Vüsal Qasımlı “Azərbaycanda Beyin mərkəzlərinin I Forumu”nda çıxış edib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktoru Vüsal Qasımlı “Azərbaycanda Beyin mərkəzlərinin I Forumu”nda çıxış edib. O bilidirib ki, qlobal miqyasda beyin mərkəzlərinin rolu informasiya və texnoloji inqilab, həmçinin siyasət problemlərinin artan mürəkkəbliyi fonunda getdikcə güclənir. Azərbaycanda fəaliyyət göstərən beyin mərkəzlərinin beş əsas istiqamət üzrə apardıqları fəaliyyətlər data əsaslı strateji idarəetmədə önəmli rol oynayır. Bu istiqamətlərə müxtəlif növ sorğuların aparılması və onların analizləri, elektron hökumətin yaratdığı big data (böyük verilənlər) və buna əsaslanan təhlillər, sosial medianın izlənməsi və araşdırmalar, texniki elmi araşdırmalar, eləcə də sosial və iqtisadi islahatların monitorinqi və qiymətləndirilməsi ilə bağlı yaranan dataların təhlili aiddir.
Vüsal Qasımlının sözlərinə görə, “Azərbaycan Respublikasında elm və təhsil sahəsində idarəetmənin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı bəzi tədbirlər haqqında” Prezident Fərmanı elm və təhsilin qarşılıqlı əlaqəsinin möhkəmləndirilməsi və bu sahələrdə idarəetmənin təkmilləşdirilməsi baxımından əhəmiyyətlidir. Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyasına əsasən elmin müxtəlif sahələri üzrə tədqiqatlar genişləndiriləcəkdir. Müasir təfəkkürlü və kreativ düşüncəli gənclər erkən vaxtlardan elmi araşdırmalara cəlb ediləcəkdir. Elmi tədqiqatların rəqabətli və məqsədli maliyyələşdirilməsi mexanizmi yaradılacaqdır. Eyni zamanda elmi tədqiqat, texniki konstruktor işlərinin (ETTKİ) kommersiyalaşdırılmasına dəstək veriləcəkdir. Bu məqsədlə həyata keçirilən tədqiqatlar maliyyələşdiriləcək, ETTKİ infrastrukturu inkişaf etdiriləcəkdir. Müasir dövrdə texnologiyaların kommersiyalaşdırılması innovativ inkişafda prioritet olduğundan, tədqiqat nəticələrinin məhsula çevrilməsi təmin olunacaq və elmi tədqiqatlarda mövcud maneələr müəyyən edilərək aradan qaldırılacaqdır. Nəticədə, innovasiyaların bazara çatdırılması asanlaşdırılacaq, ETTKİ üzrə xərclərin ÜDM-dəki payı isə 0,1% səviyyəsinə çatdırılacaqdır. Ölkədə tədqiqat potensialı yüksək olan iki universitetin bazasında iki tədqiqat universitetinin yaradılması da nəzərdə tutulur.
İcraçı direktor əlavə edib ki, hazırda dünyada 5500-dən artıq beyin mərkəzi fəaliyyət göstərir və bu mərkəzlərin bir çoxu hələ də effektiv kommunikasiyanın qurulması, təsir imkanlarının artırılması və nəticənin əldə edilməsində ölçü meyarları barədə standartlar müəyyən edilməsi üçün araşdırmalar aparırlar. “Azərbaycanda Beyin mərkəzlərinin I Forumu” yuxarıda qaldırılan məsələlərin müzakirəsi və həll yollarının təklif olunması baxımından əhəmiyyətlidir.

Vusal Gasimli spoke at the "I Forum of Think Tanks in Azerbaijan"
Vusal Gasimli, executive director of the Center for Analysis and Communication of Economic Reforms, spoke at the "I Forum of Think Tanks in Azerbaijan". He said that the role of think tanks on a global scale is becoming increasingly stronger against the background of the information and technological revolution, as well as the growing complexity of policy problems. Activities of think tanks operating in Azerbaijan in five main directions play an important role in data-based strategic management. These directions include conducting various types of surveys and their analysis, big data created by e-government and analyzes based on it, social media monitoring and research, technical scientific research, as well as analysis of data generated in connection with monitoring and evaluation of social and economic reforms.
According to Vusal Gasimly, the Presidential Decree "On some measures related to the improvement of management in the field of science and education in the Republic of Azerbaijan" is important in terms of strengthening the interaction of science and education and improving management in these areas. Based on the socio-economic development strategy of the Republic of Azerbaijan in 2022-2026, research in various fields of science will be expanded. Young people with modern thinking and creative thinking will be involved in scientific research from an early age. A competitive and targeted funding mechanism for scientific research will be created. At the same time, support will be given to the commercialization of scientific research, technical construction work.
It is planned to establish two research universities on the basis of two universities with high research potential in the country.
The executive director added that there are currently more than 5,500 think tanks in the world, and many of these centers are still conducting research to establish standards for establishing effective communication, increasing influence and measuring results. "The 1st Forum of Think Tanks in Azerbaijan" is important in terms of discussing the issues raised above and proposing solutions.