Vüsal Qasımlı: Azərbaycanda iqtisadi artım bərpa olundu
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktoru Vüsal Qasımlı bildirib ki, əvvəlcədən də proqnozlaşdırıldığı kimi, ilin ilk 5 ayının göstəricilərinə əsasən Azərbaycanda iqtisadi artım cüzi də olsa bərpa olunub: “Belə ki, bu ilin yanvar-may aylarında Ümumi daxili məhsul 0,8 faiz artıb. COVİD-19 pandemiyasının təsiri altında Azərbaycan iqtisadiyyatında geriləmə 2020-ci ilin mayından başlamışdı və düz bir ildən sonra artım yenidən bərpa olundu. Karbohidrogen sektorunda geriləməyə rəğmən, qeyri-neft sektoru ilk 5 ayda 4,5 faiz artmışdır.”
V.Qasımlının sözlərinə görə, artımda əsas rol alan qeyri neft-qaz sənayesi bu ilin yanvar-may aylarında 16,2 faiz böyüyüb: “Artıq neçə ildir ki, qeyri-neft sənayesi ümumi iqtisadi artımda ən yüksək paya sahib olmaqla drayverə çevrilib. Qeyri-neft sənayesinin ÜDM-də xüsusi çəkisi son beş ildə 14,4 faizdən hazırda 17,9 faizə yüksəlib. Qarabağda emal və dağ-mədən sənayesinin inkişafı ölkədə ümumi sənayeləşməni sürətləndirəcək. Bu ilin ilk 5 ayında kənd təsərrüfatı sahəsində - bitkiçilikdə və heyvandarlıqda da artım olub. Bundan başqa informasiya və rabitə xidmətləri və pərakəndə ticarət artıb. Bir sıra xidmət sahələri, o cümlədən ictimai iaşə, nəqliyyat və tikintidə hələlik iqtisadi artımı bərpa etmək mümkün olmayıb. Ən əsası odur ki, ilin ilk dörd ayında qeyri-neft ixracı 27 faiz artıb.”
V.Qasımlı bildirib ki, bu il Azərbaycanda Dünya Bankının proqnozlarına əsasən 1,9 faiz, gələn il isə 4,5 faiz iqtisadi artım olacaq: “Beynəlxalq Valyuta Fondu isə Azərbaycanda bu il 2,3 faiz, gələn il 1,7 faiz iqtisadi artım proqnozlaşdırır.” V.Qasımlının fikrincə, qeyri-neft sektoru həm azalan karbohidrogen gəlirlərini kompensasiya etməli, həm də ümumi iqtisadi artımı təmin etməlidir.

Vusal Gasimli: Economic Growth Has Recovered in Azerbaijan
Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication Vusal Gasimli stated that as it was predicted in advance, the indicators for the first 5 months of the year demonstrate that economic growth in Azerbaijan has been restored, albeit slightly. He said, “In January-May of this year, GDP increased by 0.8 percent. However, under the impact of the COVID-19 pandemic, in May 2020, a regression began in the Azerbaijani economy and its growth recovered precisely a year later. Despite the lag in the hydrocarbon sector, the non-oil sector grew by 4.5 percent in the first five months of the year.”
According to V.Gasimli, the non-oil and gas industry, which played the central role in the growth, increased by 16.2 percent in January-May 2021. He said, “For several years now, the non-oil sector has turned into a driver, having the most significant share in the overall economic growth. GDP has grown from 14.4 percent in the past five years to 17.9 percent. The development of the manufacturing and mining industry in Karabakh will accelerate the overall industrialization. During five months of the current year, there was an increase in the agricultural sector – in crop and livestock production. In addition, information and communications services and retail trade have grown. However, in several service areas, including catering, transport, and construction, it has not yet been possible to restore economic growth. The main point is that non-oil exports grew by 27 percent in four months of the year.”
V.Gasimli noted that by the World Bank’s forecast for Azerbaijan, this year the economic growth will be 1.9 percent, next year - 4.5 percent. “The International Monetary Fund forecasts 2.3 percent growth this year, and 1.7 percent economic growth next year”, said V.Gasimli. He considers that the non-oil sector should compensate declining hydrocarbon revenues and ensure overall economic growth.