Vüsal Qasımlı: Azərbaycanda iqtisadi artımın yüksək trayektoriyaya keçmək imkanları var
Post-konflikt və post-korona dövrünə qədəm qoyan Azərbaycan iqtisadiyyatı Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə yüksək artım trayektoriyasına keçmək imkanlarına malikdir. İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktoru, iqtisad elmləri doktoru Vüsal Qasımlı Azərbaycanın iqtisadi artım perspektivləri barədə suallara cavab verib.
- Post-konflikt və post-korona dövrü üçün Azərbaycan iqtisadiyyatının perspektivlərini necə qiymətləndirirsiniz?
Karona-böhranın maraqlı tərəfi bu oldu ki, dünya tarixindəki əvvəlki iqtisadi böhranlara nisbətən tez aradan qaldırılır, amma əvəzində Şumpeterin dediyi "yaradıcı dağılma" (creative destruction) baş vermədi: dünyada iqtisadi artım templəri aşağıdır, inflyasiya zəifdir, bərabərsizlik artır, iqtisadiyyatın struktur irəliləyişləri əhəmiyyətli deyil. Çünki korona-böhran əslində iqtisadi deyil, tibbi təhdid idi ki, sonradan pandemiyaya və iqtisadi böhrana gətirdi. İqtisadiyyat 2021-2022-ci illərdə bərpa olunacaq, amma yüksək artım trayektoriyasına keçid hələ ki, proqnozlaşdırılmır. Bu arada dünyada idarəetmə modelləri üç istiqamətdə haçalanıb: totalitar rəqəmsal diktatura, sosial rifah dövləti 3.0 və kvazi-dövlət rəqəmsal sistemləri. Keynsin dediyi kimi dövlətlər “mümkünsüz trillema”da üç hədəf – azadlıq, səmərəlilik və ədalətlilik arasında seçim edirlər. Eyni zamanda dövlət və cəmiyyət arasında Əcəmoğlu və Robinsonun təsvir etdiyi kimi “dar cığır”la inkişaf xətti müəyyənləşir. Azərbaycan Nobel laureatı Deni Rodrikin dediyi “aralıq institutlar”la bu dövrdə dövlət və millət quruculuğu prosesini Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə uğurla aparır. Xüsusən də, ərazi bütövlüyünün bərpası, korona ilə mübarizədə son mərhələ - vaksinasiyaya ilk keçən ölkələrdən bir olmaq, aşağı neft qiymətləri şəraitində makroiqtisadi və ictimai-siyasi sabitliyi təmin etmək və yeni regional geosiyasi və geoiqtisadi arxitekturanın müəyyənləşdirilməsini görkəmli dövlət xadimi İlham Əliyevin idarəetməsinin aktivinə yazmaq olar. Prezident İlham Əliyev hər bir çağırışı imkana çevirməyi bacaran liderdir. Qərb demokratiyasında yaşanan təlatümlər Qaret Consun “10 faiz az demokratiya” kitabında daha aydın izah olunur, əslində ən yaxşı nəticə optimal hökumətin qurulmasıdır. Prezident İlham Əliyev Azərbaycanda optimal idarəetməni qurduğundan biz dünya üçün “Böyük Depressiya”dan sonra ən böyük böhran ili - 2020-ci ili imkana çevirməyi bacardıq. Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın uğurlu fəaliyyəti ilə xüsusən də Azərbaycandakı bazar modelinə sosial rəng qatması ictimai müqavilə və harmoniya üçün vacibdir.
Yapon fəlsəfəsində “kintsugi” – “qızıl bərpa” anlayışına görə sınmış məişət əşyası elə zövqlə bərpa edilir ki, sınığın izləri qalsa da, əşyanın sonu yox, onun həyatının davamı göstərilir. 2020-ci ildə rastlaşdığımız çağırışlar həyatımızda izlərini saxlasa da, yeni reallıqda daha üstün pillədə dövlət və xalq olaraq inkişafımız təmin edilib.
