Vaksinasiya iqtisadi artıma təsir edəcək
Dünya Bankı Covid-19 peyvəndinin geniş tətbiq olunacağı şərtlərində 2021-ci ildə dünyada iqtisadi artımın 4 faiz olacağını proqnozlaşdırır. Qurum yanvar ayında açıqladığı “Qlobal İqtisadi Perspektivlər” hesabatında bu artımın yalnız ölkələrin pandemiyanı ram etdiyi və sərmayələri artıran iqtisadi islahatlar aparacağı təqdirdə mümkünlüyünü bildirir.
Ən yaxın tarix üçün siyasi-iqtisadi prioritetlər Covid-19 pandemiyasının yayılmasına nəzarət etmək və peyvəndləşmənin sürətli və geniş yayılmasını təmin etməkdən ibarətdir. İqtisadi bərpanı dəstəkləmək üçün səlahiyyətli hakimiyyət orqanları dövlət borcundan daha az asılı olan davamlı inkişafa yönələn yenidən investisiyalaşmanı asanlaşdırmalıdır.
Bütün proqnozların risk göstəriciləri olduğu kimi, dünya iqtisadi artımı üçün ən böyük risk infeksiyanın yayılmasının davam etməsi və peyvəndləşmənin yubanması şərtində 2021-ci ildə qlobal iqtisadi genişlənmə 1,6 faiz həddində qala bilər. Ən müsbət ssenaridə - pandemiya üzərində müvəffəqiyyətli nəzarət və daha sürətli vaksinasiya prosesi ilə iqtisadi artım 5 faizi üstələyə bilər.
Pandemiya dövründə sürətlə azalmış iqtisadi artımın bərpasının əsas mənbəyi vaksinasiya ilə paralel artan qlobal və regional konseptdə iqtisadi inam, istehlak və ticarət olacaq.
Beləliklə, müxtəlif beynəlxalq qurumların və beyin mərkəzlərinin 2021-ci il üçün makroiqtisadi ssenarilərində iqtisadi bərpanı təmin edən əsas faktor vaksinasiya prosesi müəyyənləşib. İqtisadi bərpaya ən böyük risk isə pandemiyanın daha çox yayılması və gecikdirilən vaksinasiya prosesindən yaranan iqtisadi zəiflik və zəif bank sistemlərinin yarada biləcəyi maliyyə böhranı təhlükəsidir.
Lakin vaksinləşmə prosesi özü müəyyən baryerlərə-məhdudiyyətlərə malikdir. Bu baryerlər təklif və tələb mənşəli ola bilər. Tələb mənşəli baryerlərə ölkələr arasındakı peyvəndləri qəbul etməklə bağlı fikir ayrılıqları səbəb ola bilər.
Digər tərəfdən, vaksinə olan tələb əhalinin peyvənd olunma istəyindən asılı olaraq müəyyən edilir. Azərbaycanda da vaksinasiya prosesinin bir çox inkişaf etmiş ölkələrdə olduğu kimi könüllülük prinsipi əsasında həyata keçirilməsini nəzərə alsaq, bu tələbin dəqiq müəyyənləşdirilməsi çox çətindir. Bu gün davranış iqtisadiyyatının da əsas tədqiqat məsələlərindən biri insanların qərar vermə prosesinə təsir edən faktorları araşdırmaqdır. Məsələn, vaksinasiya prosesində insanların qərarları dayanıqlı olmamaqla bərabər, dünyada baş verən proseslərə həssas olmaqla bərabər, əhalinin hakimiyyətə, səhiyyə sisteminə və pandemiya ilə mübarizə metodlarına inamla əlaqəli ola bilər.
