Qarabağ "smart region"a çevriləcək
Prezident İlham Əliyevin “azad edilmiş ərazilərdə qurulacaq “smart-city”, “smart-village”, - yəni, “ağıllı şəhər”, “ağıllı kənd” konsepsiyası ilk növbədə dünyada baş verən qlobal cağırışlara cavab verəcək. Qarabağ regionu texnoloji investisiyalar üçün maraq mərkəzinə çevriləcək, həm də digər regionlarımızda ağıllı şəhər-kənd texnologiyalarının tətbiqi üçün təcrübə rolunu oynayacaq.
Müasir dünyada insanların 54 faizi şəhərlərdə yaşayır və bu nisbətin 2050-ci ildə 66 faizə çatacağı gözlənilir. Əhalinin ümumi artımı ilə birlikdə urbanizasiya növbəti üç onillikdə şəhərlərə daha 2,5 milyard insan əlavə edəcəkdir.
Şəhərlərdə cox sayda insanın və onların həyatları ətrafında qurulmuş ekosistemlərin cəmləşməsi həm də iqlim dəyişikliyinin əsas səbəblərindən biri olub. Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İnkişaf Proqramının (UNDP) hesabatına görə, qlobal istixana qazı tullantılarının 70 faizdən çoxu şəhərlərin payına düşür. Urbanizasiyanın töhfə verdiyi iqlim dəyişikliyi, xüsusilə istilik stresi, daşqın və səhiyyə ilə bağlı fövqəladə hallarının bir çox təsirinə elə şəhər sakinləri özləri daha çox məruz qalırlar.
İlk dəfə dünya liderləri 2019-cu ildə Osakada keçirilən G20 Sammitində “ağıllı şəhər” anlayışını ciddi müzakirə ediblər. Həmin müzakirədə belə məkanların qurulması ilə bağlı çalışan mövcud müəssisə-təşkilatları birləşdirəcək zəruri qlobal çərçivənin müəyyənləşməsi üçün ittifaqın yaradıldığı da elan edildi.
Müasir dünyada ağıllı-şəhərlərin yaradılması qloballaşmanın və 4-cü sənaye inqilabının yaratdığı bir çox problemləri də aradan qaldıra bilər. Həmçinin şəhərləri daha davamlı, əhatəli və təhlükəsiz hala gətirmək Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Davamlı İnkişaf Məqsədlərindən biri olaraq müəyyənləşib.
Ümumiyyətlə “smart city” konsepsiyasını işğaldan azad olunmuş ərazilərdə reallığa çevirmək üçün ilk növbədə davamlı beynəlxalq təcrübələrini öyrənmək, növbəti mərhələdə tətbiq və təşviq etmək üçün əsasən informasiya və kommunikasiya texnologiyalarından geniş istifadə etmək lazımdır.
Ağıllı şəhər həllərini tətbiq etməklə təhlükəsizlik, vaxt və rahatlıq, sağlamlıq, ətraf mühitin keyfiyyəti, sosial əlaqə və vətəndaş iştirakı, iş yerləri və yaşayış xərci kimi müxtəlif həyat keyfiyyət göstəricilərinə təsir edə bilərik.
.jpg)
Ağıllı şəhər texnologiyaları, vətəndaşların sağlamlığını və rifahını yaxşılaşdırmaq gücünə sahib olmaqla bərabər iqtisadi inkişaf üçün yeni yollar təqdim edir. Bərpa olunan ərazilərdə bulud əsaslı texnologiyaların tətbiqi regionun bərpa prosesini sürətləndirə və həmin regionu texnoinvestorlar üçün maraqlı edə bilər.
İşğaldan azad edilmiş regionda “smart-city” layihələrinin tətbiqi həmin regionu bu günün tələbi olan innovativ, texnologiya əsaslı investisiyaların axınını sürətləndirməklə, eyni zamanda növbəti mərhələdə Qarabağda innovasiya mərkəzləri və texnoparkların yaradılması üçün fundamental əsas rolunu oynaya bilər.
Post-konflikt ərazilərində ən vacib məsələlərdən biri olan - ictimai təhlükəsizliyi artırmaq üçün “ağıllı-şəhər” həllərini - ərazidə potensial qaynar nöqtələrin müəyyənləşdirilməsi və cinayətlərin baş verməsinin qarşısını almaq üçün real vaxtda cinayəti xəritələşdirmə, silah səslərinin aşkarlanması və proqnozlaşdırıcı polis vasitələrini tətbiq etmək olar. Bu məsələləri “Azərspace” peykinin təklif etdiyi xidmətlərdən istifadə etməklə reallaşdırmaq mümkündü.