- Azərbaycanda pul təklifinin artımı dövlətin qarşıya qoyduğu məqsədlərə uğurla xidmət etsə də, digər tərəfdən, başqa ölkələrdə bu halda yaşanan “likvidlik tələsi” mövcuddur. Azərbaycan “likvidlik tələsi”nə düşmədən inkişafını necə təmin edir?
Azərbaycanda 2018-ci ildən başlayan monetar yumşalma “likvidlik tələsi”nə düşmədiyimizi göstərir. Çünki 2018-ci ildәn bәri pul tәklifi 50 faizdən çox artsa da, manatla yeni kreditlәr üzrә orta faizlәr də 5,5 faiz azalıb. Real sektorda pandemiyanın tәsiri ilә güclәnәn risklәr faizlәrin daha çox azalmasını mәhdudlaşdırıb. Yəni pul təklifinin artması manatla faizləri azaltdığından “likvidlik tələsi”ndən danışmaq tezdir. “Likvidlik tələsi” o zaman baş verir ki, pul təklifinin artması faizləri aşağı endirə bilmir, iqtisadi artım səngiyir.
Bir də ki, bizdə iqtisadi artımın drayverləri olan qeyri-neft sənayesi, aqrar sahə və informasiya və rabitə xidmətləri daha çox məhsuldarlığın hesabına artır. Yəni pul kütləsinin artımı məhsuldarlığı olan sahələrin artımını dəstəkləyir. Məsələn, indiyədək sənaye parklarında 3,5 milyard ABŞ dolları investisiya yatırılıb, 3,3 milyard manatlıq satış həyata keçirilib və 25 faiz məhsul ixrac olunub. Azərbaycanda qeyri-neft sənayesinin üstün artımı sərmayələrin keyfiyyətli iqtisadi artımı və məhsuldarlığı dəstəklədiyini göstərir. Xüsusən də qeyri-neft sektorunun sənayedə xüsusi çəkisi son 10 ildə 15 faizdən 25 faizə çatıb. 2021-ci ildən başlayaraq da iqtisadi artımın bərpası zamanı pul kütləsinin artımını məhsuldarlığın yüksəldilməsinə yönəltmək lazımdır. Aşağı məhsuldarlıqlı artım qısamüddətlidir və dövlət dəstəyi aradan qalxan kimi dayanır. ABŞ professoru Hausmanın dediyi kimi, biz “aşağıda asılmış meyvələri dərməklə” kifayətlənməməliyik, daha məhsuldar sahələrin inkişafı istiqamətində irəliləməliyik.
İqtisadiyyatda likvidliyin idarә olunması mәqsәdilә Mәrkәzi Bank depozit hәrracları, notların yerlәşdirilmәsi, sterilizasiya portfelinin durasiyası və digər alətlərdən istifadə edir. Bu il əsas hədəflər pul siyasәtinin transmissiya effektini güclәndirmәk, pul bazarını fəallaşdırmaq vә gәlirlik әyrisinin formalaşmasını dәstәklәmәkdir. Çünki gəlirlilik əyrisi iqtisadiyyatın vəziyyətini və perspektivini göstərir, əyri yüksələn trendə malikdirsə iqtisadi artım proqnozlaşdırılır və əksinə.
Bir həqiqəti yaddan çıxarmayaq ki, yumşaq monetar siyasət bəlli bir həddə qədər aşağı inflyasiya ilə müşayiət oluna bilər. “Qırmızı xətti” keçəndən sonra monetar genişlənmə makroiqtisadi sabitliyə təhdid olmaqla yanaşı, həm də aktivlərin qiymətini artırmaqla cəmiyyətdə qeyri-bərabərliyə rəvac verə bilər. Buna görə də kontr-tsiklik siyasət siyasət tələb edir ki, iqtisadi artım bərpa edildikcə, hökumət investisiyanın ilk mənbəyi və Mərkəzi Bank da pul emitenti kimi ekspansiyanı səngitsinlər. Bütün hallarda iqtisadi artımı dəstəkləmək üçün yalnız pul təklifi yetərli deyil, bundan başqa institusional təkmilləşmə, bazarlara çıxış və insan kapitalının inkişafı zəruridir. Dödüncü sənaye inqilabının çağırışlarına, bio, rəqəmsal və fiziki texnologiyaların tətbiqinə nail olmaq üçün cənab Prezident müvafiq publik hüquqi şəxs də yaratdı. Davamlı və keyfiyyətli iqtisadi artım üçün Azərbaycan da Klaus Şvabın dediyi kimi “böyük yenilənmə”yə (great reset) hazır olmalıdır.
