Vüsal Qasımlı Asiya İnkişaf Bankının nümayəndə heyətini qəbul edib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktoru Vüsal Qasımlı Asiya İnkişaf Bankının (AİB) nümayəndələrini qəbul edib. AİB-in Azərbaycan Nümayəndəliyinin rəhbəri Nariman Mannapbekovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə AİB-in Azərbaycanda maliyyə və enerji sektorlarında icra olunan layihələri barədə geniş fikir mübadiləsi aparılıb. Həmçinin Azərbaycan üzrə 2019-2023-cü illər üzrə yeni hazırlanacaq Ölkə Tərəfdaşlığı Strategiyası üçün prioritet istiqamətlər müzakirə edilib.
Qarşılıqlı fikir mübadiləsi zamanı, AİB tərəfindən növbəti 5 il müddətinə Azərbaycanda icra olunacaq kredit layihələri və texniki yardım dəstəyinin ölkənin prioritetlərinə və Strateji Yol Xəritələrinin istiqamətlərinə uyğun müəyyən edilməsi üçün fokuslanmalı sahələr və sektorlardan danışılıb. Eyni zamanda KOS sahəsində tənzimləmənin qiymətləndirilməsi, nou-hau, innovasiya texnoloji transfer sahəsində gələcək əməkdaşlıq imkanları müzakirə edilib.
Görüşdə Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə aparılan iqtisadi islahatlar nəticəsində əldə edilən makroiqtisadi sabitlik və davamlı iqtisadi inkişaf xüsusi vurğulanıb.
İİTKM-in Layihələr departamentinin rəhbəri vəzifəsini icra edən Rəşad Hüseynov və strateji təhlil və planlaşdırma meneceri Vüsalə Cəfərova da görüşdə iştirak ediblər.

Vusal Qasimli, Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), received representatives of the Asian Development Bank (ADB). The delegation was led by Nariman Mannapbekov, Head of the ADB Azerbaijan Resident Mission. During the meeting, an extensive discussion was held on ADB’s ongoing projects in Azerbaijan’s financial and energy sectors. The delegation and CAERC also discussed priority areas for the upcoming Country Partnership Strategy for Azerbaijan for 2019–2023.
During the exchange of views, focus areas and sectors were outlined to ensure that ADB’s planned credit projects and technical assistance over the next five years align with national priorities and the directions of the Strategic Roadmaps. Opportunities for future cooperation in SME regulation assessment, know-how, and innovation technology transfer were also explored.
The meeting highlighted the macroeconomic stability and sustained economic development achieved in Azerbaijan as a result of economic reforms led by President Ilham Aliyev.
Rashad Huseynov, Acting Head of CAERC’s Projects Department, and Vusale Jafarova, Strategic Analysis and Planning Manager, also participated in the meeting.