Vüsal Qasımlı: Ermənistan beynəlxalq hüquqi məsuliyyətə cəlb olunacaq
Vətən müharibəsinin gedişində Ermənistan beynəlxalq hüquq normalarını pozaraq Azərbaycan ərazisində - döyüş bölgəsindən uzaqda dinc əhali və mülki infrastruktura ziyan vurmuşdur. İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzü və bu xüsusda onun beynəlxalq hüquqi məsuliyyəti sahəsində sistemli araşdırmalar həyata keçirir. Bu mövzuda suallara İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktoru, iqtisad elmləri doktoru Vüsal Qasımlı cavab verib.
- Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzünün beynəlxalq hüquq prizmasından necə qiymətləndirmək olar?
Azərbaycan beynəlxalq ekspertləri də cəlb etməklə Ermənistanın torpaq, su, meşə və faydalı qazıntılara, habelə əmlaka və mədəni sərvətlərimizə vurduğu ziyanı dəqiq hesablayacaqdır.
Ermənistan dinc azərbaycanlılara vurduğu zərərə görə humanitar hüquq, sülh hüququ və insan hüquqları kimi hüququn fərqli istiqamətləri üzrə məsuliyyətə cəlb oluna bilər.
Humanitar hüquq ümumi hüququn bir qolu olaraq insan hüquqlarını tənzimləyən hüquqi bazadan daha əvvəl formalaşıb. Humanitar hüququn əsasını 1949-cu ildə imzalanan Cenevrə Konvensiyalarına dayanan “Cenevrə hüququ”, Haaqa Konvensiyalarına (1899 və 1907-ci illər) dayanan “Haaqa hüququ” və BMT-nin Baş Assambleyasının bəzi qətnamələri təşkil edir. Cenevrə hüququ döyüşlər zamanı bu döyüşlərdə iştirak etməyən şəxsləri, o cümlədən yaralılar, əsirlər, mülki şəxslər və başqalarını qoruyur. Haaqa Hüququ isə zorakılığın qarşısının alınması üçün döyüş aparılmasının müəyyən metod və vasitələrinin məhdudlaşdırılması və qadağan olunmasını təmin edir.
Cenevrə Konvensiyaları dörd hissədən ibarət olmaqla müharibə zamanı yaralılara qarşı davranış, dənizdə gedən hərbi döyüşlərdə zərər çəkən şəxslərə qarşı davranış, hərbi əsirlərə qarşı davranış və 4-cü Konvensiya isə müharibə zamanı mülki şəxslərin qorunması ilə bağlı olub. Cenevrə Konvensiyalarında əməl etməyə nəzarət Beynəlxalq Qırmızı Xaç Komitəsi tərəfindən aparılır.
4-cü Cenevrə Konvensiyasının tənzimlədiyi mülki şəxslərin qorunması “hüquqi adət normaları” - hər kəsə aid olan və ya əksər dövlətlər tərəfindən hüquqiləşdirilən adətlər olaraq BMT tərəfindən təsdiqlənib. Hüquqi adət normalarının hər hansı bir dövlət üçün tətbiqi müvafiq təşkilatın hüquqi bazasını ratifikasiya etməsindən asılı olmayaraq nəzərdən keçirilir. Başqa sözlə, hüquqi adət normaları, məsələn müharibə zamanı mülki şəxslərin qorunması BMT-nin Ədalət Məhkəməsinin Statutunu ratifikasiya etməyən ölkələrə də şamil olunur. Bu baxımdan Ermənistanın Azərbaycana qarşı törətdiyi cinayətlərə görə məsuliyyətə cəlb edilməsi mümkündür.
Bəzi hüquqi adət normaları daha önəmli hesab olunaraq, imperativ hüquqi normalar (jus cogens) olaraq qəbul olunur və mütləq şəkildə hər kəsə aid edilir. Hüquqi adət normaları dövlətin öz hüquqi bazasına zidd olduqda tətbiq olunmasa da, imperativ normalar istisna hesab olunur. Belə ki, bu normalar həmin dövlətin özünün hüquqi bazası ilə təsdiqlənməsə və ya fərqli şəkildə əks olunsa da beynəlxalq müstəvidə vacib və şərtsiz öhdəliklər hesab olunur. Bu normalarla beynəlxalq cinayət, insanlığa qarşı cinayət, aqressiv siyasət (işğalçılıq) və aqressiv müharibə, soyqırım, quldarlıq kimi məsələlər tənzimlənir.
