Milli Aviasiya Akademiyası ilə İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin birgə hazırladığı “Rəqəmsal iqtisadiyyat” kitabı nəşr olunub.
Ölkəmizdə bu mövzuda ilk fundamental dərslik olan “Rəqəmsal iqtisadiyyat” kitabında rəqəmsallaşmanın iqtisadi inkişafın bütün sahələri üzrə rolu araşdırılıb. Elm və Təhsil Nazirliyinin əmri ilə çap hüququ verilən dərsliyin “Rəqəmsal transformasiyanın əsasları” adlı giriş hissəsində rəqəmsallaşmanın aktual problemlərinə diqqət çəkilir, yeni tendensiyanın iqtisadi ənənələri kökündən dəyişdirdiyi qeyd olunur. Kitabda rəqəmsal transformasiyanın üç istiqamətinə - rəqəmsal hökumət, rəqəmsal iqtisadiyyat və rəqəmsal cəmiyyətə keçiddə ən vacib amilin insanın rəqəmsal hazırlığı olduğu vurğulanır. Dərslikdə mövzular altı fəsildə qruplaşdırılır: rəqəmsallaşma və onun iqtisadi təsirləri, rəqəmsal iqtisadiyyatın infrastrukturu, rəqəmsal iqtisadiyyata sektoral baxış, elektron ticarət və rəqəmsal Azərbaycan.
Bu fəsillərdə rəqəmsallaşma prosesinə ümumi baxış ortaya qoyulur, mövcud yanaşmalara istinadlar edilir, yeni meqatrend kimi rəqəmsal transformasiyaya ətraflı şərh verilir, onun iqtisadi təzahürlərinin ənənəvi iqtisadiyyatdan fərqləri izah olunur, rəqəmsal iqtisadiyyatın infrastrukturuna nəzər salınır, yeni rəqəmsal dövrdə dövlətləri və cəmiyyətləri gözləyən problemlər sadalanır.
“Rəqəmsal iqtisadiyyat” dərsliyinin müəllifləri Vüsal Qasımlı, Məsumə Talıbova, Günay Quliyeva, Ayaz Müseyibov, Fuad Mirzəyev, Ayxan Qədəşov və Gülnarə Əhmədovadır.
Kitabla Azərbaycan dilində https://bit.ly/3Lc5G6u, ingilis dilində isə https://bit.ly/3nd50pw linkləri vasitəsilə tanış olmaq mümkündür. Kitabın video izahı ereforms.gov.az saytında videolar bölümündə (https://bit.ly/4445cbj) yerləşdirilib

The book "Digital economy" prepared jointly by the National Aviation Academy and the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication was published.
The role of digitization in all spheres of economic development is examined in the book "Digital economy", which is the first fundamental textbook on this topic in our country. The introductory part of the textbook entitled "Basics of Digital Transformation", published by the order of the Ministry of Science and Education, draws attention to the actual problems of digitization, and it is noted that the new trend has fundamentally changed economic traditions. The book emphasizes that the most important factor in the transition to the three directions of digital transformation - digital government, digital economy and digital society - is the digital readiness of a person.
The topics in the textbook are grouped into six chapters: digitization and its economic effects, digital economy infrastructure, digital economy sectoral view, e-commerce and digital Azerbaijan.
In these chapters, an overview of the digitization process is presented, references are made to existing approaches, digital transformation as a new megatrend is explained in detail, the differences of its economic manifestations from the traditional economy are explained, the infrastructure of the digital economy is looked at, and the problems that await states and societies in the new digital era are listed.
The authors of the textbook "Digital economy" are Vusal Gasimli, Masuma Talibova, Gunay Guliyeva, Ayaz Museyibov, Fuad Mirzayev, Aykhan Gadashov and Gulnara Ahmadova.
It is possible to get acquainted with the book in the Azerbaijani language https://bit.ly/3Lc5G6u, and in English https://bit.ly/3nd50pw. The video explanation of the book is posted on the website ereforms.gov.az in the videos section (https://bit.ly/4445cbj)