Vüsal Qasımlı: Dəstək proqramı iqtisadi artımın yeni modelini yaradacaq
“Koronavirus (COVID-19) pandemiyasının və bundan irəli gələrək dünya enerji və səhm bazarlarında baş verən kəskin dalğalanmaların Azərbaycan Respublikasının iqtisadiyyatına, makroiqtisadi sabitliyə, ölkədə məşğulluq məsələlərinə və sahibkarlıq subyektlərinə mənfi təsirinin azaldılması ilə bağlı bir sıra tədbirlər haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2020-ci il 19 mart tarixli 1950 nömrəli Sərəncamının 10.2-ci bəndinin icrası ilə bağlı Tədbirlər Planı”nın təsdiq edilməsi barədə Baş nazir sərəncam imzalayıb. Sərəncamı şərh edən İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktoru Vüsal Qasımlı bildirib ki, Tədbirlər Planı üç - iqtisadi artıma və sahibkarlığa dəstək, məşğulluq və sosial rifaha dəstək, makroiqtisadi və maliyyə sabitliyi istiqamətlərini əhatə edir:
“İqtisadi artıma və sahibkarlığa dəstək istiqamətində pandemiyadan zərər çəkmiş sahələrdə çalışan 300 min muzdlu işçinin əməkhaqqının müəyyən hissəsinin ödənilməsi üçün 215 milyon manat vəsait ayrılıb. Orta hesabla bir muzdlu iş yerinin qorunması üçün 717 manat xərclənəcək. Pandemiyadan zərər çəkən 300 min fərdi (mikro) sahibkara da 80 milyon manat dəstək nəzərdə tutulur. Pandemiyadan zərər çəkən sahibkarlara vergi güzəştlərinin və tətillərinin ümümi məbləği 115 milyon manat təşkil edir. Buraya əmlak və torpaq vergisindən müddətli azadolmaların verilməsi, mənfəət (gəlir) vergisi və sadələşdirilmiş vergi üzrə müddətli güzəştlərin verilməsi, sosial sığorta yükünün azaldılması, əhalinin ərzaq və tibbi ehtiyacları üçün zəruri olan bəzi məhsul növlərinin idxalının ƏDV-dən müddətli azad edilməsi və s. daxildir.
500 milyon manat həcmində yeni kreditlərin 60%-nə dövlət zəmanəti veriləcək, faiz dərəcəsinin yarısını isə dövlət subsidiyalaşdıracaq. Aqrar sektorda girovsuz mikrokreditlərin verilməsi üzrə mexanizm yaradılacaq. Pandemiyadan zərər çəkmiş sahələrdə fəaliyyət göstərən sahibkarların 2020-ci il 10 mart tarixinə 1 milyard manat həcmində mövcud kreditlərinin faiz dərəcəsinin bir il üzrə 10%-i subsidiyalaşdırılacaq. Güzəştli ipoteka kreditləri üçün ayrılan vəsaitlərin həcmi 90 milyon manat artırılacaq.
Dövlət əmlakını və dövlət torpağını icarəyə götürmüş ziyan çəkən sahibkarlardan icarə haqqı bu ilin sonunadək hesablanmayacaq.
Qeyri-neft məhsullarının ixracının artırılması üçün malların ixrac qeydi ilə satışı, yerli istehsalı olmayan idxal məhsullarına gömrük rüsumu güzəştlərinin tətbiqi, gömrük rəsmiləşdirilməsi, nəzarət və icazələrin (sertifikatların) verilməsi tədbirlərinin sürətləndirilməsi nəzərdə tutulur.
Post-pandemiya dövründə iqtisadi artımın yeni modeli tətbiq ediləcək. Dövlətin iqtisadi siyasətinin əsas prioritetləri bunlar olacaq: tikinti, dağ-mədən sənayesi, neft-kimya sənayesi, rəqəmsal iqtisadiyyat, nəqliyyat, ticarət, logistika, telekommunikasiya, daxili turizm, kənd təsərrüfatı və emal sənayesi. Dövlət adından şirkətlərin vahid mərkəzdən idarə olunması, onların fəaliyyətinin, o cümlədən investisiya proqramlarının şəffaflığının və iqtisadi səmərəsinin yüksəldilməsi, rəqabət qabiliyyətinin təmin olunması üçün Dövlət İnvestisiya Holdinqi yaradılacaq. Yeni özəlləşdirmə proqramı hazırlanacaq.