- Biz deyə bilərikmi ki, Azərbaycana qarşı imperativ hüquqi normaların pozulması faktları baş verib?
Azərbaycana qarşı məhz beynəlxalq hüquqda qeyri-şərtsiz keçərli olan imperativ hüquqi normaların pozulması faktları baş verib. Belə ki, ilk başda elə ermənilərin Azərbaycanın 20 faiz torpaqlarını işğal etməsi beynəlxalq hüquqda aqressiv siyasət olaraq qiymətləndirilir və bu prosesdə kütləvi şəkildə insanların ölümünə yol verilməsi aqressiv müharibə və hətta digər imperativ norma ilə tənzimlənən soyqırım faktlarını ortaya qoyur. Önəmli fakt aqressiv müharibənin bu addımları atmağa başlayan (təşəbbüskar) tərəfin adına yazılmasıdır, yəni bu hərbi davranışlara cavab verən tərəf beynəlxalq hüquqda aqressiv müharibə aparmış hesab olunmur.
Aqressiv müharibə həmçinin Haaqa Konvensiyalarının pozulması anlamına gəlir. Belə ki, bu Konvensiyalarda boğucu qazlar və zərərli maddələr ifraz edən, eyni zamanda, lazımsız əzablara səbəb olan silah və maddələrin istifadəsinə, əmlakın hərbi ehtiyac olmadan məhv edilməsinə, qarət və müsadirəsinə qadağalar nəzərdə tutulur. Bildiyiniz kimi, bu qadağaların bütün punktları üzrə ermənilər Azərbaycana qarşı ciddi pozuntulara yol veriblər. Belə ki, düşmən tərəfindən Azərbaycanın mülki şəxslərinin yaşadığı zonalara ağ fosfor ifraz edən mərmilərin atılması, kaset bombalarından istifadə, işğal olunmuş Azərbaycan torpaqlarında xalqımıza məxsus olan əmlakın talan və ya bütünlüklə məhv edilməsi faktları qeydə alınıb. Qadağan olunmuş silahların digər nümunəsi olan kasetli silahlardır ki, bu silahların əhalinin sıx yaşadığı ərazilərdə istifadəsi “Beynəlxalq Kasetli silahlar üzrə Konvensiya”da qadağan edilib. Bu silahlar da ermənilər tərəfindən Gəncə, Bərdə və digər yaşayış məntəqələrində mülki əhaliyə qarşı istifadə edilərək kütləvi itkilərə səbəb olub.
- Azərbaycanın mədəni, tarixi və dini abidələrinə qarşı Ermənistanın vandal hərəkətləri beynəlxalq hüquqda öz əksini necə tapır?
Haaqa hüququna əsasən mədəniyyət abidələrini və tibbi müəssisələri qorumaq üçün mümkün olan bütün tədbirlərin görülməsi tələb olunur. Bu tələblər digər beynəlxalq hüquqi sənəd olan “Döyüş əməliyyatları zamanı tarixi və dini abidələrin qorunmasına dair Konvensiya”da da əks olunub. Bu istiqamətdə də ermənilərin ciddi pozuntuları xüsusilə qeyd olunmalıdır. Ermənilər Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində demək olar ki bütün tarixi və dini abidələri məhv edib və ya dinimizə hörmətsizlik edərək məsciddə donuzlar saxlayıblar. Bundan başqa, sadəcə işğal olunmuş ərazilərdə deyil digər Azərbaycan torpaqlarına silahlı hücumlar zamanı altı həftəlik müharibədə 20-dən çox dini obyekt və tarixi abidənin zərər çəkməsinə səbəb olublar.
