İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin nəzdində fəaliyyət göstərən Türk Dünyası Araşdırmalar Mərkəzinin (TDAM) rəhbəri Ayhan Satıcı Macarıstanın paytaxtı Budapeştdə Macarıstan Beynəlxalq Münasibətlər İnstitutunun təşkil etdiyi “Qarabağ müharibəsindən sonra Cənubi Qafqazda geosiyasi transformasiya” adlı konfransda çıxış edib.
A.Satıcı konfransın əsas mövzusuna uyğun olaraq Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü təmin etdikdən sonra geosiyasi və geoiqtisadi vəziyyətin transformasiyası, eləcə də Vətən müharibəsində əldə edilmiş zəfərdən sonra Şərqi Zəngəzur və Qarabağ iqtisadi rayonlarında həyata keçirilən layihələrdən danışıb. O deyib ki, Zəngəzur dəhlizinin çox böyük regional və beynəlxalq əhəmiyyəti var. Belə ki, dəhlizin mövcudluğu regional münasibətlərə müsbət təsir göstərəcək, nəticədə Cənubi Qafqazda iqtisadi əməkdaşlığın qurulmasında mühüm rol oynayacaq.
TDAM-ın rəhbəri, həmçinin “Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər”, bu prioritetlərə əsaslanaraq hazırlanmış “2022‒2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası” və “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı” haqqında məlumat verib.
A.Satıcı bölgədə əlavə dəyər yaradan bərpa-quruculuq işləri haqqında danışıb və "Araz Vadisi İqtisadi Zonası” haqqında iştirakçılara və ekspertlərə ətraflı məlumat verib.
Ekspertlərin müzakirələri ilə davam edən konfransda bir sıra ölkələrin Macarıstanda fəaliyyət göstərən səfirliklərinin nümayəndələri və araşdırma mərkəzlərinin tədqiqatçıları da iştirak ediblər.

Ayhan Satici, Head of the Turkic World Research Center (TWRC) operating under the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, made a speech at the conference "Geopolitical Transformation in the South Caucasus after the Karabakh War," organized by the Hungarian Institute of International Relations in Budapest, the capital of Hungary.
In alignment with the conference's main theme, A. Satici discussed the transformation of the geopolitical and geoeconomic landscape following the restoration of Azerbaijan's territorial integrity. He highlighted the projects initiated in the East Zangezur and Karabakh economic regions after the victory in the Patriotic War. Emphasizing the significant regional and international importance of the Zangezur corridor, he expressed optimism about its positive impact on regional relations and its crucial role in fostering economic cooperation in the South Caucasus.
A. Satici also shared information about TWRC's initiatives, including "Azerbaijan 2030: National Priorities for Socio-economic Development," the "Strategy of Socio-economic Development in 2022–2026" based on these priorities, and the "I State Program on the Great Return to the Liberated Territories of the Republic of Azerbaijan."
During his presentation, A. Satici elaborated on the restoration and construction efforts that generate added value in the region, providing detailed insights into the "Araz Valley Economic Zone." The conference, which continued with expert discussions, saw the participation of representatives from various embassies and researchers from research centers operating in Hungary.