Strateji Yol Xəritələri üzrə işçi qrupların müzakirələri keçirilib
Azərbaycan Respublikası Prezident Administrasiyası, İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi Strateji Yol Xəritələri üzrə bütün işçi qrupları ilə birgə müzakirələr aparıb. Bu barədə məlumat verən İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin PR meneceri Zənurə Talıbova bildirib ki, müzakirələrdə Strateji Yol Xəritələrilərinin icraçısı olan 40-dan artıq dövlət qurumunun səlahiyyətli nümayəndəsi iştirak edib.
Müzakirələr zamanı Strateji yol xəritələrinin icra vəziyyəti və planlaşdırılan tədbirlərin daha təfsilatlı müzakirəsi aparılib. İşçi qrupun üzvləri qarşıda duran vəzifələrin həlli ilə bağlı Prezident Administrasiyası və İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzindən suallarına aydınlıq gətiriblər. Bildirilib ki, kommunikasiyanın belə yüksək səviyyədə təşkili tapşırıqların daha rahat və səmərəli icrasına, digər tərəfdən isə sonrakı mərhələdə keçiriləcək monitorinq və qiymətləndirmə prosesinin inklüzivliyinin təmin olunmasına kömək edəcəkdir. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin tapşırıqlarına uyğun olaraq strateji yol xəritələrinin vaxtında və keyfiyyətlə icrası üçün bütün resurslar mobilizasiya olunub. Məhz bunun nəticəsidir ki, qeyri-neft sektoru və ixracı böyüyür, tədiyyə balansında müsbət saldo yaranıb, strateji valyuta ehtiyatları artır və makroiqtisadi sabitlik təmin olunub. Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan bir tərəfdən yeni iqtisadi inkişaf trayektoriyasına qədəm qoyur, digər tərəfdən isə transmilli layihələrin icrasında öncüllük edir.
Strateji yol xəritələrində nəzərdə tutulmuş tədbirlərin icrasının sürətləndirilməsi üçün icraçı qurumlar və İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi arasında koordinasiya ən yüksək səviyyədə təmin olunub.
Qeyd edək ki, 6 dekabr 2016-cı il dövlət başçısı tərəfindən təsdiq olunan “Milli iqtisadiyyat və iqtisadiyyatın əsas sektorları üzrə strateji yol xəritələrinin təsdiq edilməsi haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Fərmanına uyğun olaraq strateji yol xəritələrində nəzərdə tutulmuş fəaliyyətlərlə bağlı monitorinq, qiymətləndirmə və kommunikasiya tədbirlərini İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi həyata keçirir.

The Center for Analysis of Economic Reforms and Communication in coordination with the Presidential Administration of the Republic of Azerbaijan conducted discussions with all working groups responsible for the implementation of Strategic Roadmaps. According to CAERC PR Manager Zənurə Talıbova, representatives from over 40 state bodies, tasked with executing the roadmaps, participated in the sessions.
During the discussions, the working groups reviewed the current status of roadmap implementation and examined planned activities in detail. Members clarified their questions regarding upcoming tasks with the Presidential Administration and CAERC. It was noted that well-organized communication facilitates more efficient task execution and ensures the inclusiveness of future monitoring and evaluation processes.
In line with the directives of President Ilham Aliyev, all resources have been mobilized to ensure timely and high-quality implementation of the roadmaps. As a result, Azerbaijan has seen growth in the non-oil sector and exports, a positive balance in the payment system, increased strategic foreign currency reserves, and maintained macroeconomic stability. Under the President’s leadership, the country is advancing on a new economic development trajectory while taking a leading role in transnational projects.
To accelerate the implementation of activities outlined in the Strategic Roadmaps, coordination between executing agencies and CAERC has been maintained at the highest level.
It should be noted that monitoring, evaluation, and communication of roadmap activities are carried out by CAERC in accordance with the Presidential Decree dated 6 December 2016 on the approval of Strategic Roadmaps for the national economy and key sectors.