- Ermənistanın beynəlxalq hüquqi məsuliyyəti hansı formalarda həyata keçirilə bilər?
Beynəlxalq hüquqi məsuliyyət - mütləq məsuliyyət hesab olunmaqla beynəlxalq hüquq subyektinin digər eyni dərəcəli subyektə qarşı beynəlxalq hüquq öhdəliyinin pozulması nəticəsində vurduğu ziyanı aradan qaldırmaq və vurulmuş ziyanı ödəmək öhdəliyidir. Ermənistanın Azərbaycana qarşı törətdiyi cinayətlərə görə reparasiya, restitusiya, təzminat və satisfaksiya məsuliyyəti yaranıb. Bu məsuliyyət həm maddi, həm də qeyri-maddi olmaqla müxtəlif formalara malikdir. Reparasiya - hərbi əməliyyatlar nəticəsində məğlub tərəfin qalib tərəfə ödədiyi onlar tərəfindən vurulmuş zərərin qarşılanması prosesidir. Restitusiya - bir dövlətin cinayət törədilməzdən əvvəl mövcud vəziyyətinə qayıtmasıdır. Buna qanunsuz olaraq tutulmuş şəxslərin sərbəst buraxılması, ələ keçirilmiş əmlakın geri qaytarılması misal göstərilə bilər. Təzminat və ya kompensasiya- müasir beynəlxalq hüquqda maddi və ya mənəvi ziyana görə maddi vəsaitlərin ödənilməsini ifadə edir. Kompensasiya, beynəlxalq münasibətlərdə zərərin ödənilməsinin ən çox istifadə edilən formasıdır. Eyni zamanda, pozuntuları törədən tərəfin əks tərəfdən ictimai formada üzr istəməsi - satisfaksiya, eyni və ya oxşar davranışların təkrarlanmayacağına dair öhdəlik götürməsi də beynəlxalq hüquqda nəzərdə tutulan addımlardır.
- Dünya təcrübəsində beynəlxalq hüquqi məsuliyyətin praktik tətbiqi halları barədə nə demək olar?
Reparasiya ilk dəfə Birinci Dünya Müharibəsi nəticəsində təyin olunub. 1919-cu ildə Almaniyanın və müttəfiqlərinin məsuliyyətini qeyd edən Versal Sülh Müqaviləsi bağlanıb və 269 milyard qızıl marka - təxminən 100 min ton qızılın ekvivalentində təzminat miqdarı təyin olunub.
İkinci Dünya Müharibəsində də Almaniya və müttəfiqlərinin üzərinə reparasiya yükü qoyulub. Bu qərar 1945-ci ildə Yalta Konfransında qəbul olunub. Nəticədə Almaniyadan SSRİ-yə təxminən 400 min dəmir yolu vaqonu yük, 2885 fabrik avadanlıqları, 96 elektrik stansiyası avadanlıqları, 340 min maşın, 200 min elektrik mühərriki, 1 milyon 335 min baş heyvan, 2,3 milyon ton taxıl, bir milyon ton kartof və tərəvəz, yarım milyon ton yağ və şəkər, 20 milyon litr spirt, 16 ton tütün göndərilib. Bundan başqa, Humboldt Universitetinin astronomik rəsədxanasından teleskoplar, Berlin metro vaqonları və kruiz laynerləri və digər texnoloji avadanlıqlar reparasiya məhsulu olaraq SSRİ-ə ödənildi. Almaniya tərəfindən digər ölkələrə də reparasiya ödənişi mərhələlərlə həyata keçirilib.
Digər nümunə Yaponiya və İndoneziya arasında olan münaqişə nəticəsində təyin olunan reparasiyadır. 20 yanvar 1958-ci ildə imzalanan sülh müqaviləsini və təzminat müqaviləsi nəticəsində Yaponiya 12 il ərzində İndoneziyaya 223 milyon dollar ödəməli idi.
Bundan başqa, BMT tərəfindən İraqa 1990-91-ci illərdə Küveytə qarşı qanunsuz işğal nəticəsində dəyən ziyana və itkilərə görə təzminat ödəmək öhdəliyi irəli sürülüb. Təzminatın ödənilməsini təmin etmək üçün isə Beynəlxalq Millətlər Təşkilatının Təzminat Komissiyası qurulub.