Post-korona dövründə tikinti həm yeni dəyər, həm də məşğulluq yaradan, eləcə də multiplikativ effekti ilə digər sahələri də hərəkətə gətirən bir sahə kimi nəzərdən keçirilir. Tikinti sektorunda strateji layihələrin işlənməsi və həyata keçirilməsinin yeni mexanimzinin yaradılması məqsədilə şəhərlərin və regionların inkişafının sürətləndirilməsi üçün Azərbaycan İnşaat Korporasiyası yaradılacaq. Bu Korporasiya strateji layihələr portfelinin uzunmüddətli idarə olunmasını, yeni layihələrin işlənməsini, investorların cəlb edilməsini və pilot layihənin həyata keçirilməsini təmin edəcək.
Həyati vacib sərnişindaşıma sahəsinə 280 milyon manat maliyyə dəstəyi veriləcək.
Məşğulluq və sosial rifaha dəstək istiqamətində əsas məqsədlərdən biri dövlət və qeyri-dövlət sektorlarında 1 milyon 574 min işçinin əsassız yerə işdən çıxarılması və ixtisarına yol verilməməsi, həmçinin məzuniyyətə buraxılan işçilərin əməkhaqlarının saxlanmasıdır.
50 min haqqı ödənilən ictimai iş yerinin yaradılması vasitəsilə işsiz şəxslərin müvəqqəti məşğulluğu təmin ediləcək və işsiz kimi qeydiyyata alınan 200 min nəfərə iki ay ərzində 190 manat birdəfəlik ödəmə veriləcək. Özünüməşğulluq proqramı 11 min nəfəri əhatə edəcək və işsizlikdən sığorta ödənişlərinin əhatə dairəsinə 20 min nəfər düşəcək. Əhaliyə güzəştli işıq limitinin aprel-may aylarında 100 kvts. həcmində artırılmasına 10 milyon manat ayrılıb. Sosial baxımdan həssas əhali qrupuna aid edilən ailələrin üzvü olan tələbələrin təhsil haqqı xərclərinin ödənilməsi üçün 40 milyon manat nəzərdə tutulub.
Sonuncu istiqamət makroiqtisadi və maliyyə sabitliyi adlanır. İri maliyyə tutumu olan tədbirlər planını həyata keçirmək üçün yeni makroiqtisadi çərçivə hazırlanmalıdır. Fiskal siyasətdə ediləcək dəyişikliklərə uyğun olaraq monetar siyasətin qarşısında yeni vəzifələr dayanır. Mərkəzi Bank zərər çəkən sahibkarların öhdəliklərinin tənzimlənməsi məqsədilə banklara requlyativ tətil verəcək. Ölkənin maliyyə-bank sektorunda sabitliyin qorunması təmin ediləcək.
Bütövlükdə, Tədbirlər Planının qarşısında əsas vəzifə əhalini və sahibkarları pandemiyanın mənfi təsirlərindən qorumaq, iqtisadiyyatın funksionallığını saxlamaq və post-pandemiya dövründə yeni iqtisadi artım modelini tətbiq etməkdir. Tədbirlər Planı çərçivəsində Prezident Sərəncamı ilə ayrılan 2,5 milyard manat vəsaitdən əlavə 343,6 milyon manat da digər mənbələrdən təmin olunacaq. Digər mənbələrə İşsizlikdən Sığorta Fondu və Dövlət Sosial Müdafiə Fondunu aid etmək olar. Koronavirusla Mübarizəyə Dəstək Fonduna toplanan 110 milyon manat ianəni və Nazirlər Kabinetinə ilk olaraq təqdim edilən 10 milyon manat vəsaiti də nəzərə alanda, Azərbaycanın korona-böhranla mübarizə büdcəsi ümumilikdə 3 milyard manata, başqa sözlə, dövlət büdcəsi gəlirlərinin 12,3 faizinə və ya ÜDM-in 3,6 faizinə çatır. Bundan başqa postsovet məkanında korona-böhran səbəbindən devalvasiyaya uğramayan yeganə valyuta olan manatın sabitliyi üçün təkcə bu ilin mart ayında Dövlət Neft Fondu tərəfindən 1 milyard 928,3 milyon ABŞ dolları məbləğində vəsait satılıb. Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyilə Azərbaycan postsovet məkanında korona-böhranla mübarizəyə ÜDM-in ən böyük hissəsini ayırmış ölkədir. Məqsəd ölkəmizi post-korona dövründə daha əlverişli mövqelərə çıxarmaqdı.”