- Azərbaycanda bank sektoru iqtisadi artımı dəstəkləmək potensialına malikdirmi?
Azərbaycanın bank sektorunda kifayət qədər pul var - likvid aktivlәrin həcmi 9 milyard manat olmaqla, ani likvidlik әmsalı normativi iki dәfә üstәlәyir. Üstəlik bankların kapital adekvatlığı da itkilәri qarşılamağa kifayәt edir. Hazırda likvidliyin iqtisadi artımın bərpasına istiqamətlənməsi əsas hədəfdir. Real sektorda risklərin azaldılması üçün dövlətin kredit zəmanəti, kredit sığortası və kreditlərin subsidiyalaşdırılması kimi mexanizmlərdən daha geniş istifadə etməsi zəruridir. İpoteka və Kredit Zəmanəti Fondu, Sahibkarlığın İnkişafı Fondu, İnnovasiyalar Agentliyi, Aqrar Kredit və İnkişaf Agentliyi kimi dövlət qurumları subsidiya, zəmanət və güzəştli kreditlər təqdim etməklə banklar üçün real sektorda riskləri yumşaldırlar. Amma bütövlükdə bu risklərin iqtisadi artıma mane ola bilməyəcək həddə endirilməsi üçün struktur islahatlarının davam etdirilməsi, maliyyә dәrinliyinin vә inklüzivliyinin yüksәldilmәsi məqsədəmüvafiqdir. Bir də ki, iqtisadi artımı maliyyələşdirən təkcə banklar deyil, dünya təcrübəsində qiymətli kağızlar bazarı real sektora maliyyə cəlbində əhəmiyyətli rol oynayır.
Çünki fiskal genişlənmə fonunda Azərbaycanda pul təklifinin artması trendi qalacaq. Məsələn, 2021-ci il dövlət büdcəsinin xərcləri 28,5 milyard manat olmaqla 2019-cu ilin faktiki icrası ilə müqayisədə 16,9 faiz, 2020-ci illə müqayisədə 5,9 faiz çoxdur. Bu məqamda deyək ki, bir tərəfdən inflyasiyanın səngiməsi və ÜDM-in azalması, digər tərəfdən isə manatla pul kütləsinin artması hesabına manatın dövretmə sürəti 4-ün altına düşüb. Fiskal genişlənmə monetar siyasətin konturlarını müəyyənləşdirir və pul təklifinin artımını əsaslandırır. Mərkəzi Bank genişləndirilmiş hökumətin tərkib vahidi kimi yeni kreditlər vermək və bazardan xarici valyuta almaqla manatla pul kütləsini artırır. Hökümət isə dövlət büdcəsinin kəsiri ilə pul kütləsini böyüdür. Pul təklifinin artmasına uyğun olaraq faizlərin enməsi üçün real sektordakı risklər də azaldılmalıdır ki, bankların risk antipatiyası azalsın. Bu halda Azərbaycanda pul multiplikatoru, yəni bankların pul yaratmaq qabiliyyəti də yüksələcək və real sektor böyüyəcək. Bir sözlə, Azərbaycanda indiki makroiqtisadi sabitlik, likvidlik imkanları, fiskal fəza və nəqliyyat-logistika şəbəkəsi iqtisadi artımın yüksək trayektoriyaya keçməsinə əsaslar yaradır.
- Beynəlxalq müqayisədə real sektorun maliyyələşdirilməsi sahəsində Azərbaycanda hansı imkanların olduğunu deyə bilərik?