- Ermənistanın Azərbaycana qarşı törətdiyi cinayətlərə görə məsuliyyətə cəlb olunma mexanizmi necə olacaq?
Beynəlxalq müstəvidə məsuliyyətə cəlbetmə həm də Azərbaycan Respublikasının “Cinayət Məcəlləsi”ndə öz əksini tapıb. Bu baxımdan ermənilərin Azərbaycana qarşı törətdiyi cinayətlərə görə məsuliyyətə cəlb etmə həm beynəlxalq hüquq qaydasında, həm də dövlətdaxili qanunvericilik əsasında həyata keçirilə bilər. Dövlətdaxili hüquq qaydasına əsasən cinayətdə məsul tutulan şəxslər beynəlxalq axtarışa verilir, daha sonra olduğu hər hansı bir ölkənin müvafiq orqanları tərəfindən şəxs tutularaq istintaq orqanına təhvil verilir və Azərbaycan Respublikasının məhkəmələri tərəfindən mühakimə olunur. Bu mümkün olmadıqda beynəlxalq hüquqda və beynəlxalq məhkəmələrdə bu məsələnin həlli nəzərdən keçirilir.
Azərbaycanda beynəlxalq cinayətlərə görə məsuliyyət ilk dəfə 1999-cu il Cinayət Məcəlləsində müəyyən olunub və Cinayət Məcəlləsinin 10-cu maddəsinə əsasən əməlin cinayət sayılması və həmin əmələ görə cəza bu əməlin törədildiyi zaman qüvvədə olan cinayət qanunu ilə müəyyən edilir – yəni cinayət-hüquqi normaların retroaktiv (geriyə) tətbiqi qadağandır. Sülh və insanlıq əleyhinə cinayətlər, müharibə cinayətləri bu tarixdən sonra törədildiyi halda daxili məhkəmələr tərəfindən məsuliyyətə cəlb oluna bilər.
Azərbaycan Respublikası Baş Prokurorluğu bu sahədə sistemli və təqdirəlayiq fəaliyyətlər göstərir.
Artıq qeyd olunduğu kimi, ermənilər tərəfindən törədilmiş cinayətlər beynəlxalq cinayət hesab olunur və universal yurisdiksiyaya malikdirlər, bu o deməkdir ki, digər dövlətlər öz dövlətdaxili qanunvericiliyinə arxalanıb Azərbaycanda beynəlxalq cinayətləri törətmiş şəxsləri məsuliyyətə cəlb edib mühakimə edə bilər. Danimarkanın, Almaniyanın və bəzi başqa dövlətlərin son illərin praktikasında məhz universal yurisdiksiyaya söykənərək dövlətdaxili qanunlarla Yuqoslaviyada və Ruandada insanlıq əleyhinə və müharibə cinayətləri törətmiş şəxslərin mühakimə edilməsi praktikasını misal göstərə bilərik.
- Beynəlxalq müstəvidə məsuliyyətə cəlb etmənin daha hansı formalarından istifadə edə bilərik?
Burada “Ad hoc” - müvəqqəti yaradılmış tribunallar yaradıla bilər. Bu tip orqanlar konkret bir münaqişənin həll olunması, bu istiqamətdə təqsirləndirilən tərəfin məsuliyyətə cəlb olunması üçün müvəqqəti olaraq yaradılır. Bu tip tribunallar BMT-nin Təhlükəsizlik Şurasının və ya BMT Baş katibinin təşəbbüsü ilə BMT-nin Baş Assambleyasının qərarları əsasında təşkil oluna bilər. Dünya təcrübəsində Yuqoslaviya, Ruanda, Livan və ya Syerra-Leone tipli ad hoc tribunalların yaradılmasını qeyd etmək olar.
