Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi “Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzində fəaliyyətə başlayacaq
Prezident İlham Əliyevin Fərmanına əsasən, Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzində “Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzində fəaliyyətə başlayacaq. Qurum fəaliyyəti çərçivəsində qida təhlükəsizliyi sertifikatının, müvafiq olaraq fitosanitar, baytarlıq sertifikatlarının verilməsi xidmətlərini göstərəcəkdir. Sahibkarlar ixrac etdiyi məhsullar üçün bu sertifikatları da “Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzindən vahid məkan prinsipi əsasında əldə edə biləcəklər.
“Bir Pəncərə” ixraca Dəstək Mərkəzinin meneceri Nicat Hacızadə bilidirir ki, Qida Təhlükəzsizliyi Agentliyinin iyulun 1-dən “Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzində fəaliyyətə başlaması sahibkarlar üçün yeni imkanların yaradılmasıdır: “Mərkəz tərkibində ixracatçıların əsas üstünlüyü ixrac prosesini özündə ehtiva edən ixrac blokuna məxsus digər dövlət qurumlarının da sertifikat və icazələrini almağın mümkün olmasıdır. Başqa sözlə, sahibkarlar Bir Pəncərə prinsipi əsasında malın mənşə sertifikatının alınmasını, gömrük bəyannaməsinin doldurulmasını, həmçinin özəl sektora malik standartların asanlıqla əldə olunma üstünlüklərindən yararlanacaqlar.”
Qeyd edək ki, Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi “Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzində Prezidentin “Rəqəmsal Ticarət Qovşağı kimi Azərbaycan Respublikasının mövqeyinin gücləndirilməsi və xarici ticarət əməliyyatlarının genişləndirilməsi ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında” Fərmanına dəyişikliklər əsasında fəaliyyətə başlayacaq.

Food Security Agency to Begin Operations at the “One-Stop” Export Support Center
Based on a decree by President Ilham Aliyev, the Food Security Agency will begin operating within the “One-Stop” Export Support Center at the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC). The agency will provide services for issuing food safety certificates, as well as phytosanitary and veterinary certificates. Exporters will be able to obtain these certificates in a single location through the One-Stop Export Support Center.
Nicat Hacizade, Manager of the One-Stop Export Support Center, stated that the Food Security Agency’s commencement of operations on July 1 will create new opportunities for exporters: “Within the center, exporters’ main advantage is the ability to receive certificates and approvals from other relevant government institutions that are part of the export process. In other words, under the One-Stop principle, businesses can obtain a certificate of origin, complete customs declarations, and easily access private sector standards required for export.”
It should be noted that the Food Security Agency will operate at the One-Stop Export Support Center in accordance with amendments to the President’s decree on “Strengthening Azerbaijan’s Position as a Digital Trade Hub and Expanding Foreign Trade Operations.”