Vüsal Qasımlı Britaniya İslam Ticarət Assosiasiyasının rəhbərini qəbul edib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktoru Prof. Dr. Vüsal Qasımlı Britaniya İslam Ticarət Assosiasiyasının baş icraçı direktoru Valid Cahangiri qəbul edib.
Görüş zamanı V.Qasımlı bildirib ki, qlobal halal ərzaq bazarının dəyəri 2021-ci ildə 2 trilyon ABŞ dolları həcmində olub. 2027-ci ilə qədər bu göstəricinin 3,9 trilyon ABŞ dollarına çatacağı proqnozlaşdırılır. O vurğulayıb ki, “halal” iqtisadiyyat artıq təkcə qida sənayesi ilə məhdudlaşmır. İstehlakçı tələbi artdıqca, bu sahə turizm, əczaçılıq, kosmetika, sağlamlıq məhsulları, gigiyenik mallar, tibbi cihazlar, hətta logistika, marketinq, çap, elektron media, qablaşdırma, brendinq və maliyyələşdirmə kimi xidmət sektoru komponentlərini də əhatə edir. Təkcə turizm sektoru üzrə qlobal halal istehlak bazarı 2016-cı ildə 169 milyard dollar həcmində olub. 2022-ci ildə bu göstəricinin 283 milyard dollara yüksələcəyi gözlənilirdi və bu istiqamətdə artım dinamikası davam edir. Azərbaycanda da halal iqtisadiyyatın inkişaf etdirilməsi ilə həm investisiyaların cəlbi, həm də mal və xidmət ixracının artırılması mümkündür.
Britaniya İslam Ticarət Assosiasiyasının baş icraçı direktoru Valid Cahangir isə bildirib ki, Bakıda keçirilən “Azərbaycan Halal Biznes və Turizm Forumu” bu sahədə yeni imkanların yaradılmasında təkanverici rol oynayır. O qeyd edib ki, rəhbərlik etdiyi təşkilat Böyük Britaniya ilə Azərbaycan arasında ticarət və investisiya əlaqələrinin genişləndirilməsinə dəstək verə bilər.
Görüşdə həm də İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin təşəbbüsü ilə dünyanın 30-dan çox ölkəsinin 75-dən artıq aliminin iştirakı ilə yazılan “İslam ölkələrinin iqtisadi potensialı” kitabının əhəmiyyəti xüsusi vurğulanıb. Qeyd olunub ki, bu kitab həm də “halal” iqtisadiyyatın inkişafına öz töhfəsini verəcək.

Vusal Gasimli met with the head of the British Islamic Trade Association
Prof. Dr. Vusal Gasimli, the Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication met with Mr. Walid Jahangir, the Chief Executive Officer of the British Islamic Trade Association.
During the meeting, Prof. Gasimli stated that the value of the global halal food market was 2 trillion USD in 2021. By 2027, this figure is projected to reach 3.9 trillion USD. He emphasized that the "halal" economy extends beyond the food industry, covering tourism, pharmaceuticals, cosmetics, health products, hygiene products, medical devices, and even service sector components such as logistics, marketing, printing, electronic media, packaging, branding, and financing, in response to growing consumer demand. He highlighted that the global halal consumer market in the tourism sector alone was valued at 169 billion USD in 2016. By 2022, this figure was expected to rise to 283 billion USD, and growth continues in this sector. Prof. Gasimli noted that with the development of the halal economy in Azerbaijan, there is potential to attract investments and increase the export of goods and services.
Mr. Walid Jahangir, Chief Executive Officer of the British Islamic Trade Association, mentioned that the "Azerbaijan Halal Business and Tourism Forum" held in Baku plays a stimulating role in creating new opportunities in this field. He also noted that his organization could support the expansion of trade and investment relations between the United Kingdom and Azerbaijan.
The meeting also highlighted the importance of the book Economic Potential of Islamic Countries, an initiative of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, involving the participation of over 75 scholars from more than 30 countries. It was noted that this book would contribute to the development of the halal economy.