Beynəlxalq Cinayət Məhkəməsi (ICC) - 124 ölkə tərəfindən ratifikasiya olunan Roma Statutu əsasında fəaliyyət göstərərək beynəlxalq müstəvidə törədilmiş cinayətlər üzrə günahkar tərəflərin məsuliyyətə cəlb olunmasını təmin edir. Beynəlxalq Cinayət Məhkəməsi hazırda üç cinayət növünü əhatə edir: soyqırım, müharibə cinayətləri və insanlıq əleyhinə cinayətlər. Roma Statutu qüvvəyə minməmişdən əvvəl törədilmiş hər hansı cinayətlə bağlı yurisdiksiya həyata keçirə bilmədiyindən birinci Qarabağ müharibəsində ermənilər tərəfindən törədilən vəhşiliklər məhkəmənin baxdığı hər 3 istiqaməti əhatə etsə də təəssüflər olsun ki tribunaya çıxarılması mümkün olmayıb. Lakin bu gün Qarabağın işğaldan azad edilməsi uğrunda gedən Vətən müharibəsində düşmənin etdiyi beynəlxalq hüququ pozan davranışlar BMT vasitəsilə Beynəlxalq Cinayət Məhkəməsinə də çıxarıla bilər.
- Ermənistanın Azərbaycana qarşı təzminat ödənişini necə tələb etmək olar?
Beynəlxalq Millətlər Təşkilatının Təzminat Komissiyası (UNCC) Təhlükəsizlik Şurasının 687 saylı qətnaməsinə əsasən, 1991-ci ildə, İraqın 1990-91-ci illərdə Küveytə qanunsuz işğalı nəticəsində təzminat ödənməsini təmin etmək məqsədi ilə qurulmuşdur. Komissiya tərəfindən 2,7 milyon iddiaya qarşılıq bu günə qədər 350 milyard dollar təzminatın ödənilməsi təmin olunub. Komissiya altı tələb kateqoriyası üzrə təzminat ödənilməsini tənzimləyir.
Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsi — Birləşmiş Millətlər Təşkilatının ali məhkəmə orqanı olaraq iş prinsipi geniş məhkəmə fəaliyyəti ilə xarakterizə olunur. Onun əsas vəzifələri dövlətlərə təqdim edilmiş hüquqi mübahisələrin həlli və lazımi qaydada səlahiyyətli beynəlxalq orqanlar və qurumlar tərəfindən ona təqdim edilmiş hüquqi məsələlər üzrə məsləhətçi rəy verməkdir.
Avropa İnsan Hüquqları Məhkəməsi "İnsan hüquqları və əsas azadlıqlarının müdafiəsi haqqında" Konvensiya əsasında yaradılmış beynəlxalq məhkəməyə bu Konvensiyanı ratifikasiya etmiş dövlətlərin vətəndaşları müraciət edə bilər. Lakin Konvensiya üzrə müdafiə yalnız fərdlə hakimiyyət arasında olan münasibətlərə tətbiq edilir. Yəni, zərər çəkmiş hər bir Azərbaycan vətəndaşı Ermənistan dövlətini bu şəkildə şikayət edərək məsuliyyətə cəlb edə bilər. Artıq bu istiqamətdə fəaliyyətlər başlamışdır.
- Ermənistanın vurduğu ziyanın qiymətləndirilməsi sahəsində hansı işlər görülür?
Konfliktlərin vurduğu zərərlərin ölçülməsi istiqamətində iki üsuldan istifadə oluna bilər. Birincisi, birbaşa zərərlərin qiymətləndirilməsi, burada birbaşa olaraq dağıdılmış infrastruktura dəymiş zərərlərin real dəyəri ilə qiymətləndirilməsi aparılır. İkincisi, dolayı zərər, burada isə infrastrukturun məhvi nəticəsində itirilmiş imkanlar və əlavə faydaların qiymətləndirilməsi aparıla bilər.
