Türk Dünyası Araşdırmalar Mərkəzinin rəhbəri Budapeştdə Macarıstandakı səfirimiz ilə görüşüb
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) nəzdində fəaliyyət göstərən Türk Dünyası Araşdırmalar Mərkəzinin (TDAM) rəhbəri Ayhan Satıcı Azərbaycanın Macarıstandakı səfiri Tahir Tağızadə ilə görüşüb. Sahəvi tədqiqatlar aparmaq məqsədilə Budapeştdə olan A.Satıcı görüşdə rəhbərlik etdiyi mərkəzin fəaliyyəti və həyata keçirdiyi layihələr barədə ətraflı məlumat verib.
Görüş zamanı A.Satıcı bildirib ki, o, Macarıstanda olduğu müddətdə “Orta Dəhlizin Vişeqrad Qrupu (V4) ölkələrinə təsirinin araşdırılması: imkanlar, çağırışlar və siyasi-iqtisadi nəticələri” mövzusunda sahəvi tədqiqat aparacaq və Macarıstanın öndə gedən təhsil müəssisələrində mühazirə deyəcək. TDAM rəhbəri bu tədqiqatı “Think Visegrad—V4” beyin mərkəzləri platformasının və Macarıstan Beynəlxalq Münasibətlər İnstitutunun (HİİA) birgə proqramı çərçivəsində həyata keçirdiyini bildirib, proqramda iştirak edən seçilmiş şəxslərin iqtisadiyyatın müxtəlif sahələri üzrə araşdırmalar apardıqlarını qeyd edib.
Azərbaycanın Macarıstandakı səfiri Tahir Tağızadə Türk Dünyası Araşdırmalar Mərkəzinin həyata keçirdiyi layihələrin türkdilli ölkələr arasında inteqrasiyanın sürətləndirilməsinə təsirindən məmnunluq ifadə edib. Müzakirə zamanı həmçinin Azərbaycanın Macarıstandakı səfirliyində “Türk Dövlətləri İqtisadiyyatı” kitabının və “Azexport.az” portalının təqdimatının keçirilməsinə dair razılıq əldə olunub.

Head of the Turkic World Research Center in Budapest met with our ambassador in Hungary
Ayhan Satici, the head of the Turkic World Research Center (TWRC) under the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, met with Tahir Taghizadeh, the ambassador of Azerbaijan to Hungary. A. SatIci, currently in Budapest for field research, provided a comprehensive overview of the center's activities and projects during the meeting.
In this meeting, A. Satici mentioned that his visit to Hungary is for field research on the topic "Investigation of the impact of the Middle Corridor on Visegrad Group (V4) countries: opportunities, challenges, and political-economic consequences." He also shared plans to deliver a lecture at leading educational institutions in Hungary. The head of TDAM highlighted that this research is conducted as part of a joint program between the "Think Visegrad-V4" think tank platform and the Hungarian Institute of International Affairs (HIIA).
Tahir Taghizade, ambassador of Azerbaijan to Hungary, expressed satisfaction with the positive influence of the projects initiated by the Turkic World Research Center on enhancing integration among Turkic-speaking countries. Additionally, an agreement was reached during the discussions regarding the presentation of the book "Economy of Turkic States" and the portal "Azexport.az" at the Embassy of Azerbaijan in Hungary.