TDAM rəhbəri türkiyəli tədqiqatçılarla “Türk Dünyası 2040 Vizyonu”nu müzakirə edib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin nəzdində fəaliyyət göstərən Türk Dünyası Araşdırmalar Mərkəzinin (TDAM) rəhbəri Vüsalə Cəfərova Niğde Ömer Halisdemir Universitetinin nümayəndələri ilə görüş keçirib.
Görüşdə “Türk Dünyası 2040 Vizyonu” və Türk dövlətlərinin iqtisadi inteqrasiyası ilə bağlı qarşıya qoyulan hədəflərə nail olmaq üçün akademik qurumlar və tədqiqat mərkəzlərinin birgə fəaliyyəti müzakirə olunub. Vüsalə Cəfərova Türk dünyası üçün əhəmiyyət daşıyan məsələlərlə bağlı Mərkəzin fəaliyyəti və tərəfdaş beyin mərkəzləri ilə birgə icra olunan layihələr barədə qonaqlara məlumat verib.
Niğde Ömer Halisdemir Universitetinin İqtisadiyyat və İdarəetmə fakültəsinin dekanı Prof. Dr. Başaran Öztürk, Fənn və Ədəbiyyat fakültəsinin müəllimi Prof. Dr. Faruk Çolak təmsil etdikləri qurumun 2014-ci ildən etibarən ənənəvi olaraq hər il keçirilən Türk Dünyası Araşdırmaları Simpozimunun təsisçisi olduğunu bildiriblər. Qonaqlar Universitetin Türk dünyasında iqtisadi araşdırmalar sahəsində həyata keçirdiyi və hazırda icrada olan layihələri barədə məlumat veriblər, sahibkarlığın inkişafı, innovativ maliyyələşdirmə mövzularında İİTKM-lə əməkdaşlıqda maraqlı olduqlarını bildiriblər.
Sonda Vüsalə Cəfərova TDT ölkələrinin beyin mərkəzləri ilə birlikdə hazırlanan “Türk dövlətləri iqtisadiyyatı” kitabını qonaqlara təqdim edib.

Head of tje TWRC discussed "Turkic World 2040 Vision" with Turkish researchers
Vusala Jafarova, head of the Turkic World Research Center (TWRC), operating by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, met with the representatives of Ömer Halisdemir University in Niğde.
At the meeting, joint activities of academic institutions and research centers were discussed in order to achieve the goals set for the "Turkish World 2040 Vision" and the economic integration of the Turkic states. Vusala Jafarova informed the guests about the activities of the Center and the projects implemented jointly with partner think tanks related to the issues of importance for the Turkic world.
Niğde Ömer Halisdemir University Dean of the Faculty of Economics and Management Prof. Dr. Başaran Öztürk, professor of the Faculty of Science and Literature. Dr. Faruk Colak said that the organization they represent is the founder of the Turkic World Research Symposium, which has traditionally been held every year since 2014. The guests informed about the projects implemented by the University in the field of economic research in the Turkish world and are currently being implemented, they expressed their interest in cooperation with IITKM in the fields of entrepreneurship development and innovative financing.
In the end, Vusala Jafarova presented the book "Economy of Turkish States" prepared together with think tanks of TDT countries to the guests.