Müxtəlif münaqişələrdə əsas təsirlərin qiymətləndirilməsi metodlarından da istifadə edilmişdir. Örnək olaraq, Yəməndə 2019-cu ildə BMT-nin İnkişaf Proqramı tərəfindən dəymiş təsirlərin qiymətləndirilməsi aparılmışdır. Bu daha çox nəticəəsaslı qiymətləndirmə metodologiyasına əsaslanmışdır. Müharibənin vurduğu zərərlərin qiymətləndirilməsi və nəticədə yeni infrastruktur sisteminin qurulması üzrə ehtiyacların müəyyənləşdirilməsi üçün digər bir qiymətləndirmə isə Dünya Bankı tərəfindən 2018-ci ildə İraqda aparılmışdır. İŞİD terror təşkilatı tərəfindən dağıdılmış infrastrukturun sosial, istehsal, kommunal təsərrüfatı, dağıdılmış evlər, turizm obyektləri, nəqliyyat, dövlət obyektləri, ekologiya və s. sahələr üzrə qiymətləndirilməsi aparılmışdır.
2020-ci il sentyabrın 27-dən başlayaraq Ermənistanın Azərbaycan ərazisində mülki əhaliyə, dövlət əmlakına, o cümlədən infrastruktur obyektlərinə, habelə sahibkarlıq fəaliyyəti subyektlərinə dəymiş ziyanın qiymətləndirilməsini və aradan qaldırılmasını təmin etmək məqsədilə Dövlət Komissiyası yaradılıb.

Vusal Gasimli: Armenia Will Be Held Internationally Legally Accountable
During the course of the Patriotic War, Armenia violated the norms of international law by causing damage to the civilian population and civilian infrastructure on the territory of Azerbaijan, far from the combat zone. The Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) is conducting systematic research into Armenia’s aggression against Azerbaijan and its international legal responsibility in this regard. Questions on this topic were answered by Vusal Gasimli, Executive Director of CAERC and Doctor of Economic Sciences.
How can Armenia’s aggression against Azerbaijan be assessed from the perspective of international law?
With the involvement of international experts, Azerbaijan will accurately calculate the damage inflicted by Armenia on land, water, forests, mineral resources, as well as property and cultural assets.
Armenia may be held accountable under different branches of law, including humanitarian law, the law of peace, and human rights law, for the harm inflicted on peaceful Azerbaijani civilians.
Humanitarian law, as a branch of general law, was formed earlier than the legal framework regulating human rights. The foundations of humanitarian law consist of “Geneva law,” based on the Geneva Conventions signed in 1949; “Hague law,” based on the Hague Conventions of 1899 and 1907; and certain resolutions of the UN General Assembly. Geneva law protects persons who do not take part in hostilities, including the wounded, prisoners of war, civilians, and others. Hague law, in turn, provides for the restriction and prohibition of certain methods and means of warfare in order to prevent violence.
The Geneva Conventions consist of four parts: rules on the treatment of the wounded during war; the treatment of persons affected by naval warfare; the treatment of prisoners of war; and the Fourth Convention, which concerns the protection of civilians during wartime. Compliance with the Geneva Conventions is monitored by the International Committee of the Red Cross.
The protection of civilians regulated by the Fourth Geneva Convention has been recognised by the United Nations as “customary legal norms,” meaning customs applicable to everyone or legalised by most states. The applicability of customary legal norms to a state is considered regardless of whether that state has ratified the relevant legal instruments. In other words, customary legal norms, such as the protection of civilians during war, also apply to countries that have not ratified the Statute of the International Court of Justice. From this perspective, holding Armenia accountable for crimes committed against Azerbaijan is legally possible.
Some customary legal norms are considered of higher importance and are accepted as peremptory norms of international law (jus cogens), which are absolutely binding on all states. While customary norms may not be applied if they contradict a state’s domestic legal system, peremptory norms constitute an exception. Even if such norms are not confirmed by, or are contradicted within, a state’s domestic legal framework, they are regarded as mandatory and unconditional obligations under international law. These norms regulate issues such as international crimes, crimes against humanity, aggressive policy (occupation) and aggressive war, genocide, and slavery.
Can we say that peremptory norms of international law have been violated against Azerbaijan?
