İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktorunun müavini Ramil Hüseyn Qazaxıstanın Türküstan şəhərində “Türk Dünyası 2040 Vizyonu” mövzusunda keçirilən konfransa qatılıb. Beynəlxalq tədbir Türk Dövlətləri Təşkilatı Ağsaqqallar Şurasının dəstəyi ilə Hoca Əhməd Yəsəvi Beynəlxalq Türk-Qazax Universiteti tərəfindən təşkil olunub. Konfransda Ramil Hüseyn Azərbaycanın Türk Dövlətləri Təşkilatına üzv olan ölkələrlə iqtisadi əlaqələri mövzusunda çıxış edib, İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi tərəfindən rüblük olaraq nəşr edilən “Türk iqtisadi icmalı” barədə tədbir iştirakıçılarına ətraflı məlumat verib.
Eyni zamanda, “Türküstan TV”-nin Azərbaycanla Qazaxıstanın iqtisadi əlaqələrinin inkişafı imkanları ilə bağlı suallarını cavablandırıb, Hoca Əhməd Yəsəvi Beynəlxalq Türk-Qazax Universitetində təhsil alan azərbaycanlı və türk tələbələrlə görüşüb və Azərbaycanın iqtisadi inkişafı ilə bağlı onları maraqlandıran məsələləri izah edib.
Qeyd edək ki, “Türk Dünyası 2040 Vizyonu” mövzusunda keçirilən konfransa Azərbaycan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Özbəkistan və Türkiyədən bir çox alimlər qatılıblar. Tarix, beynəlxalq münasibətlər, enerji, iqtisadiyyat, hüquq, sağlamlıq, dil, turizm və ədəbiyyat olmaqla 9 sessiya üzrə işini davam etdirən konfransda müzakirə edilən məsələlərin “Türk Dünyası 2040 Vizyonu” reallaşmasına töhfə verəcəyi gözlənilir.

Ramil Huseyin attended the "Turkish World 2040 Vision" conference in Kazakhstan
Ramil Huseyn, Deputy executive director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication , attended the conference on "Vision of the Turkish World 2040" held in Turkestan, Kazakhstan. The international event was organized by Hodja Ahmet Yesavi International Turko-Kazakh University with the support of the Council of Elders of the Organization of Turkic States. At the conference, Ramil Huseyn spoke about Azerbaijan's economic relations with the countries that are members of the Organization of Turkic States, and gave detailed information to the event participants about the "Turkish Economic Review" published quarterly by the Center for Analysis and Communication of Economic Reforms.
At the same time, he answered the questions of "Turkustan TV" about the possibilities of developing economic relations between Azerbaijan and Kazakhstan, Hodja Ahmed Yesavi met with Azerbaijani and Turkish students studying at the International Turko-Kazakh University and explained the issues of interest to them regarding the economic development of Azerbaijan.
It should be noted that many scientists from Azerbaijan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Uzbekistan and Turkey participated in the conference on "Vision of the Turkish World 2040". It is expected that the issues discussed at the conference, which continues its work in 9 sessions including history, international relations, energy, economy, law, health, language, tourism and literature, will contribute to the realization of the "Turkish World 2040 Vision".