“Türk Dövlətləri İqtisadiyyatı” kitabının Qazaxıstanda təqdimatı keçirilib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) Türk Dövlətləri Təşkilatının (TDT) Katibliyi ilə birlikdə hazırladığı “Türk Dövlətləri İqtisadiyyatı” kitabının Qazaxıstanın İqtisadiyyat Nazirliyi nəzdində fəaliyyət göstərən İqtisadi Araşdırmalar İnstitutunda (İAİ) təqdimatı keçirilib.
Kitabı İİTKM-in nəzdində fəaliyyət göstərən Türk Dünyası Araşdırmalar Mərkəzinin (TDAM) rəhbəri vəzifələrini icra edən Ayhan Satıcı təqdim edib. O, kitab barədə tədbir iştirakçılarına ətraflı məlumat verib. Həmçinin, “Türk Dövlətləri İqtisadiyyatı” kitabının hazırlanmasının “Türk dünyası – 2040 vizyonu”nda qeyd edilən əməkdaşlıq sahələri ilə üst-üstə düşdüyünü deyib.
İAİ-nin direktor müavini Adil Kusmanov belə bir kitabın ərsəyə gəlməsinin türk dünyasının beyin mərkəzlərinin birgə əməkdaşlığının bariz nümunəsi olduğunu bildirib və gələcəkdə də yeni layihələrdə birgə araşdırmalar aparılmasının vacibliyini vurğulayıb.
Beynəlxalq Türk Akademiyasının (BTA) vitse-prezidenti Prof.Dr. Erhan Türbedar kitabda araşdırmaların “Qravitasiya modeli” əsasında aparılmasının bir üstünlük olduğunu və bu modelin tətbiqi nəticəsində əldə edilən geoiqtisadi nəticələrin türk dünyasının düzgün istiqamətində inkişaf etdiyini göstərdiyini bildirib.

The presentation of the book on "Turkic States Economy" prepared by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) together with the Secretariat of the Organization of Turkic States (OTS) was held at the Economic Research Institute (IAI) operating under the Ministry of Economy of Kazakhstan.
The book was presented by Ayhan Satıcı, the head of the Turkic World Research Center (TDAM), which operates under the CAERC. He gave detailed information about the book to the event participants. He also said that the preparation of the book "Economy of Turkish States" coincides with the areas of cooperation mentioned in the "Turkish world - 2040 vision".
Deputy director of IAI Adil Kusmanov said that the creation of such a book is a clear example of the joint cooperation of think tanks of the Turkish world and emphasized the importance of conducting joint research in new projects in the future.
The vice-president of the International Turkic Academy (ITA) Prof.Dr. Erhan Türbedar said that it is an advantage to carry out the research in the book based on the "Gravity Model" and that the geo-economic results obtained as a result of the application of this model show that the Turkic world is developing in the right direction.