Prezidentin xüsusi qeyd etdiyi kimi işğaldan azad olunmuş ərazilərdə yaşıl enerji zonasının yaradılması nəzərdə tutulub. Həmin ərazilərdə ağıllı şəhər həllərinin –elektrik istehlakının izlənməzi, ağıllı işıqlandırma, sensor küçə işıqları və sensor işıqforlar kimi texnologiyaların tətbiqi bir tərəfdən istixana qazı tullantılarının, digər tərəfdən elektrik və istilik sərfini əhəmiyyətli azalda bilər.
İnformasiya texnologiyalarının köməyi ilə Qarabağda enerji paylanmasını yaxşılaşdırmaq, tullantıların yığımını asanlaşdırmaq, nəqliyyat sıxlığını azaltmaq və hətta hava keyfiyyətini yaxşılaşdırmaq olar. Məsələn, həmin ərazilərdə avtomatik olaraq tullantıların idarə olunması şirkətlərinə məlumat göndərən və lazım olduqda götürülməsini əvvəlcədən planlaşdırılan qrafikə malik ağıllı zibil qutularının qoyulması həmin regionu Azərbaycanın tullantısız, təkrar emal mərkəzinə çevirə bilər.
Bütövlükdə ölkə iqtisadiyyatı üçün əhəmiyyətli olan su ehtiyatlarına qənaət edilməsi aspektindən işğaldan azad olunmuş ərazilərdə yaradılacaq “ağıllı şəhər” konsepsiya əsasında su istehlakının azaldılmasında mühüm rol oynayacaq. Ağıllı suvarma sistemləri, su sızıntısı, su keyfiyyəti və istehlakının izlənməsi kimi tətbiqetmələr bir gündə adam başına su istehlakını 25-80 litr arasında saxlaya bilər.
Bulud əsaslı informasiya texnologiyaları tətbiqetmələri təkcə insan həyatını deyil, həmçinin əraziidarəetməsini də asanlaşdıra bilər. Yerli dövlət idarəetmə orqanları, bələdiyyələr, özəl müəssisələr və vətəndaşlar öz həyat keyfiyyətini artıran daha yaxşı qərarlar vermək üçün məlumatları bu elektron tətbiqlər vasitəsilə real vaxtda qəbul, təhlil və idarə edə bilər.
Ağıllı şəhər həllərini ən çox tətbiq edən 5 şəhər Sinqapur, London, Amsterdam, Honq-Konq, Nyu-York həm də dünyanın əsas turizm mərkəzləridir. Deməli “ağıllı şəhər” texnologiyaları böyük potensiala malik Qarabağ regionunda turizm sektorunu inkişaf etdirmək üçün əlavə imkan yarada bilər. Bu aspektdən ilk olaraq pilot layihə kimi Şuşa şəhərinin “ağıllı şəhər” konsepsiyası çərçivəsində qurulması turizm potensialına əlavə üstünlük verəcək. Məsələn Şuşada interaktiv məlumatverici lövhələr quraşdırılması, turizm xidmətləri ilə bağlı mobil tətbiqlər, tarixi abidələr, keçmiş münaqişənin izləri haqqında məlumat verən robot-bələdçilər, intelektual nəqliyyat sistemi, “yaşıl” enerji istehsalının tətbiq olunması ilə ekoloji daha təmiz turizm məkanlarının mümkünlüyü həmin regiona xarici turist axınına şərait yaradacaq.
“Ağıllı şəhər”lə bərabər post-konflikt ərazilərdə “ağıllı kənd” layihəsinin də həyata keçirilməsi nəzərdə tutulub. Beynəlxalq təcrübədə “Smart village” dedikdə kənd əhalisinin qarşılaşdığı əsas problemlərin həlli və daha da önəmli olan kənd ərazilərində yeni iqtisadi imkanların yaradılması başa düşülür. Ağıllı kənd texnologiyası rəqəmsallaşma, kənd sərhədlərindən daha böyük düşünmə, kəndlə ətraf bölgələr arasında yeni əməkdaşlıq formatı deməkdir.
İşğaldan azad olunmuş ərazilərdə “ağıllı kənd” texnologiyalarını tətbiq etməklə “azalma həlqəsinin” (circle of decline) yaranma ehtimalını da bloklaya bilərik. Həmçinin “smart-village” texnologiyaların tətbiqi həmin ərazilərə sosial innovasiyaların, start-up tipli mikro və kiçik sahibkarlığın kənd əhalisi arasında geniş yayılmasına şərait yaradacaq.
