Türk Dövlətləri Əməkdaşlıq Günü ərəfəsində İİTKM-də ortaq fəaliyyət müzakirə olundu
Hər il oktyabrın 3-ü Türk Dövlətləri Əməkdaşlıq Günü kimi qeyd edilir. Bu tarix Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasının yaradılmasını nəzərdə tutan Naxçıvan Sazişinin (3 oktyabr 2009-cu il) imzalanmasından etibarən qeyd edilir. Türk Dövlətləri Təşkilatı ortaq tarix, ortaq dil, ortaq kimlik və ortaq mədəniyyət kimi dörd təmələ əsaslanır və üzv dövlətlər arasında əməkdaşlıq və həmrəyliyin inkişafı baxımından mühüm regional platformadır.
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktoru Prof. Dr. Vüsal Qasımlı Özbəkistanın Xarici İşlər Nazirliyi yanında Xarici Siyasət Araşdırmaları və Beynəlxalq Təşəbbüslər Mərkəzinin rəhbəri Sanjar Vəliyev, aparıcı elmi işçisi Abdulaziz Sadiqov, Özbəkistan Respublikasının Azərbaycandakı Səfirinin müşaviri Əhməd Mənsurovdan ibarət nümayəndə heyətini qəbul edib.
Görüşdə V.Qasımlı türk dövlətləri arasında qurulan strateji müttəfiqlik əlaqələri, iqtisadi əməkdaşlığın sürətli inkişafı, ortaq dostluq və qardaşlıq münasibətlərinə toxunub. O həmçinin, Azərbaycan və Özbəkistan arasında imzalanmış müttəfiqlik münasibətləri haqqında müqavilənin iki ölkənin iqtisadi əməkdaşlığının sürətləndirilməsinə təkan verdiyini bildirib, ticarət dövriyyəsinin cari vəziyyəti və hədəfləri barədə danışıb. O, Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş ərazilərində Özbəkistanın həyata keçirdiyi investisiya layihələrini yüksək qiymətləndirib, kənd təsərrüfatı, toxuculuq və texnologiya kimi spesifik sahələrdə əməkdaşlıq potensialını xüsusi qeyd edib. Eyni zamanda ətraf mühit problemləri və iqlim dəyişikliyi ilə bağlı əməkdaşlığın zəruriliyini vurğulayan V.Qasımlı bərpa olunan enerji layihələrinə yönəlmiş birgə təşəbbüslərin araşdırılmasını və dayanıqlı inkişaf sahəsində ən yaxşı təcrübələrin beynəlxalq platformalarda bölüşülməsini təklif edib.
Özbəkistanın Xarici İşlər Nazirliyi yanında Xarici Siyasət Araşdırmaları və Beynəlxalq Təşəbbüslər Mərkəzinin rəhbəri Sanjar Vəliyev 2027-ci ildən etibarən Özbəkistanın Qoşulmama Hərəkatına sədrlik edəcəyini vurğulayaraq bu rolun üzv dövlətlər arasında sülh və əməkdaşlığı təşviq etmək baxımından əhəmiyyətini qeyd edib. O, Azərbaycanın Qoşulmama Hərəkatına sədrliyi və töhfəsini xüsusi qeyd ederək regional sabitliyinin gücləndirilməsi təşəbbüslərini alqışlayıb. Eyni zamanda iqtisadi inkişafı dəstəkləyən və yaşıl maliyyə, bərpa olunan enerji, nəqliyyat, ipək yolu kimi strateji sahələrdə tərəfdaşlıqları və tədqiqat layihələrini müzakirə etmək üçün mütəxəssislər şurasının yaradılmasını təklif edib və bu məqsədlə İİTKM ilə əməkdaşlıqda maraqlı olduqlarını bildirib.
Görüşdə Azərbaycan və Özbəkistan arasında tərəfdaşlığın artırılması istiqamətində ortaq məqsədlər və faydalı tədqiqat istiqamətləri müzakirə olunub. Sonda qonaqlara “Türk Dövlətləri İqtisadiyyatı” kitabı təqdim edilib.

On the eve of the Turkic States Cooperation Day, joint activities were discussed at the CAERC
October 3 is celebrated annually as Turkic States Cooperation Day, marking the anniversary of the Nakhchivan Agreement, signed on October 3, 2009, which established the Cooperation Council of Turkic-Speaking States. The Organization of Turkic States is founded on four key pillars: common history, common language, common identity, and common culture, and serves as a crucial regional platform for fostering cooperation and solidarity among its member states.
Prof. Dr. Vusal Gasimli, Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, hosted a delegation led by Sanjar Valiyev, Head of the Center for Foreign Policy Studies under the Ministry of Foreign Affairs of Uzbekistan. The delegation also included Abdulaziz Sadigov, Senior Researcher, and Ahmad Mansurov, Advisor to the Ambassador of the Republic of Uzbekistan to Azerbaijan.
During the meeting, Dr. Gasimli addressed the strategic alliance between the Turkic states, highlighting the rapid development of economic cooperation, mutual friendship, and fraternal relations. He noted that the agreement on alliance relations between Azerbaijan and Uzbekistan had given momentum to the acceleration of economic cooperation between the two countries. He further elaborated on the current state of trade relations and future objectives. Dr. Gasimli praised Uzbekistan's investment projects in Azerbaijan’s liberated territories and emphasized the potential for collaboration in key sectors such as agriculture, textiles, and technology. Additionally, he underscored the importance of cooperation on environmental issues and climate change, advocating for joint initiatives focused on renewable energy and the exchange of best practices in sustainable development on international platforms.
Sanjar Valiyev emphasized that Uzbekistan will assume the chairmanship of the Non-Aligned Movement in 2027, highlighting the significance of this role in promoting peace and cooperation among member states. He praised Azerbaijan’s leadership and contribution to regional stability during its chairmanship of the Non-Aligned Movement. Valiyev also proposed establishing a council of experts to discuss partnerships and research projects in strategic areas such as green finance, renewable energy, transportation, and the Silk Road—areas critical to supporting economic development. He expressed interest in cooperating with the CAERC on these initiatives.
The meeting concluded with discussions on shared goals and potential research directions aimed at further enhancing the partnership between Azerbaijan and Uzbekistan. As a gesture of goodwill, the book Turkic States Economy was presented to the guests.