TDAM rəhbəri Vüsalə Cəfərova TDT Baş Katibinin müavini ilə görüşüb
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) nəzdində fəaliyyət göstərən Türk Dünyası Araşdırmalar Mərkəzinin (TDAM) rəhbəri Vüsalə Cəfərova Türkiyənin İstanbul şəhərində Türk Dövlətləri Təşkilatının (TDT) Baş Katibinin müavini Ömər Kocaman ilə görüş keçirib. Görüşdə “Türk Dünyası 2040 Vizyonu” və TDT-nin 2022-2026-cı illər üzrə strategiyası, nəqliyyat, maliyyə və ticarətin asanlaşdırılması sahələrində türk dövlətləri arasında inteqrasiya məsələləri geniş müzakirə olunub.
Ömər Kocaman bildirib ki, türk dövlətləri arasında iqtisadi inteqrasiyanın yol xəritəsinin hazırlanması vacibdir və bu istiqamətdə TDAM ilə əməkdaşlıq önəm kəsb edir. Vüsalə Cəfərova isə vurğulayıb ki, rəhbərlik etdiyi mərkəzin hazırladığı tədqiqat işləri inteqrasiya prosesində mühüm rol oynayacaq və Türk dünyasında iqtisadi əməkdaşlığın artırılmasında faydalı olacaq. Türk dünyasının iqtisadi inteqrasiyasını və əməkdaşlığını gücləndirmək məqsədi ilə TDAM gələcəkdə də bu istiqamətdə fəaliyyətlərini genişləndirərək Türk Dövlətləri Təşkilatı ilə birgə yeni layihələr və təşəbbüslər həyata keçirməyi planlaşdırır.
Sonda Vüsalə Cəfərova İİTKM-in hazırladığı dövri “Türk İqtisadi İcmalı” və “Türk dövlətləri iqtisadiyyatı” kitabını Ömər Kocamana təqdim edib.

Vusala Jafarova, head of the Turkic World Research Center, operates under the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, met with Omer Kocaman, Deputy Secretary General of the Organization of Turkic States, in Istanbul, Turkey. At the meeting, "Turkic World 2040 Vision" and OTS's strategy for 2022-2026, integration issues between Turkish states in the fields of transport, finance and trade facilitation were widely discussed.
Omar Kocaman said that it is important to prepare a road map of economic integration between Turkish states, and cooperation with TDAM is important in this direction. Vusala Jafarova emphasized that the research works prepared by the center she leads will play an important role in the integration process and will be useful in increasing economic cooperation in the Turkish world. In order to strengthen the economic integration and cooperation of the Turkic world, TDAM plans to expand its activities in this direction in the future and implement new projects and initiatives together with the Organization of Turkic States.
In the end, Vusala Jafarova presented the periodical books "TurkiC Economic Outlook" and "Turkic States Economy" prepared by CAERC to Omar Kocaman.