Vusal Gasimli: Support Program to Create a New Model for Economic Growth
The Prime Minister has signed a decree approving the “Action Plan on the Implementation of Paragraph 10.2 of Presidential Decree No. 1950 of March 19, 2020 of the Republic of Azerbaijan on Measures to Reduce the Negative Impact of the Coronavirus (COVID-19) Pandemic and the Resulting Sharp Fluctuations in Global Energy and Stock Markets on the Economy, Macroeconomic Stability, Employment, and Business Entities in Azerbaijan.” Commenting on the decree, Vusal Gasimli, Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), stated that the Action Plan covers three main directions: support for economic growth and entrepreneurship, support for employment and social welfare, and macroeconomic and financial stability.
In the area of economic growth and entrepreneurship, 215 million AZN has been allocated to cover part of the salaries of 300,000 employees working in sectors affected by the pandemic. On average, 717 AZN will be spent to preserve one paid job. Additionally, 80 million AZN in support is planned for 300,000 individual (micro) entrepreneurs affected by the pandemic. Tax relief and deferrals for affected businesses total 115 million AZN, including temporary exemptions from property and land taxes, profit (income) tax and simplified tax relief, reductions in social insurance burdens, and temporary VAT exemptions for essential food and medical imports.
New loans totaling 500 million AZN will receive a 60% state guarantee, and half of the interest rate will be subsidized by the government. A mechanism will be created for unsecured microloans in the agricultural sector. For entrepreneurs in pandemic-affected sectors, 10% of the interest on existing loans totaling 1 billion AZN as of March 10, 2020, will be subsidized for one year. Funds allocated for concessional mortgage loans will increase by 90 million AZN.
Entrepreneurs renting state property or land who have suffered losses will not be charged rent until the end of this year.
Measures to increase non-oil exports include facilitating export registration and sales, applying customs duty exemptions for imported goods not locally produced, and speeding up customs clearance, inspections, and certification procedures.
A new model for economic growth will be implemented in the post-pandemic period. The main priorities of state economic policy will include construction, mining, petrochemicals, digital economy, transport, trade, logistics, telecommunications, domestic tourism, agriculture, and manufacturing. A State Investment Holding will be established to centrally manage companies on behalf of the state, improve transparency and efficiency of operations and investment programs, and ensure competitiveness. A new privatization program will also be prepared.
Construction will be considered a sector that generates both new value and employment, while creating a multiplier effect across other sectors. To accelerate urban and regional development and implement strategic projects in construction, the Azerbaijan Construction Corporation will be created. This corporation will manage the long-term portfolio of strategic projects, develop new projects, attract investors, and implement pilot projects.
A total of 280 million AZN will be allocated to support vital passenger transport.
In the area of employment and social welfare, the key objectives include preventing unjustified layoffs of 1,574,000 employees in the public and private sectors and maintaining salaries for employees on leave. Temporary employment for the unemployed will be provided through 50,000 paid public jobs, and 200,000 registered unemployed individuals will receive a one-time payment of 190 AZN over two months. The self-employment program will cover 11,000 people, while unemployment insurance will support 20,000. Ten million AZN has been allocated to increase discounted electricity limits to 100 kWh for April–May, and 40 million AZN will cover tuition fees for students from socially vulnerable households.
The macroeconomic and financial stability direction requires developing a new macroeconomic framework to implement the high-capacity Action Plan. Changes in fiscal policy will create new monetary policy objectives. The Central Bank will grant regulatory relief to banks to manage obligations of affected entrepreneurs, ensuring stability in the country’s financial and banking sector.
Overall, the main task of the Action Plan is to protect citizens and businesses from the negative effects of the pandemic, maintain the functionality of the economy, and implement a new model of economic growth in the post-pandemic period. In addition to 2.5 billion AZN allocated by Presidential Decree, another 343.6 million AZN will be sourced from other funds, including the Unemployment Insurance Fund and the State Social Protection Fund. Considering 110 million AZN in donations to the Coronavirus Response Support Fund and the initial 10 million AZN allocated to the Cabinet of Ministers, Azerbaijan’s budget for combating the COVID-19 crisis reaches 3 billion AZN, equivalent to 12.3% of state budget revenues or 3.6% of GDP.
Moreover, to maintain the stability of the manat—the only post-Soviet currency not devalued during the crisis—1.928 billion USD was sold from the State Oil Fund in March alone. Under President Ilham Aliyev’s leadership, Azerbaijan allocated the largest portion of GDP in the post-Soviet region to fight the COVID-19 crisis, aiming to position the country favorably in the post-pandemic period.