Özəl sektora verilən yerli kreditlərinin ÜDM-ə nisbəti göstəricisinə görə Azərbaycanı Avropa və Mərkəzi Asiya (yüksək gəlirli ölkələri istisna olmaqla) ilə müqayisə edəndə, ölkəmizdə bu göstəricinin iki dəfə artırılması imkanının olduğunu görürük. Ənənəvi banklarla paralel rəqəmsal bankçılıq və elektron kredit platformaları da Azərbaycanda daha geniş tətbiq edilə bilər. Azərbaycan həm də yerli şirkətlərin bazar kapitallaşdırılmasının ÜDM-ə nisbəti göstəricisinə görə də Avropa və Mərkəzi Asiyanın (yüksək gəlirli ölkələri istisna olmaqla) 27,8 faizlik həddinə çatması üçün böyük potensiala malikdir. Bütövlükdə, real sektorun maliyyələşdirilməsi həm bank sektorunun, həm də qiymətli kağızlar bazarının hesabına bir neçə dəfə artırıla bilər. Azərbaycanda ümumi yığımın ÜDM-ə nisbəti 2019-cu ildə 29 faiz olmaqla həm Avropa və Mərkəzi Asiyanın (yüksək gəlirli ölkələri istisna olmaqla) 26 faizlik, həm də dünya üzrə orta 25 faizlik göstəricini üstələyir. Məşhur alilmlər Harrod, Domar, Solou və başqalarının yanaşmasına əsasən, Azərbaycan yığımı sərmayəyə çevirməklə iqtisadi artımı sürətləndirə bilər. Xüsusən də, Qarabağda tikinti-quruculuq işləri, iqtisadiyyatın dirçəlişi və həyatın canlandırılması üçün milyardlarla sərmayə qoyuluşuna ehtiyac var. Tədiyyə balansının təhlili də göstərir ki, rezidentlərimizin xaricə yatırımları davam edir. İndiki halda Qarabağ maqnit kimi sərmayələri cəlb edəcəkdir. Qarabağın inkişaf strategiyası çərçivəsində Azərbaycan hökumətinin nəzərdə tutduğu güzəştlər və təşviqlər bu bölgədə sərmayə qoyuluşunun gəlirliliyini artıracaq. Guterries və Solimano kimi iqtisadçılar da düşünür ki, əgər ölkənin xarici maliyyə bazarlarına çıxışı varsa, elə xarici yığımı da daxili sərmayəyə çevirə bilər. Nəzərə alanda ki, yumşaq monetar siyasət dünyada likvidliyi artırıb, indi sərmayə cəlbi üçün əlverişli şərtlər vacibdir. Xüsusən də, Azərbaycanda Vətən müharibəsindən sonrakı əhvali-ruhiyyəni də nəzərə alıb Türkiyə, Pakistan, İtaliya, Macarıstan, İsrail və başqa ölkələrdən, habelə Azərbaycan diasporundan sərmayə cəlbi imkanları artıb.
- İqtisadi artımın dəstəklənməsi ilə yanaşı fiskal dayanıqlıq da əhəmiyyət daşıyır. Azərbaycanda fiskal dayanıqlığın perspektivlərini necə qiymətləndirmək olar?
Həm fiskal, həm də monetar siyasət sabitlik və iqtisadi artımın balanslaşdırılmasına hədəflənib. İqtisadi artımın sürətlənməsi üçün fiskal stimullar həm də fiskal dayanıqlılıq baxımından qiymətləndirilməlidir. O cümlədən, borc dayanıqlığı, pensiya və səhiyyə sisteminin dayanıqlığı, vergi sisteminin dayanıqlığı, büdcə sisteminin dayanıqlığı tələb edir ki, fiskal stimullar iqtisadi artımı sürətləndirsin. İqtisadiyyatın növbəti 10 ildə iki dəfə artırılması hədəfinə uyğun olaraq illik artım tempinin orta hesabla 7,2 faizə çatdırılması lazımdır. Yalnız davamlı iqtisadi artım fiskal dayanıqlılıq və makroiqtisadi sabitlik üçün fundamental əsasdır. Yəni fiskal stimullar iqtisadi artımı sürətləndirir, fiskal risklər məqbul hədlərdə saxlanılmaqla “fiskal fəza” genişlənir. 2013-cü ildən başlayaraq Azərbaycanda fiskal multiplikator aşağı düşür ki, bu da iqtisadi artımda qeyri-dövlət sərmayələrinə tələbi artırır. Qarabağın reinteqrasiyası fiskal multiplikatora müsbət təsir edə bilər, lakin bütün hallarda iqtisadi artımın drayveri qeyri-dövlət sərmayələri olmalıdır, “Qarabağın Dirçəliş Fondu” buna gözəl nümunədir.