“GALLUP İnternational” təşkilatının Azərbaycanda apardığı sorğunun nəticələrinə əsasən vətəndaşların 86 faizi dövlətin bu sahədəki fəaliyyətini yüksək qiymətləndirir və bu göstəriciyə görə Azərbaycan dünyada 4-cü yerdədir. Bu onu deməyə əsas verir ki Azərbaycan bir çox ölkələr üçün dövlət-vətəndaş birliyinin nəticəsində formalaşan sürətli və effektiv vaksinasiya modeli rolunu oynaya bilər. Digər tərəfdən vaksinasiya yolunda təklif mənşəli baryerlərə vaksinlərin tədarükü və paylanmasında olan məhdudiyyətlər, dərman şirkətlərinin maksimum istehsal potensialı, preparatların saxlanması və logistikası ilə bağlı yaranan problemlər aiddir.
Bütün bu qlobal proqnozların verildiyi dövrdə dünya iqtisadiyyatı pandemiya qədər qorxulu bir vəziyyətlə üzləşib. Qlobal müzəkirələrə vaksinasiya milliləşdirilməsi və vaksin müharibəsi kimi yeni anlayışlar daxil olub.
Hazırda Covid-19 əleyhinə vaksin istehsalı ilə məşğul olan əsas 5 istehsalçı Pfizer/BioNTech (ABŞ-Almaniya), Moderna (ABŞ), AstraZeneca/Oxford (Böyük Britaniya), CoronaVac-Sinovac (Çin), Sputnik V (Rusiya) müəssisə var. Lakin bu 5 istehsalçının ümumi vaksin tədarük gücü hal-hazırda vaksinə ehtiyacı olan bütün dünya əhalisini təmin edə bilməz.
Bunların arasında ən böyük istehsalçılardan olan Sinovac şirkəti Çində 18 ən böyük dərman istehsalçı şirkətlərinin gücünü birləşdirməklə 2021-ci ilin sonuna istehsalını yalnız 2 milyard dozaya çatdırmağı planlaşdırır. Hər bir insana bu vaksinin 2 doz vurulduğunu nəzərə alsaq bu cəmi 1 milyard insanın vaksinləşməsini təmin edə bilər. Həmçinin nəzərə alaq bu yalnız dərman şirkətinin proqnozudur və reallaşmaya bilər. Beynəlxal Valyuta Fondunun da Covid-19 peyvəndlərinin paylanmasından asılı olaraq iqtisadinin bərpa qeyri-bərabər olacağını xəbərdarlıq edib. Bununla bağlı hazırda vaksin alınması uğrunda böyük mübarizə gedir. Maraqlı məsələlərdən biri də bu mübarizənin əsasən zəngin ölkələr arasında getməsidir. Məsələn, İngiltərə ilə Avropa İttifaqı arasındakı mübahisələr, 4 il davam edən və bir neçə həftə əvvəl yekunlaşan Brexitdən sonra vaksinin alınması məsələsində daha da kəskinləşib. Belə ki, əsas vaksin istehsalçıları Pfizer-BioNTech və AstraZenecanın tədarüklə bağlı gecikmələr olacağını elan etməsi bu münasibətlərə daha da mənfi təsir göstərib. Hər iki şirkətinin əsas alıcıları olan Böyük Britaniya vətəndaşlarının 13 faizi, Avropa İttifaqı vətəndaşları isə cəmi 2 faizinin artıq peyvənd olunması ölkələr arası vaksin paylanmasında böyük fərqin olduğunun əsas göstəricisidir. Böyük Britaniya əhalinin 75 faizini iyul ayına qədər, Avropa İttifaqı isə oktyabr ayına qədər təmin edəcəyini proqnozlaşdırır.
Ötən il dünya ölkələrini ən çox Covid-19 pandemiyası ilə necə mübarizə aparaq sualı maraqlandırırdısa, 2021-ci ilin ən böyük dilemması “vaksinləşmədə ölkə ya planet” seçimidir. Beynəlxalq təşkilatların proqnozlarına görə dünya iqtisadiyyatı Covid-19 pandemiyasını tamamilə nəzarət altına almadığı müddətcə pandemiyanın təsirləri hər il 1,2 trilyon dollar olacaq.
Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı vaksinləşmədə ədalətli paylanmanı təmin etmək üçün Gavi Vaksin İttifaqı, Epidemik Hazırlıq İnnovasiyaları Koalisiyası (CEPI) birlikdə COVAKS təşəbbüsü formalaşdırıb. Azərbaycan da bu təşəbbüsün üzvüdür. Azərbaycan COVAKS təşəbbüsü çərçivəsində “Sinovac” şirkətinin 2 milyon doza “CoronaVac” vaksini alacaq. Qeyd edək ki, Bill və Melinda Gates Fondu tərəfindən az gəlirli ölkələrin peyvəndlə təmin edilməsinin dəyəri 25 milyard dollar olaraq qiymətləndirilib. Bu, məbləğ son aylarda COVAKS –a iane edilən 2,4 milyard dollar və ÜST-nin “ACT-Accelerator” sxeminə əlavə olunmuş 5,8 milyard dollarla ziddiyyət təşkil edir.
Zəngin ölkələrin əsasən vaksinlə təmin olunması yəni, vaksinləşmənin milliləşdirilməsi dünya əhalisini böyük risk altına atır, peyvənd məsələlərində yalnız ölkələr arası əməkdaşlıq bəşəriyyəti bu bəladan xilas edə bilər. Və bugün vaksin uğrunda mübarizə aparan zəngin ölkələr üçün əsas prioritet öz ölkələrində bütün insanları vaksinləşdirmək yox bütün ölkələrdə bəzi insanları vaksinləşdirmək olmalıdır.
Yekun olaraq, bu gün vaksin uğrunda mübarizənin təsirlərini “Chatham House”-un qlobal sağlamlıq proqramının direktoru Robert Yatesin “Dünyada elm qalib gəlir, həmrəylik isə iflas edir” fikri ilə ifadə etmək olar. Prezident İlham Əliyevin səsləndirdiyi kimi, dünya ölkələri öz eqoizmlərindən əl çəkmədikcə və vaksinasiya prosesində əməkdaşlıq etmədən qlobal iqtisadiyyatı bərpa etmək mümkün olmayacaq. BVF-nin baş iqtisadçısı Gita Qopinatın yanaşmasına görə qlobal iqtisadiyyatın bərpasında əsas rolu vaksinə tez çıxış, fiskal stimulların və akkomadativ monetar siyasətin davam etməsi oynayacaq. İlk vaksinasiya aparan ölkələrdən olan Azərbaycan bu il də fiskal genişlənməni və yumşaq monetar siyasəti davam etdirməklə milli iqtisadiyyatın bərpasında ən uyğun “resept”i tətbiq edir.

Comments by Gunay Guliyeva
The World Bank projects that in case of the broad application of vaccination the world economy will expand 4 percent. In its Global Economic Prospects report, the World Bank notes that the growth will be possible if countries implement economic reforms that contain the pandemic and increase investment.
The political and economic priorities for the near future are to control the spread of the COVID-19 pandemic and to ensure the rapid and widespread spread of vaccination. To support economic recovery, responsible government agencies should facilitate reinvestment in sustainable development that is less dependent on public debt.
Similar to other forecasts, the biggest risk to world economic growth is the further spread of the infection and delay in vaccination. In such conditions, the world economic expansion may remain at 1.6 percent. According to the upside scenario, in case of gaining control over the pandemic and accelerating the vaccination process, the economic growth may exceed 5 percent. Along with the vaccination, the main source of recovering the economic growth that rapidly declined during the pandemic is increasing regional and global economic trust, consumption, and trade.
In macroeconomic scenarios for 2021 of various international organizations and think tanks, the vaccination process is determined as the main factor to ensure economic recovery. The main risk to the economic recovery is a financial crisis that may emerge due to a weak banking system and economic vulnerability resulting from the further spread of the pandemic and delayed vaccination.
However, the vaccination process meets certain barriers and restrictions. These can be related to supply and demand. Demand barriers may be caused by thought differences between countries on adopting vaccines.
On the other hand, the population's desire to be vaccinated determines the demand for the vaccine. Given that in Azerbaijan, like in many other advanced countries, vaccination is voluntary, it becomes complicated to determine the demand. Today, one of the main research issues in behavioral economics is to study the factors affecting people's decision-making process. For example, the decision of people on getting vaccinated may be unstable, sensitive to processes happening in the world, as well as connected with the confidence in the government, health care system, and pandemic control methods.
