Vüsal Qasımlı Beynəlxalq Valyuta Fondunun tədbirində fiskal islahatlar barədə çıxış edib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) icraçı direktoru Vüsal Qasımlı Qazaxıstanın Almatı şəhərində Beynəlxalq Valyuta Fondunun (BVF) Qafqaz, Mərkəzi Asiya və Monqolustan Regional Potensialın İnkişafı Mərkəzinin (Caucasus, Central Asia, and Mongolia Regional Capacity Development Center - CCAMTAC) açılış mərasimində iştirak edib.
Vüsal Qasımlı çıxışında bildirib ki, Prezident İlham Əliyev tərəfindən icmal büdcənin qeyri-neft baza kəsirinin qeyri-neft ümumi daxili məhsula nisbət göstəricisinin ortamüddətli dövr üzrə hədəflənən yuxarı həddi 17,5 faiz, 2023-cü ilin sonuna isə 25 faiz müəyyən edilsin. Eyni zamanda dövlət borcunun ümumi daxili məhsula nisbət göstəricisinin ortamüddətli dövr üzrə hədəflənən yuxarı həddi 20 faiz müəyyən edilib. İİTKM-in icraçı direktoru əlavə edib ki, Azərbaycan hər iki ortamüddətli fiskal qaydalara əməl edir. Azərbaycanda ortamüddətli xərclər çərçivəsi və nəticəəsaslı büdcənin tətbiqi əsas istiqamətlərdən biri kimi müəyyənləşdirilib. Funksional təsnifatın pilot bölmələri üzrə büdcə xərclərinin Sektor Strateji Planla və strateji hədəflərlə əlaqələndirilməsi üçün xərclər proqram/subproqram/tədbirlər üzrə strukturlaşdırılıb. Hər bir strateji hədəf və tədbir üzrə nəticə indikatorları müəyyən edilib.
V.Qasımlı bildirib ki, Qafqaz və Mərkəzi Asiya üçün əsas fiskal çağırışlar fiskal buferlərin qurulması, fiskal risklərin idarə edilməsi, fiskal qaydaların və institutların gücləndirilməsidir.
V.Qasımlı tədbir çərçivəsində BVF-nin Baş direktoru Kristalina Georgiyeva ilə görüşüb. K.Georgiyeva CCAMTAC-ın yaranmasında Azərbaycanın göstərdiyi dəstəyə görə təşəkkür edib və ölkəmizlə BVF-nin əməkdaşlığını yüksək qiymətləndirib.
Tədbirdə həmçinin BVF-nin Baş direktoru Kristalina Georgieva, Qazaxıstan Milli Bankının sədri Qalımjan Pirmatov, Almatı şəhərinin meri Erbolat Dosayev, Özbəkistan Mərkəzi Bankının sədr müavini Behzod Hamrayev, Ermənistan Mərkəzi Bankının sədri Martin Qalstyan, Türkmənistan Mərkəzi Bankının sədr müavini Mərdanqulu Palivanov, Gürcüstan Milli Bankının sədr müavini Arçil Mestvirişvili, Ermənistanın maliyyə naziri Vahe Hovannisyan, Gürcüstanın maliyyə nazirinin müavini Yekaterina Quntsadze də iştirak ediblər.

Vusal Gasimli spoke about fiscal reforms at the event of International Monetary Fund
Vusal Gasimli, the Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), participated in the opening ceremony of the Caucasus, Central Asia, and Mongolia Regional Capacity Development Center (CCAMTAC) of the International Monetary Fund (IMF) in Almaty, Kazakhstan.
In his speech, Vusal Gasimli stated that President Ilham Aliyev set the target upper limit of the ratio of the non-oil base deficit to the non-oil gross domestic product (GDP) of the general budget at 17.5 percent for the medium term and 25 percent by the end of 2023. He also mentioned that the target upper limit of the ratio of public debt to GDP for the medium-term period was set at 20 percent. The Executive Director of ICRC added that Azerbaijan complies with both medium-term fiscal rules. He emphasized that the medium-term expenditure framework and the implementation of a results-based budget have been identified as key priorities in Azerbaijan. To align the budget expenses for the pilot units of the functional classification with the Sector Strategic Plan and strategic goals, the expenses are structured by program, subprogram, and measures. Outcome indicators have been defined for each strategic goal and measure.
Gasimli highlighted that the main fiscal challenges for the Caucasus and Central Asia are the establishment of fiscal buffers, management of fiscal risks, and the strengthening of fiscal rules and institutions.
During the event, Gasimli met with Kristalina Georgieva, Managing Director of the IMF. Georgieva expressed her gratitude to Azerbaijan for its support in establishing CCAMTAC and highly appreciated the cooperation between Azerbaijan and the IMF.
The event was also attended by Kristalina Georgieva, Managing Director of the IMF; Galimzhan Pirmatov, Chairman of the National Bank of Kazakhstan; Erbolat Dosayev, Mayor of Almaty; Behzod Hamrayev, Deputy Chairman of the Central Bank of Uzbekistan; Martin Galstyan, Chairman of the Central Bank of Armenia; Mardangulu Palivanov, Deputy Chairman of the Central Bank of Turkmenistan; and Archil Mestvirishvili, Deputy Chairman of the National Bank of Georgia. Vahe Hovhannisyan, Minister of Finance of Armenia, and Yekaterina Guntsadze, Deputy Minister of Finance of Georgia, also participated in the event.