiliyini riskə atır.”
V.Qasımlı Ermənistana verilən yardımların “sızan vedrə ilə su daşınması”na bənzədib: “Vaxtilə bu ideyanı Artur Melvin Okun irəli sürmüşdü və dövlətlər arasında gəlirin təkrar bölgüsünü “sızan vedrə”də su daşınması ilə müqayisə edib.”
V.Qasımlı bildirib ki, Avropa İttifaqı Ermənistana təkcə ötən il pandemiya ilə mübarizə məqsədilə 100 milyon avro yardım edib: “Buna baxmayaraq, Ermənistan dünyada 220 dövlət və ərazi içərisində “əhalinin hər milyon nəfərinə COVİD-19-dan ölənlərin” sayına görə ən pis 33-cü ölkədir və regionda “lider”di. Əhalinin hər 1 milyon nəfərindən 1538 nəfər COVİD-19-dan ölüb. Yeri gəlmişkən, Azərbaycanda bu göstərici Ermənistanla müqayisədə üç dəfədən də çox yaxşıdır. Sual olunur ki, Ermənistan ən çox yardım alan ölkələrdən olmaqla niyə normal nəticələr ortaya qoymur. Ümid edirik ki, Avropa Komissiyasının Avropa Mülki Müdafiə və Humanitar Yardım Əməliyyatları (ECHO) departamenti Ermənistana verilən yardımların səmərəliliyi barədə soruşacaq və illik hesabatında bunu göstərəcək. Eyni zamanda Avropa Komissiyasının Audit qurumları da bu barədə öz hesabatlarını yayacaqlar. Ən əsası odur ki, Ermənistan yardımla inkişaf etsəydi, indiyədək bu qədər yardım almaqla inkişaf edərdi. İnkişaf üçün Ermənistana sülh müqaviləsi, həmçinin Azərbaycan və Türkiyə ilə əlaqələr yaratmaq lazımdır.”

Vusal Gasimli, “Helping Armenia Is Like Carrying Water in a Leaky Bucket”
The European Union has pledged to provide 2.6 billion euros of aid to Armenia to support infrastructure, the environment, transport, and reforms. Expressing his opinion on these issues, Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication Vusal Gasimli said that aid allocated to Armenia from the European Union has doubled in 2019-2020 and reached 65 million euros a year. Besides, the European Union has invested 1 billion euros in soft loans and grants in the Armenian economy since 2014. Now, the EU provides another aid equal to 2.6 billion euros. According to the Stockholm International Peace Research Institute, Armenia is one of the few countries in Europe and the world with the highest military spending compared to its economy and the state budget. Those who provide gratuitous assistance to Armenia should take into account this feature of one of the most militaristic countries in the world, and not create new threats to peace and security in the region. The assistance that Armenia receives from abroad should be directed to the development of the economy; otherwise, as European Commissioner Oliver Varhely told, it would not be on the brink of a humanitarian catastrophe. In the last Patriotic War, Azerbaijan neutralized Armenia’s weapons and ammunition worth 4 billion US dollars. Also, hundreds of millions of dollars spent by Armenians on defense fortifications were ruined, at least 300 million US dollars of mine spending were wasted, and the economy shrank by 7.6 percent last year. Expressing in Nurkse’s words, Armenia is in a “vicious circle of poverty”. Those who want Armenia to revive impose such conditions that Armenia is stuck in one place. By entrusting its economic development and security to various power centers, Armenia is putting its statehood at a risk.
V.Gasimli compared the aids provided to Armenia to “carrying water in a leaky bucket.” He said, “This idea was once put forward by Arthur Melvin Okun, who compared the redistribution of income between states to carrying water in a "leaky bucket”.
V.Gasimli noted that only last year the European Union provided Armenia with 100 million euros to fight the pandemic. “Despite that, Armenia is the 33rd worst country in the world among 220 countries and territories in terms of "the number of deaths from COVID-19 per million population" and is the "leader" in the region.” 1,538 out of every 1 million people in this country died of COVID-19. By the way, in Azerbaijan, this figure is more than three times better than in Armenia. The question is why Armenia, which is one of the largest recipients of aid, does not show normal results. We hope that the European Civil Protection and Humanitarian Aid Operations (ECHO) Department of the European Union will ask about the effectiveness of aid to Armenia and will indicate this in its annual report. At the same time, the European Commission's audit bodies will also release their reports in this regard. The most important thing is that if Armenia had developed with assistance, it would have already been developed. For development, Armenia needs a peace agreement, as well as to build relations with Azerbaijan and Turkey," said V.Gasimli.