According to results of the GALLUP International survey conducted in Azerbaijan, 86 percent of the population highly evaluate the activities of the government in this sphere. Azerbaijan ranks 4th in the world for this indicator. It means that Azerbaijan can serve as a model of rapid and effective vaccination formed as a result of government-citizen unity. On the other hand, barriers related to the supply cover such issues as the restrictions in stocking up and distribution of vaccines, the maximum production potential of pharmaceutical companies, as well as storage and logistics.
At a time when all these global forecasts are being made, the world economy is facing a situation as frightening as a pandemic. Global discussions have introduced new concepts such as the nationalization of vaccination and vaccine war.
At the moment, there are 5 main manufacturers of COVID-19 vaccines: Pfizer/BioNTech (USA-Germany), Moderna (USA), AstraZeneca/Oxford (Great Britain), CoronaVac-Sinovac (China), and Sputnik V (Russia). However, currently, the total vaccine supply capacity of these 5 manufacturers cannot provide the entire world population in need of the vaccine.
Among them, Sinovac - one of the largest manufacturers, plans to combine the efforts of the 18 largest pharmaceutical companies in China and increase production to 2 billion doses only by the end of 2021. Given that the vaccines require two doses, only 1 billion people can be vaccinated. In addition, we should take into account that it were only forecasts of the company and, in fact, may not be realized. The International Monetary Fund also informed on the unequal economic restoration depending on vaccine distribution. That is why at the moment, there is a great struggle to produce vaccines. The most important is that the struggle is mainly between rich countries. For example, the dispute between European Union and Great Britain that started on Brexit, which continued for 4 years and ended a few weeks ago, now became more intense because of the vaccine. The delay of Pfizer-BioNTech and AstraZeneca in vaccine procurement has negatively affected the argument. The fact that 13 percent of British citizens and only 2 percent of EU citizens were vaccinated demonstrates the main indicator of a big difference in the distribution of vaccines of both companies among countries. It is expected that 75 percent of British people will be provided with vaccines until July, in the EU – until October. If last year world countries were interested in the way of combating the COVID-19 pandemic, the biggest dilemma of 2021 is the choice of whether a country or the planet should be vaccinated. The forecasts of international organizations demonstrate that until the world is not able to keep the COVID-19 pandemic under full control, the impact of the pandemic will be 1.2 dollars a year.
To ensure a fair distribution of vaccines, the World Health Organization (WHO) has formed the COVAKS initiative together with the Gavi Vaccine Union and the Epidemic Preparedness Innovation Coalition (CEPI). Azerbaijan is a member of this initiative as well. Within the COVAKS initiative, Azerbaijan will buy 2 million doses of Sinovac’s CoronoVac vaccine. It should be mentioned that Bill and Melinda Gates Foundation has estimated the cost of vaccinating low-income countries at 25 billion dollars. This sum contradicts 2.4billion dollars donated to COVAKS in recent months and 5.8 billion dollars added to the WHO's ACT-Accelerator scheme.
The fact that richest countries are provided with vaccines, i.e. the nationalization of vaccination, puts the world's population at great risk. Only international cooperation in the field of vaccination can save humanity from this disaster. Today, the main priority of rich countries struggling for the vaccine should set as their main priority to vaccinate not only their population but some people in all countries.
In conclusion, the effects of today's vaccine struggle can be summed up in the words of Robert Yates, director of the global health program at Chatham House, “Science is succeeding, and solidarity is failing”. As President Ilham Aliyev stated that the global economy will not recover unless world countries abandon their selfishness and start cooperating for the vaccination. Following Chief Economist of the IMF Gita Gopinath's approach, quick access to vaccines, provision of financial support, and accommodative monetary policy will play the main role in the recovery of the global economy. Being one of the first countries to implement vaccination, Azerbaijan considers continued fiscal expansion and soft monetary policy as the most appropriate "recipe" for the recovery of the national economy.