Son müşavirədə Prezident İlham Əliyevin büdcə xərclərinin səmərəlilyi istiqamətində verdiyi tapşırıqlar, eyni zamanda dövlətin gəlirlərinin mobilizasiyası və borclanması sahəsində potensial Azərbaycanda “fiskal fəza”nın geniş miqyasını göstərir. İndiki halda Azərbaycanda “fiskal fəza” fiskal riskləri nəzarətdə saxlamağa və idarəetməyə imkan verir. Lakin daha uzunmüddətli dönəm üçün fiskal islahatlar davam etdiriləcək. AYİB-in keçid ölkələri üçün hazırladığı hesabatlarda Azərbaycanda idarəetmə qiymətləri yaxşılaşsa da, fiskal institutların daha da inkişaf etdirilməsi, o cümlədən, korona böhranın dərsləri də nəzərə alınmaqla borc strategiyası, büdcə qaydaları, ortamüddətli xərclər çərçivəsi və nəticəəsaslı büdcə istiqamətində təkmilləşdirmələrin aparılması mühümdür.
- İqtisadi artımı sürətləndirmək üçün fiskal və monetar siyasətdən başqa daha hansı üsullardan istifadə edilir?
İqtisadi artımın davam etdirilməsi üçün fiskal və monetar siyasətlə yanaşı, biznes mühitinin təkmilləşdirilməsi, dövlət təşviqlərinin verilməsi, Azərbaycanın regional layihələrdə iştirakı, bazarlara çıxış imkanı və ən əsası inamın olmasıdır. Azərbaycanın yaratdığı yeni geoiqtisadi reallıqda regionda kommunikasiyaların açılması və Qarabağın reinteqrasiyası ölkəmizdə iqtisadi artımı sürətləndirə bilər. “Doing Business” hesabatına görə dünyanın 10 ən islahatçı olan ölkəsindən biri kimi Azərbaycan biznes islahatlarını, o cümlədən, xarici ticarət, investisiya, rəqabət, tənzimləmə, dövlət müəssisələrində korporativ idarəetmə kimi istiqamətlərdə davam etdirir.
Fransız alimləri Pyer Kayuk və Jan Alqan iqtisadi artımın insanların bir-birinə və cəmiyyətə olan inamından asılılığını hesablayıblar. Aydın olub ki, İsveç dünyada inam səviyyəsinə görə ilk yerdədir və əgər bu səviyyədə inam olsaydı adambaşına düşən gəlir İngiltərədə 7 faiz, Almaniyada 9 faiz, Rusiyada 69 faiz artıra bilərdi. Kouz teoreminə görə də, cəmiyyətdə həm də inamsızlıq tranzaksiya xərclərini artırır və iqtisadiyyatı geri çəkir. Etimad və inam bütün ölkələrdə olduğu kimi Azərbaycanda da inkişaf üçün resursdur. Qarabağ qələbəsindən sonra islahatlarla yanaşı, Azərbaycanda da biznesi təşviq edən və sərmayələri cəlb edə biləcək, etimada və inama əsaslanan tezislərin yaradılması məqsədəuyğundur. Hətta vaxtilə Aleksandr Düma Azərbaycanda hər bir müqavilədən üstün kişi sözü olduğunu qeyd edirdi. Müasir dövrdə - rəqəmsal erada bulud texnologiyaları vasitəsilə saxlanılan informasiya inamı artırır, bununla yanaşı da biznesin institutlara, insanlara və bütövlükdə cəmiyyətə inamı da vacibdir. Yüksək inam sərmayə qoyuluşunu təşviq edə və iqtisadi artımı şərtləndirə bilər. Ötən əsrin 90-cı illərində Azərbaycana transmilli şirkətlərin gəlməsi və milyardlarla dollar sərmayə yatırması məhz Ulu öndər Heydər Əliyevin xarizmasına olan inam və etimadın nəticəsi idi.