Yes, violations of peremptory norms of international law that are unconditionally binding have occurred against Azerbaijan. First and foremost, the occupation by Armenians of 20 percent of Azerbaijan’s territory is regarded under international law as aggressive policy, and the mass deaths that occurred in this process reveal facts of aggressive war and even genocide, which is regulated by another peremptory norm. An important point is that an aggressive war is attributed to the initiating party; the responding party is not considered to be waging an aggressive war under international law.
Aggressive war also constitutes a violation of the Hague Conventions. These conventions prohibit the use of asphyxiating gases and substances that cause unnecessary suffering, as well as the destruction, looting, or confiscation of property without military necessity. As is well known, Armenians committed serious violations against Azerbaijan under all these prohibitions. Recorded facts include the firing of shells containing white phosphorus at areas inhabited by Azerbaijani civilians, the use of cluster munitions, and the looting or complete destruction of property belonging to the Azerbaijani people in the occupied territories. Another example of prohibited weapons is cluster munitions, the use of which in densely populated areas is banned under the Convention on Cluster Munitions. These weapons were used by Armenians against civilians in Ganja, Barda, and other settlements, causing mass casualties.
How are Armenia’s acts of vandalism against Azerbaijan’s cultural, historical, and religious monuments reflected in international law?
Under Hague law, all possible measures must be taken to protect cultural monuments and medical facilities. These requirements are also reflected in another international legal instrument, the Convention for the Protection of Cultural Property in the Event of Armed Conflict. Serious violations by Armenians must also be noted in this area. In the occupied territories of Azerbaijan, Armenians destroyed almost all historical and religious monuments or desecrated mosques by keeping pigs inside them. Moreover, not only in the occupied territories but also during armed attacks on other Azerbaijani regions, Armenians caused damage to more than 20 religious sites and historical monuments during the six-week war.
In what forms can Armenia’s international legal responsibility be realised?
International legal responsibility is an absolute responsibility and refers to the obligation of a subject of international law to eliminate and compensate for damage caused by the violation of an international legal obligation against another equal subject. Armenia has incurred responsibility in the forms of reparation, restitution, compensation, and satisfaction for crimes committed against Azerbaijan. These forms may be both material and non-material.
Reparation is the process by which the defeated party compensates the victorious party for damage caused during military operations. Restitution refers to restoring the situation to the state that existed before the crime was committed, such as the release of unlawfully detained persons or the return of seized property. Compensation refers to the payment of material funds for material or moral damage and is the most commonly used form of redress in modern international law. Satisfaction includes a public apology by the offending party and commitments not to repeat similar actions.
What can be said about practical examples of international legal responsibility in world practice?
Reparations were first imposed after the First World War. In 1919, the Treaty of Versailles was signed, determining the responsibility of Germany and its allies and setting compensation at 269 billion gold marks, equivalent to approximately 100,000 tonnes of gold.
After the Second World War, reparations were again imposed on Germany and its allies, as decided at the Yalta Conference in 1945. As a result, Germany transferred to the USSR approximately 400,000 railway wagons of goods, equipment from 2,885 factories, equipment from 96 power plants, 340,000 vehicles, 200,000 electric motors, 1,335,000 head of livestock, 2.3 million tonnes of grain, one million tonnes of potatoes and vegetables, half a million tonnes of oil and sugar, 20 million litres of alcohol, and 16 tonnes of tobacco. In addition, telescopes from the Humboldt University astronomical observatory, Berlin metro cars, cruise liners, and other technological equipment were transferred as reparations. Germany also paid reparations to other countries in stages.
Another example is the reparations determined following the conflict between Japan and Indonesia. Under the peace and compensation agreement signed on 20 January 1958, Japan was obliged to pay Indonesia USD 223 million over a period of 12 years.
Furthermore, the United Nations imposed compensation obligations on Iraq for the damage and losses caused by its illegal occupation of Kuwait in 1990–1991, and the United Nations Compensation Commission was established to ensure payment.
How will the mechanism for holding Armenia accountable for crimes committed against Azerbaijan operate?
