Sahibkarların mövcud və ya inşa ediləcək tikinti obyektlərinin elektrik enerjisi ilə təchizatı proseduru sadələşdirilib
Prezident İlham Əliyevin “Sahibkarların mövcud və ya inşa ediləcək tikinti obyektlərinin elektrik enerjisi ilə təchizatı prosedurunun sadələşdirilməsi haqqında” Fərmanına uyğun olaraq, bundan sonra sahibkarlar Mingəçevir, Sabirabad, Bərdə, Qəbələ, Masallı rayonlarında da “ASAN” xidmət mərkəzlərində mövcud və ya inşa ediləcək tikinti obyektlərinə 150 kilovata qədər, mövcud 0,4 kV-luq şəbəkədən elektrik enerjisi çəkdirə biləcəklər. Qeyd edək ki, indiyə qədər sahibkarların elektrik şəbəkəsinə qoşulması Bakı, Sumqayıt, Gəncə və Quba rayonlarındakı “ASAN” kommunal mərkəzləri tərəfindən həyata keçirilirdi.
Bu mövzuda jurnalistlərə İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin Strateji Araşdırmalar və İnkişaf departamentinin rəhbəri Ramil Hüseyn, “Azərişıq” ASC-nin Perspektiv inkişaf və “ASAN” xidmətlə iş idarəsinin rəisi Elsevər Rüstəmli ətraflı məlumat verib.
Bildirilib ki, 150 kilovata qədər sahibkarlıq obyektlərinin mövcud 0,4 kilovoltluq elektrik şəbəkəsinə qoşulması üçün texniki şərtlər, indi yerləşdiyi rayondan asılı olmayaraq, “Azərişıq” ASC tərəfindən “ASAN Kommunal” və “ASAN xidmət” mərkəzləri vasitəsi ilə maksimum 24 gün müddətində veriləcək. Nəzərə almaq lazımdır ki, dünyanın inkişaf etmiş bir çox ölkələrində biznes fəaliyyəti üçün elektrikə qoşulma aylarla vaxt aparsa da Azərbaycanda sahibkarın elektrikə qoşulması prosesi 69 gündən 24 günə endirilib. Bu sahədə daha bir yenilik isə vahid pəncərə sistemi üzrə prosedurların 7-dən 3-ə endirilməsidir. Sahibkarların bu islahat prosesindən əldə etdiyi daha bir üstünlük əməliyyatların elektronlaşdırılması və məmur-vətəndaş kontaktının minimuma endirilməsidır.
“Azərişıq” ASC-nin “ASAN” xidmət və “ASAN” kommunal vasitəsi ilə əhali abonentlərinin evinin, bağının və ya həyətyanı sahələrinin elektrik enerjisi ilə təmin edilməsi prosesi bir ay öncə, bütün bölgələrdəki “ASAN” xidmət mərkəzlərini əhatə edib və hazırda qeyri-əhali abonentlərinin də elektrik şəbəkəsinə qoşulmasının ölkə üzrə təmin edilməsi aparılan iqtisadi islahatların bariz nümunəsidir.
Xatırladaq ki, "Azərbaycan Respublikasında kiçik və orta sahibkarlıq səviyyəsində istehlak mallarının istehsalına dair Strateji Yol Xəritəsi"ndə yer alan tədbirlərdən biri (Tədbir 1.5.5) kiçik və orta sahibkarlıq (KOS) subyektlərinin müvafiq kommunal xidmətlərə qoşulma proseslərinin daha da sadələşdirilməsi ilə bağlıdır. Bu tədbirə əsasən KOS subyektlərinin elektrik təchizatı şəbəkələrinə qoşulması prosedurlarının sadələşdirilməsi, o cümlədən texniki şərtlərin verilməsi qaydalarının təkmilləşdirilməsi istiqamətində işlər davam etdiriləcək və bu prosesin tam elektronlaşdırılması üçün tədbirlər sürətləndiriləcək. Prezidentin bu Fərmanı Strateji Yol Xəritəsində qarşıya qoyulan tədbirlərin reallaşması baxımından mühüm əhəmiyyətə malikdir.
Sahibkarların öz fəaliyyətlərini daha səmərəli təşkili istiqamətində elektrik şəbəkələrinə daha asan qoşulması beynəlxalq indekslərin metodologiyalarında da öz əksini tapmışdır. Xüsusilə, beynəlxalq ictimaiyyətin istinad nöqtəsi sayılan “Doing Business” hesabatında sözügedən sahə indikator kimi qiymətləndirilir. “Elektrikə əlçatanlılıq” indikatoru kimi tanınan sahə üzrə Azərbaycan mövqeyi ötən dövrlə müqayisədə irəliləyib. Prezident İlham Əliyevin apardığı davamlı iqtisadi islahatlar nəticəsində sahibkar dövlət münasibətlərində prosedurların azaldılması və asanlaşdırılması qarşıdakı hesabatlarda da öz əksini tapacaqdır.

Procedures for Supplying Entrepreneurs’ Existing and New Construction Sites with Electricity Simplified
In accordance with President Ilham Aliyev’s Decree on Simplifying the Procedure for Supplying Existing and New Construction Sites of Entrepreneurs with Electricity, entrepreneurs in Mingachevir, Sabirabad, Barda, Gabala, and Masalli districts can now request electricity supply of up to 150 kW from the existing 0.4 kV network through ASAN Service Centers. Previously, electricity connections for entrepreneurs were only provided via ASAN Utility Centers in Baku, Sumgayit, Ganja, and Guba districts.
Ramil Huseyn, Head of the Strategic Research and Development Department at the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), and Elsevər Rustamli, Head of the Prospective Development and ASAN Services Department at Azerishiq JSC, provided detailed explanations to journalists about the new procedures.
It was highlighted that technical conditions for connecting entrepreneurial facilities up to 150 kW to the 0.4 kV network will now be issued by Azerishiq JSC via ASAN Service and ASAN Utility Centers within a maximum of 24 days, regardless of the district. For comparison, while electricity connections in many developed countries may take several months, the process in Azerbaijan has been reduced from 69 to 24 days. Another significant reform is the reduction of procedures under the one-stop system from 7 steps to 3. Additional benefits for entrepreneurs include full digitalization of operations and minimizing direct contact with officials.
The provision of electricity to non-residential facilities via ASAN Service and ASAN Utility Centers now covers all regions nationwide. This initiative demonstrates the practical implementation of ongoing economic reforms.
It is important to note that one of the measures outlined in the Strategic Roadmap for the Production of Consumer Goods at the Small and Medium Enterprise Level (Measure 1.5.5) focuses on simplifying the connection process of SMEs to relevant utility services. Efforts will continue to streamline procedures for connecting SMEs to electricity networks, improve the issuance of technical conditions, and fully digitalize the process. President Aliyev’s decree is thus of strategic importance in realizing the objectives set out in the Strategic Roadmap.
Simplifying access to electricity supports entrepreneurs in organizing their operations more efficiently and positively impacts Azerbaijan’s position in international indices. In particular, the “Electricity Access” indicator in the globally recognized Doing Business report has improved, reflecting the reduction and simplification of state procedures resulting from continuous economic reforms led by President Ilham Aliyev.