Bu gün də Prezident İlham Əliyevin şəxsiyyətinə və verdiyi sözə inam, Azərbaycanda biznes mühitinə və institutlara olan etimadla yanaşı inkişafımız üçün potensial imkandır.

Vusal Gasimli: Economic Growth in Azerbaijan Has Opportunities for Transition to a Higher Trajectory
Entering the post-conflict and post-coronavirus period, the economy of Azerbaijan, under the leadership of President Ilham Aliyev, has the potential to move to a trajectory of rapid growth. Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, Doctor of Economics Vusal Gasimli answered questions about the prospects of economic growth in Azerbaijan.
- How do you assess the prospects of the Azerbaijani economy in the post-conflict and post-coronavirus period?
The interesting part of the coronavirus crisis was that, compared to all previous economic crises in world history, it resolved relatively quickly. However, as Schumpeter said, “creative destruction” did not happen. The world economic growth rates are declining, inflation is weakening, inequality is growing, and structural improvements in the economy are negligible. The fact is that the coronavirus crisis was not an economic but a medical threat, which then led to a pandemic and crisis. Meanwhile, the economic recovery will take place in 2021-2022, but the transition to a trajectory of high growth rates is not predicted yet. The models of governance in the world have split in three directions: totalitarian digital dictatorship, social welfare state 3.0, and quasi-state digital systems. As Keynes said, in the “impossible trinity”, countries chose among three targets: freedom, efficiency, and justice. As described by Acemoglu and Robinson, a line of development along a “narrow corridor” is determined between the state and society. During this period, Azerbaijan has been successfully implementing the process of state and nation-building under the leadership of President Ilham Aliyev through the "second-best institutions" mentioned by Nobel laureate Dani Rodrik. In particular, the restoration of territorial integrity, the implementation of the final stage in the fight against coronavirus - to become one of the first countries implementing vaccination, ensuring macroeconomic and socio-political stability at low oil prices, and the definition of a new regional geopolitical and geo-economic architecture can be attributed to the management of the prominent statesman Ilham Aliyev. President Ilham Aliyev is a leader who can turn every challenge into an opportunity.
The unrest now seen in Western democracies is clearly explained in Gareth Johnson's book "10 Percent Less Democracy", and in fact, the best outcome is to build an optimal government. Since President Ilham Aliyev was able to form optimal governance in Azerbaijan, we could turn 2020, considered the most crisis-ridden year since the Great Depression, into an opportunity. The successful work of the First Vice President, especially the addition of a social pattern to the market model in Azerbaijan, is important for social agreement and harmony.
In Japanese philosophy, according to the “kintsugi” – “golden joinery” notion, broken pottery is repaired in such a way and taste that the remaining traces of breakage reflect not the end of restored item’s life but its continuation. Although the challenges we faced in 2020 left traces in our lives, in new realities our development as a state and nation is provided at a higher level.
- The growth of the money supply in Azerbaijan is successful in serving the goals set by the state. However, on the other hand, other countries have a “liquidity trap” that manifests itself in such circumstances. How does Azerbaijan ensure its development without falling into a “liquidity trap”?
Monetary easing, which began in Azerbaijan in 2018, indicates that we did not fall into the liquidity trap. Although, since 2018, the money supply has grown by more than 50 percent, the average interest rate on new loans in manats has also decreased by 5.5 percent. Risks that increased in the real sector under the influence of the pandemic limited further interest rate cuts. Due to the growth of the money supply, interest rates have decreased. Therefore, it is too early to talk about a "liquidity trap" that arises if the growth of the money supply cannot reduce interest rates, and economic growth slows down.
Also, the non-oil industry, the agricultural sector, and information and communication services in our country are growing mainly due to productivity. It means that the growth of the money supply supports the growth of productivity areas. From 2021, upon recovery of economic growth, money supply growth should be directed towards increasing productivity. Growth with low productivity is short-term: such growth stops as soon as government support stops. As Professor Hausman from the United States said, we should not be content with “picking the low hanging fruit,” but should move towards developing more productive areas.
