Sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyasının icrası ilə bağlı “Sağlam həyat tərzi” İşçi qrupunun iclası keçirilib
"Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nda 2025-ci ilin 1-ci yarımili üzrə nəzərdə tutulan tədbirlərin icrasının monitorinq və qiymətləndirilmə nəticələri ilə bağlı “Sağlam həyat tərzi” İşçi qrupunun iclası keçirilib.
İşçi qrupun sədri, səhiyyə nazirinin müavini Nadir Zeynalov bildirib ki, hesabat dövründə icraçı qurumlar tərəfindən Strategiyada nəzərdə tutulan tədbirlərin icrası uğurla davam etdirilib.
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) icraçı direktorunun müavini Ramil Hüseyn Strategiya çərçivəsində görülən işlərin “Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər”də qarşıya qoyulan hədəflərə çatmaq üçün böyük əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb.
Monitorinq və qiymətləndirmə şöbəsinin aparıcı məsləhətçisi Sevinc Cabbarova Strategiyanın 2025-ci ilin 1-ci yarımili üzrə nəzərdə tutulan hədəflərinin icrasına dair monitorinq və qiymətləndirmə hesabatını təqdim edib. O, “Vətəndaşların sağlam həyat tərzi” məqsədinin fəaliyyət istiqamətləri üzrə nəticələri, həmçinin qeydə alınan çağırışları və tövsiyələri diqqətə çatdırıb. Sonra İşçi qrupun üzvləri hesabatın nəticələri ilə bağlı çıxış ediblər, təkliflərini dilə gətiriblər.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Respublikası Baş nazirinin 12 iyun 2023-cü il tarixli Sərəncamı ilə “Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nda nəzərdə tutulmuş tədbirlərin tam, vaxtında və effektiv icrasını təmin etmək və aidiyyəti dövlət orqanlarının fəaliyyətlərinin əlaqələndirilməsi məqsədilə 8 İşçi qrup yaradılıb. “Sağlam həyat tərzi” İşçi qrupunda Səhiyyə Nazirliyi və İİTKM ilə yanaşı, İqtisadiyyat, Maliyyə, Gənclər və İdman, Elm və Təhsil nazirlikləri, həmçinin Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi, Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi, İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyi və TƏBİB-in rəhbər şəxsləri təmsil olunurlar.

A meeting of the "Healthy Lifestyle" Working Group was held on the implementation of the Socio-Economic Development Strategy
A meeting of the "Healthy Lifestyle" Working Group was held to discuss the monitoring and evaluation results regarding the implementation of the measures planned for the first half of 2025 under the "Socio-Economic Development Strategy of the Republic of Azerbaijan for 2022–2026."
Chair of the Working Group and Deputy Minister of Health, Nadir Zeynalov, stated that during the reporting period, the implementing institutions had successfully continued the execution of the measures outlined in the Strategy.
Deputy Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), Ramil Huseyn, emphasized that the efforts carried out within the framework of the Strategy play a significant role in achieving the goals set forth in the "Azerbaijan 2030: National Priorities for Socio-Economic Development."
Sevinc Jabbarova, Lead Advisor at the Monitoring and Evaluation Department of CAERC, presented the monitoring and evaluation report on the implementation of the targets set for the first half of 2025. She highlighted the results achieved under the “Promotion of a Healthy Lifestyle” objective, along with the identified challenges and relevant recommendations. Following the presentation, members of the Working Group delivered remarks on the report’s findings and shared their proposals.
It should be noted that, according to the Order of the Prime Minister of the Republic of Azerbaijan dated June 12, 2023, eight working groups were established to ensure the full, timely, and effective implementation of the measures set out in the "Socio-Economic Development Strategy of the Republic of Azerbaijan for 2022–2026," and to coordinate the activities of relevant government bodies.
The "Healthy Lifestyle" Working Group includes representatives from the Ministry of Health and CAERC, as well as from the Ministries of Economy, Finance, Youth and Sports, and Science and Education; the State Committee for Family, Women and Children Affairs; the Food Safety Agency; the State Agency on Mandatory Health Insurance; and the Management Union of Medical Territorial Units (TABIB).