Rəqəmsal inkişafın sürətləndirilməsinə dair Fəaliyyət Planı təsdiq edildi
Prezident İlham Əliyev “Azərbaycan Respublikasında rəqəmsal inkişafın sürətləndirilməsinə dair 2026−2028-ci illər üçün Fəaliyyət Planı”nın təsdiq edilməsi haqqında Sərəncam imzalayıb.
Sərəncama əsasən, Fəaliyyət Planında nəzərdə tutulmuş tədbirlərin icrasının monitorinqini və qiymətləndirilməsini Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin sifarişi əsasında İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi həyata keçirəcək.
Sərəncamla Fəaliyyət Planında nəzərdə tutulmuş tədbirlərin maliyyələşdirilməsi dövlət büdcəsi və qanunla nəzərdə tutulan digər mənbələr hesabına təmin ediləcək. Rəqəmsal İnkişaf Şurası Fəaliyyət Planında nəzərdə tutulmuş tədbirlərin əlaqələndirilməsini və icrasına nəzarət edəcək. Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi Fəaliyyət Planında nəzərdə tutulmuş tədbirlərin icra vəziyyəti barədə rübdə bir dəfə Azərbaycan Prezidentinə məlumat verəcək.
Sərəncama əsasən, Fəaliyyət Planında nəzərdə tutulmuş tədbirlərin icrası barədə aylıq məlumatlar hər növbəti ayın 10-dək Azərbaycan Respublikasının Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinə və İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinə təqdim edilməlidir.

President Ilham Aliyev has signed an Order approving the "Action Plan for 2026–2028 on Accelerating Digital Development in the Republic of Azerbaijan."
According to the Order, the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) will carry out the monitoring and evaluation of the implementation of the measures stipulated in the Action Plan, based on the request of the Ministry of Digital Development and Transport.
The Order specifies that the financing for the measures outlined in the Action Plan will be provided through the state budget and other sources prescribed by law. The Digital Development Council will coordinate the measures and oversee their execution. The Ministry of Digital Development and Transport is required to inform the President of Azerbaijan once a quarter regarding the implementation status of the measures in the Action Plan.
Furthermore, monthly information on the implementation of the measures specified in the Action Plan must be submitted to the Ministry of Digital Development and Transport and the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication by the 10th of each following month.