To manage liquidity, the Central Bank uses deposit auctions, placement of promissory notes, duration of the sterilization portfolio, and other instruments. This year, the main goals are to strengthen the transmission effect of monetary policy, revitalize the money market, and maintain the formation of the profit curve. The profit curve shows the state and prospects of the economy; the uptrend of the curve projects economic growth, and the downtrend - vice versa.
We should always bear in mind that soft monetary policy can be accompanied by low inflation up to a certain level. After crossing the red line, monetary expansion can not only threaten macroeconomic stability but also contribute to inequality in society by increasing the value of assets. For this reason, anti-cyclical policies require that, as economic growth resumes, the government, as the source of investment, and the Central Bank, as the issuer of money, slow down expansion. In all cases, the money supply alone is not enough to support economic growth. Institutional improvements, market access, and human capital development are needed. To meet the calls of the fourth industrial revolution, and to achieve the use of bio, digital, and physical technologies, Mr. President created a corresponding legal entity of public law. For sustainable and high-quality economic growth, Azerbaijan, as Klaus Schwab noted, must be ready for a "big reset".
- Does the banking sector in Azerbaijan have the potential to support economic growth?
The banking sector of Azerbaijan has sufficient amount of money: the volume of liquid assets is 9 billion manats, which is twice the standard of the quick liquidity ratio. Also, the capital adequacy of banks is sufficient to cover losses. Currently, the main goal is to channel liquidity to restore economic growth. For mitigating risks in the real sector, the government needs to apply mechanisms such as loan guarantees, credit insurance, and loan subsidies widely. State institutions such as the Mortgage and Credit Guarantee Fund, the Entrepreneurship Development Fund, the Innovation Agency, and the Agricultural Credit and Development Agency ease the risks of banks in the real sector by providing subsidies, guarantees and soft loans. However, to reduce these risks to a level that does not impede economic growth, it will be advisable to continue structural reforms and increase financial depth and inclusiveness. Besides, banks are not the only structures financing economic growth. In world practice, the securities market plays a significant role in attracting funds to the real sector.
Against the background of fiscal expansion in Azerbaijan, the trend of money supply growth will continue. For example, the state budget expenditures for 2021 amount to 28.5 billion manats, which, compared with the actual execution in 2019, is 16.9 percent more and 5.9 percent more than in 2020. Here, I should note that on the one hand, because of a slowdown in inflation and a decrease in GDP, and on the other, due to an increase in the money supply in manats, the circulation rate of the manat fell below 4. Fiscal expansion determines the contours of monetary policy and justifies the growth of the money supply. As part of the enhanced government, the Central Bank increases the money supply in manats by issuing new loans and receiving foreign exchange from the market. At the same time, the government increases the money supply at the expense of the state budget deficit. For interest rates to fall in line with the increase in the money supply, risks in the real sector must also be decreased to reduce banks' risk aversion. In this case, the money multiplier in Azerbaijan, that is, the ability of banks to create money will also increase, and the real sector will expand. In short, the current macroeconomic stability in Azerbaijan, liquidity opportunities, fiscal space, and transport and logistics network create the basis for the transition of economic growth to a high trajectory.
- Comparing with the world countries, what are the opportunities in Azerbaijan in the field of financing the real sector?
Comparing Azerbaijan with Europe and Central Asia (excluding high-income countries) in terms of the ratio of local loans to the private sector to GDP, we see that our country has the opportunity to double this indicator. Along with traditional banking, Azerbaijan can broadly apply digital banking and e-lending platforms. Also, coming to the ratio of the market capitalization of local markets to GDP, Azerbaijan has great potential to reach the level of Europe and Central Asia (excluding high-income countries) of 27.8 percent. In general, both the banking sector and the securities market can increase financing of the real sector for several times. In 2019, the ratio of total accumulation to GDP in Azerbaijan was 29 percent. Thus, for this indicator, Azerbaijan exceeded Europe and Central Asia (excluding countries with high profits) with 26 percent, as well as the world average of 25 percent. According to the approach of such famous scientists as Harrod, Domar, Solow, and others, turning savings into investments, Azerbaijan can accelerate its economic growth. In particular, there is a need for billions of dollars in investments for implementing construction work in Karabakh, ensuring its economic revival, and filling with life. Balance of payments analysis shows that our residents continue to invest abroad. In the current situation, Karabakh will attract investments like a magnet. Benefits and incentives provided by the Azerbaijani government within the framework of the Karabakh development strategy will increase the profitability of investment in this region. Economists such as Gutierrez and Solimano believe that if a country has access to external financial markets, it can turn external accumulation into internal investment. Considering that the soft monetary policy has increased the liquidity in the world, at the moment it is important to have favorable conditions for attracting investments. In particular, taking into account the mood and atmosphere in Azerbaijan after the Patriotic War, the opportunities for attracting investments from Turkey, Pakistan, Italy, Hungary, Israel, and other countries, as well as from the Azerbaijani diaspora, have increased.
