İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) icraçı direktoru Vüsal Qasımlı Asiya İnkişaf Bankının (AİB) Direktorlar Şurasında Azərbaycan da daxil olmaqla 11 ölkəni təmsil edən icraçı direktor Reyçl Tompsonun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Vüsal Qasımlı əvvəlcə Azərbaycanda həyata keçirilən iqtisadi islahatlar, eləcə də Mərkəzin fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verib. O bildirib ki, AİB-in özəl sektorun inkişaf etdirilməsi, dövlət sektorunun səmərəliliyinin artırılması, infrastrukturun təkmilləşdirilməsi və insan kapitalının gücləndirilməsi məqsədi daşıyan 2019–2023-cü illər üzrə Ölkə Tərəfdaşlığı Strategiyası Azərbaycan hökumətinin strateji yol xəritələri ilə sıx uyğunlaşdırılıb. O, əlavə edib ki, AİB-in 2024-2028-ci illər üçün yeni Ölkə Tərəfdaşlığı Strategiyası da "Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası" ilə uyğunlaşdırılır. Həm strateji yol xəritələrinin, həm də sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyasının monitorinq və qiymətləndirilməsini həyata keçirən İİTKM bu baxımdan AİB-lə yaxından əməkdaşlıq edir. Xüsusən də “Böyük Qayıdış” proqramının gerçəkləşdirilməsi, həmçinin rəqəmsal və yaşıl həllərin önə çıxması AİB-lə əməkdaşlıqda yeni səhifə açır. V.Qasımlının sözlərinə görə, struktur islahatları, eləcə də nəticə əsaslı büdcə və proqram idarəetməsi sahələrində əməkdaşlıq imkanları genişdir. Azərbaycanın 2003-cü ildən Mərkəzi Asiya Regional İqtisadi Əməkdaşlıq (CAREC) Proqramı çərçivəsində əməkdaşlığa böyük töhfə verdiyini deyən V.Qasımlı yeni geosiyasi şəraitdə Orta Dəhlizin infrastrukturunun gücləndirilməsinin vacibliyini də vurğulayıb.
Reyçl Tompson isə öz növbəsində Azərbaycanla qarşılıqlı əməkdaşlıqdan məmnunluğunu ifadə edib. Azərbaycanda daha əvvəllər də iş təcrübəsinə malik olduğunu, ölkənin hərtərəfli inkişafı üçün yaradılan şəraitlə yaxından tanış olduğunu bildirib. AİB-in icraçı direktoru işğaldan azad edilmiş ərazilərdə aparılan sürətli bərpa-quruculuq işləri ilə tanış olmaq məqsədilə Ağdama səfər etdiyini və orada aparılan işləri təqdir etdiyini vurğulayıb. Xanım Tompson bildirib ki, təmsil etdiyi qurum Azərbaycanla dövlət-özəl tərəfdaşlığı, investisiya qoyuluşları və insan kapitalının inkişafı, eləcə də ətraf mühitin mühafizəsi də daxil olmaqla, bir çox istiqamətlər üzrə əlaqələrin genişləndirilməsində maraqlıdır.

Vusal Gasimli met with the Executive director of the Asian Development Bank
Vusal Gasimli, Executive director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, met with the delegation led by executive director Rachel Thompson, representing 11 countries, including Azerbaijan, in the Board of Directors of the Asian Development Bank (ADB).
Vusal Gasimli firstly gave detailed information about the economic reforms implemented in Azerbaijan, as well as the activities of the Center. He said that ADB's Country Partnership Strategy for 2019-2023, which aims to develop the private sector, increase the efficiency of the public sector, improve infrastructure and strengthen human capital, is closely aligned with the strategic road maps of the government of Azerbaijan. He added that ADB's new Country Partnership Strategy for 2024-2028 is aligned with the "Socio-economic Development Strategy of the Republic of Azerbaijan for 2022-2026". IITKM, which monitors and evaluates both strategic road maps and socio-economic development strategy, closely cooperates with ADB in this regard. In particular, the implementation of the "Great Return" program, as well as the prominence of digital and green solutions, opens a new page in cooperation with ADB. According to V. Gasimly, there are wide opportunities for cooperation in the fields of structural reforms, as well as result-based budget and program management. Saying that Azerbaijan has made a great contribution to cooperation within the framework of the Central Asian Regional Economic Cooperation (CAREC) Program since 2003, V. Gasimli also emphasized the importance of strengthening the infrastructure of the Middle Corridor in the new geopolitical conditions.
Rachel Thompson expressed her satisfaction with mutual cooperation with Azerbaijan. He said that he had previous work experience in Azerbaijan and was closely familiar with the conditions created for the comprehensive development of the country. The executive director of ADB emphasized that he visited Agdam in order to get acquainted with the rapid reconstruction and reconstruction works carried out in the territories freed from occupation and appreciated the works carried out there. Mrs. Thompson said that the institution she represents is interested in expanding relations with Azerbaijan in many directions, including public-private partnership, investments and human capital development, as well as environmental protection.