“Startup School Naxçıvan” layihəsi çərçivəsində təlim və mentorluq proqramına start verilir
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) “Enterprise Azerbaijan” portalı və Naxçıvan Dövlət Universitetinin (NDU) birgə təşəbbüsü olan “Startup School Naxçıvan” layihəsi çərçivəsində təlim və mentorluq proqramına start verilir. Layihə 21-22 aprel tarixlərində NDU-da keçiriləcək təlim və mentorluq xidmətləri ilə başlayacaq.
“Enterprise Azerbaijan” portalının rəhbəri İsa Qasımov tərəfindən keçiriləcək təlimlərdə universitetin professor-müəllim və inzibati heyəti, eləcə də tələbə və magistrantlardan ibarət nümayəndələrin iştirakı nəzərdə tutulur. Təlim və mentorluq mərhələsində iştirakçılara startapların formalaşdırılması, biznes model quruculuğu, bazar araşdırması, məhsulun validasiyası, maliyyələşmə imkanları və təqdimat bacarıqları kimi mövzularda praktiki bilik və bacarıqların aşılanması nəzərdə tutulur.
“Startup School Naxçıvan” layihəsi “Startup School 4: Five Continents - 500 Startups” proqramı çərçivəsində həyata keçirilərək, regionda startap ekosisteminin inkişafına töhfə verməyi hədəfləyir. Layihənin əsas məqsədi universitet mühitində innovativ düşüncəni təşviq etmək, ideyaların kommersiyalaşdırılmasını dəstəkləmək, universitet-sənaye əməkdaşlığını gücləndirmək və Naxçıvanda dayanıqlı mentor şəbəkəsinin formalaşdırılmasına şərait yaratmaqdır.
Proqram çərçivəsində keçiriləcək təlim və mentorluq xidmətləri aprel-may ayları ərzində həm oflayn, həm də onlayn formatda davam etdiriləcək.
Layihə çərçivəsində həmçinin peşəkar mentor və spikerlərin iştirakı, regional mentor şəbəkəsinin yaradılması, tərəfdaş və sponsorlarla əlaqələrin qurulması,eləcə də media dəstəyinin göstərilməsi planlaşdırılır. Bununla yanaşı, universitet kollektivi üçün sənaye əməkdaşlığı və elmin kommersiyalaşdırılması istiqamətində xüsusi təlimlərin təşkili də istisna edilmir.
Layihə nəticəsində Naxçıvan regionunda innovasiya və startap mədəniyyətinin daha da güclənməsi, universitet bazasında kommersiyalaşdırıla bilən layihələrin formalaşması və və regionun qlobal startap platformalarına inteqrasiyasının sürətlənməsi gözlənilir.

Training and mentoring program launches within the "Startup School Nakhchivan" project
The training and mentoring program is launching under the "Startup School Nakhchivan" project, a joint initiative of the "Enterprise Azerbaijan" portal of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) and Nakhchivan State University (NSU). The project will commence with training and mentoring services held at NSU on April 21-22.
The training sessions, conducted by Isa Gasimov, Head of the "Enterprise Azerbaijan" portal, are expected to involve the university's faculty and administrative staff, as well as representatives consisting of undergraduate and graduate students. During the training and mentoring phase, participants will be provided with practical knowledge and skills on topics such as startup formation, business model development, market research, product validation, financing opportunities, and presentation skills.
The "Startup School Nakhchivan" project, implemented within the framework of the "Startup School 4: Five Continents - 500 Startups" program, aims to contribute to the development of the startup ecosystem in the region. The primary objectives of the project are to encourage innovative thinking within the university environment, support the commercialization of ideas, strengthen university-industry cooperation, and create conditions for the formation of a sustainable mentor network in Nakhchivan.
The training and mentoring services provided under the program will continue in both offline and online formats throughout April and May.
The project also plans for the participation of professional mentors and speakers, the creation of a regional mentor network, the establishment of relations with partners and sponsors, and the provision of media support. Additionally, the organization of specialized training for the university staff in the direction of industrial cooperation and the commercialization of science is also expected.
As a result of the project, it is anticipated that the innovation and startup culture in the Nakhchivan region will further strengthen, projects capable of being commercialized will be formed within the university base, and the integration of the region into global startup platforms will accelerate.