Vüsal Qasımlı: Azərbaycan “davamlı inkişaf məqsədləri indeksi”nə görə regional liderdir
Azərbaycan “Davamlı inkişaf hesabatı - 2020” sənədində dünyanın 166 ölkəsi arasında “davamlı inkişaf məqsədləri indeksi” üzrə 54-cü pillədə qərarlaşıb. Bu məsələni şərh edən Azərbaycan Respublikası İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktoru Vüsal Qasımlı bildirib ki, Azərbaycan “davamlı inkişaf məqsədləri indeksi”nə görə dünyada hər üç ölkədən ikisini qabaqlaya bilib:
““Davamlı inkişaf məqsədləri indeksi”nə görə Azərbaycan regional liderdi. Ölkəmiz 54-cü yerdə qərarlaşaraq bütün qonşularını geridə qoyub. Hesabatda Rusiya 57-ci, Gürcüstan 58-ci, İran 59-cu, Qazaxıstan 65-ci, Türkiyə 70-ci, Ermənistan 75-ci və Türkmənistan 114-cü mövqedədir.”
Onun sözlərinə görə, Azərbaycan səhiyyə, rifah, yoxsulluq, qidalanma, təmiz su, təmiz enerji, davamlı şəhərlər və icmalar, sülh, ədalət və güclü institutlar kimi BMT-nin Davamlı İnkişaf Məqsədləri üzrə irəliləyişlər edib: “Davamlı İnkişaf üzrə 17 məqsəddən yalnız birində - təhsilin keyfiyyətində geriləmə qeydə alınıb. Azərbaycan “davamlı inkişaf məqsədləri indeksi”nin mümkün 100 balından 72,6 bal toplayıb. Müqayisə üçün deyək ki, Şərqi Avropa və Mərkəzi Asiya regionunda “davamlı inkişaf məqsədləri indeksi” üzrə orta göstərici 70,9-dur.”
V.Qasımlı bildirib ki, hesabata əsasən Azərbaycanda gündəlik gəliri 3,2 dollardan az olan yoxsul qeydə alınmayıb: “Azərbaycanda hər 100 min nəfərə ana və körpə ölümü kimi göstəricilərdə yaxşılaşma olub. Bərabərsizliyi ifadə edən Cini əmsalı Azərbaycanda 38,6 olmaqla dünyada ən yaxşı göstəricilərdən biridir.”
İcraçı direktor əlavə edib ki, Azərbaycanın BMT-nin davamlı inkişaf məqsədləri üzrə regional liderə çevrilməsi Prezident İlham Əliyevin BMT-nin xüsusi sessiyasının keçirilməsi təşəbbüsü ilə üst-üstə düşür. Bu fakt bir daha göstərir ki, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyilə Azərbaycan qlobal gündəliyin formalaşması və həyata keçirilməsində əhəmiyyətli rola malik ölkədir.

Vusal Gasimli: Azerbaijan Is a Regional Leader in the Sustainable Development Goals Index
According to the “Sustainable Development Report 2020,” Azerbaijan ranks 54th among 166 countries worldwide in the Sustainable Development Goals (SDG) Index. Commenting on this, Vusal Gasimli, Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), stated that Azerbaijan has outperformed two out of every three countries globally in terms of SDG performance.
He noted that Azerbaijan is a regional leader in the index, having surpassed all neighboring countries. In the report, Russia ranks 57th, Georgia 58th, Iran 59th, Kazakhstan 65th, Türkiye 70th, Armenia 75th, and Turkmenistan 114th.
According to him, Azerbaijan has made progress across several UN Sustainable Development Goals, including healthcare, well-being, poverty reduction, nutrition, clean water, clean energy, sustainable cities and communities, as well as peace, justice, and strong institutions. Out of the 17 SDGs, regression was recorded in only one area—quality of education.
Azerbaijan scored 72.6 out of 100 in the SDG Index. For comparison, the average score for the Eastern Europe and Central Asia region is 70.9.
Vusal Gasimli also stated that, according to the report, no extreme poverty cases—defined as individuals living on less than 3.2 USD per day—have been recorded in Azerbaijan. Improvements have also been observed in indicators such as maternal and infant mortality per 100,000 population. The Gini coefficient, which reflects income inequality, stands at 38.6 in Azerbaijan, placing the country among those with relatively strong performance globally.
He further added that Azerbaijan’s emergence as a regional leader in the UN Sustainable Development Goals aligns with President Ilham Aliyev’s initiative to convene a special session of the United Nations. This, he emphasized, demonstrates that under the leadership of President Ilham Aliyev, Azerbaijan plays an important role in shaping and implementing the global development agenda.