Accountability at the international level is also reflected in the Criminal Code of the Republic of Azerbaijan. Accordingly, holding Armenians accountable for crimes committed against Azerbaijan can be carried out both under international law and on the basis of domestic legislation. Under domestic law, persons held responsible for crimes may be placed on international wanted lists, detained by the competent authorities of the country in which they are located, transferred to investigative bodies, and tried by the courts of the Republic of Azerbaijan. Where this is not possible, resolution through international law and international courts may be considered.
Responsibility for international crimes was first defined in Azerbaijan’s Criminal Code in 1999. Under Article 10 of the Criminal Code, the criminality of an act and the punishment for it are determined by the criminal law in force at the time the act was committed, meaning that retroactive application of criminal law is prohibited. Crimes against peace and humanity and war crimes committed after that date may be prosecuted by domestic courts.
The Prosecutor General’s Office of the Republic of Azerbaijan has demonstrated systematic and commendable activity in this field.
As noted, crimes committed by Armenians constitute international crimes and are subject to universal jurisdiction. This means that other states, relying on their domestic legislation, may prosecute and try persons who committed international crimes in Azerbaijan. The practice of Denmark, Germany, and some other states in recent years, where individuals responsible for crimes against humanity and war crimes committed in Yugoslavia and Rwanda were prosecuted on the basis of universal jurisdiction, can be cited as examples.
What other forms of international accountability can be used?
Ad hoc tribunals may be established. Such bodies are created temporarily to address a specific conflict and to hold the accused party accountable. These tribunals may be established by decisions of the UN General Assembly upon the initiative of the UN Security Council or the UN Secretary-General. Examples include ad hoc tribunals for Yugoslavia, Rwanda, Lebanon, and Sierra Leone.
The International Criminal Court (ICC), operating under the Rome Statute ratified by 124 countries, ensures accountability for crimes committed at the international level. The ICC currently covers three categories of crimes: genocide, war crimes, and crimes against humanity. Since the Court cannot exercise jurisdiction over crimes committed before the entry into force of the Rome Statute, atrocities committed by Armenians during the First Karabakh War, although falling under all three categories, could not be brought before the Court. However, violations of international law committed by the enemy during the Patriotic War for the liberation of Karabakh may be referred to the ICC through the United Nations.
How can compensation from Armenia be claimed?
The United Nations Compensation Commission (UNCC) was established in 1991 pursuant to UN Security Council Resolution 687 to ensure compensation for damage caused by Iraq’s illegal occupation of Kuwait in 1990–1991. To date, compensation amounting to USD 350 billion has been paid in response to 2.7 million claims. The Commission regulates compensation under six categories of claims.
The International Court of Justice, as the principal judicial organ of the United Nations, is characterised by extensive judicial activity. Its main functions are the settlement of legal disputes submitted by states and the provision of advisory opinions on legal questions submitted by duly authorised international bodies and agencies.
The European Court of Human Rights, established under the Convention for the Protection of Human Rights and Fundamental Freedoms, is accessible to citizens of states that have ratified the Convention. Protection under the Convention applies to relations between individuals and public authorities. Thus, any Azerbaijani citizen who has suffered damage may bring a complaint against the Armenian state in this manner. Activities in this direction have already begun.
What work is being carried out to assess the damage caused by Armenia?
Two methods may be used to measure damage caused by conflicts. The first is the assessment of direct damage, which evaluates the real value of damage to destroyed infrastructure. The second is indirect damage, which assesses lost opportunities and additional benefits foregone as a result of infrastructure destruction.
Impact assessment methodologies have also been applied in various conflicts. For example, in 2019 the United Nations Development Programme conducted an impact assessment in Yemen based on a results-oriented methodology. Another assessment, carried out by the World Bank in Iraq in 2018, identified needs for assessing war damage and reconstructing infrastructure systems. This assessment evaluated damage to infrastructure destroyed by the ISIS terrorist organisation across social, production, utilities, housing, tourism, transport, state facilities, ecology, and other sectors.
To ensure the assessment and elimination of damage inflicted by Armenia on the civilian population, state property, infrastructure facilities, and business entities on the territory of Azerbaijan since 27 September 2020, a State Commission has been established.