- Besides supporting economic growth, fiscal sustainability is also an important issue. How can you assess the prospects for fiscal sustainability in Azerbaijan?
Both fiscal and monetary policies aim to balance stability and economic growth. To accelerate economic growth, fiscal incentives must be assessed in terms of fiscal sustainability. Along with that, debt sustainability, the sustainability of the pension system and health care, the sustainability of the tax system, and the sustainability of the budget system require fiscal stimuli to accelerate economic growth. In line to double the economy over the next 10 years, the annual growth rate should be doubled, to an average of 7.2 percent. Only sustainable economic growth is the fundamental basis for financial stability and macroeconomic stability. That is, fiscal incentives accelerate economic growth while keeping risks at satisfactory levels, the “fiscal space” expands. Since 2013, the fiscal multiplier has been decreasing in Azerbaijan, which increases the need for non-state investment in economic growth. The reintegration of Karabakh can have a positive effect on the fiscal multiplier; however, in all cases, the drivers of economic growth should be non-state investments. The “Karabakh Revival Fund” can be shown as an example.
The instructions given by President Ilham Aliyev at the last meeting on the efficiency of budget expenditures, as well as the potential in the field of mobilizing and borrowing state revenues, testify to the large scale of the "fiscal space" in Azerbaijan. In the current situation, the "fiscal space" in Azerbaijan allows to control and manage risks. However, fiscal reforms will need a longer period for implementation. While Azerbaijan's governance performance has improved in EBRD reports for countries with economies in transition, further improvements in fiscal institutions, including improvements in debt strategy, fiscal rules, medium-term cost frameworks, and results-based budgeting, all in line with the lessons of the coronavirus crisis are important.
- What other methods, besides fiscal and monetary policy, are used to accelerate economic growth?
Along with fiscal and monetary policies, improving the business environment, government incentives, Azerbaijan's participation in regional projects, access to markets are significant to maintaining economic growth. Beside them, trust is much more important. In the new geo-economic reality created by Azerbaijan, the opening of regional communication and the reintegration of Karabakh can accelerate economic growth in our country. According to the Doing Business report, Azerbaijan, which is among the top 10 reformist countries, continues to carry out business reforms in foreign trade, investment, competition, regulation, and corporate governance in state-owned enterprises.
French scientists Pierre Cahuc and Yann Algan calculated that economic growth depends on people's trust in each other and society. It was found out that Sweden ranks first in terms of trust, and having such a level of trust, per capita income in England would increase by 7 percent, in Germany - by 9 percent, and in Russia - by 69 percent. According to Coase's theorem, distrust in society also increases transaction costs and pulls the economy backward. As in all states, in Azerbaijan, faith and trust are also considered as resources. After achieving victory in Karabakh, parallel to implementing reforms in Azerbaijan, it will be expedient to create narratives based on trust and faith and capable of promoting business and attracting investment. Even Alexander Dumas noted that in Azerbaijan, the word of a man is above any contract. In the modern digital era, information stored through the cloud increases trust. Also, it is of utmost importance that business also has confidence in institutions, people, and society as a whole. High confidence can lead to business stimulation and economic growth. The arrival of transnational corporations in Azerbaijan in the late 90s of the last century and their investments, estimated at billions of dollars, were the result of trust in the national leader Heydar Aliyev and his charisma.
Today, trust in the personality of President Ilham Aliyev and his word, along with trust in the business environment and institutions, is a potential opportunity for our development