Yekun olaraq, “ağıllı şəhər” və “ağıllı kənd”, texnologiyaların tətbiqi Qarabağ regionunu dünyanın süni intelekt və təbiət gözəlliyinin vəhdətindən yaranan turizm incisinə və eyni zamanda Azərbaycanın innovasiya-start up fabrikinə çevirə bilər.

Chief Analyst of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication
“Smart city” and “smart village” concept to be implemented in the liberated territories under the leadership of President Ilham Aliyev will firstly respond to global challenges. Karabakh will become a center attracting technological investments, as well as will play a role of a model for applying smart city-village technologies in other regions.
In modern times, 54 percent of people live in cities, and this ratio is expected to reach 66 percent by 2050. Along with overall population growth, due to urbanization, additional 2.5 billion people will inhabit cities over the next three decades.
The concentration of the vast majority of the population in cities and ecosystems built around them is one of the main reasons for climate change. According to the UNDP report, cities account for more than 70 percent of global greenhouse gas emissions. Urban residents themselves are more exposed to the effects of climate change, especially thermal stress, floods, and health emergencies, which proceed from urbanization.
For the first time, world leaders seriously discussed the concept of a "smart city" at the 2019 G20 Summit in Osaka. During the same discussion, the participants announced the establishment of the alliance for identifying the necessary global framework that would unite the existing enterprises and organizations working on the creation of such facilities.
In the modern world, the establishment of a smart-city may eliminate several problems resulting from globalization and the 4th industrial revolution. Making cities more sustainable, inclusive, and secure has also been identified as one of the United Nations Sustainable Development Goals.
Generally, the first step to be taken for realizing the smart city concept in the liberated territories is learning international experience. The next stage includes extensive use of information and communication technologies for application and promotion.
By introducing smart city solutions, we can affect the various quality of life indicators, including safety, time and comfort, health, quality of the environment, social connection and citizen participation, and workplaces and living expenses.
Smart city technologies contribute to the improvement of citizens’ health and their welfare. At the same time, they offer new ways of equal economic development. The application of cloud technologies in the territories under reconstruction may accelerate the recovery of the region and attract the interest of tech investments.
The application of smart-city projects in the liberated territories will accelerate the flow of innovative and technology-oriented investments, which are necessary today. In addition, at the next stage, it will play a basic role in the creation of innovation centers and techno parks in Karabakh.
Considered as one of the main issues in the post-conflict areas, the smart-city solutions contributing to public safety - identification of potential hot spots in the area, real-time crime mapping, gunshot detection, and predictive policing tools, can be applied in the region. It is possible to apply these solutions through Azerspace satellite services. .jpg)
As emphasized by President, it is planned to create a green energy zone in the liberated lands. The application of smart city solutions in the region, including such technologies as electricity usage tracking, smart lighting, sensor street lights, and sensor traffic lights can significantly reduce greenhouse gas emissions, as well as electricity and heat consumption.
The information technology will allow improving the distribution of energy in Karabakh, facilitating the collection of waste, reducing traffic congestion, and improving air quality. For example, the installation of smart bins that automatically send information to waste management companies and have a pre-planned schedule for removal when necessary can turn the region into a waste-free recycling center in Azerbaijan.
From the point of saving water resources, which is important for the economy of the country as a whole, the smart city concept to be realized in the liberated territories will play a significant role in reducing water consumption. Such smart technologies as intelligent irrigation systems and water leakage, water quality and consumption monitoring can save between 25-80 liters of water consumption per person in a day.
Cloud technology applications can facilitate not only human lives but also territorial management. For better decision-making, increasing the quality of their work and life, local government structures, municipalities, private enterprises, and citizens may use these applications to receive, analyze, and manage information in a real-time manner.
As 5 cities applying smart-city solutions the most, Singapore, London, Amsterdam, Hong-Kong, and New York are also the world’s main tourism centers. It means that smart city technologies may lead to new opportunities for developing tourism in the Karabakh region. In this regard, selecting Shusha for applying smart city pilot project will contribute to tourism potential. For example, the possibility of creating more environmentally friendly tourism with the introduction of "green" energy production and the installation of interactive information boards in Shusha, as well as mobile applications related to tourism services, robot guides informing about historical monuments and the traces of the past conflict, the intelligent transport system will facilitate the influx of foreign tourists to the region.
Along with the smart city, it is planned to implement a smart village project. In international practice, “smart village” means the solution of the main problems faced by the rural population and the creation of new economic opportunities in more important rural areas. Smart village technology is digitalization, thinking bigger than rural boundaries, as well as a new form of cooperation between the villages and surrounding areas.
We can also block the possibility of a "circle of decline" by applying "smart village" technologies in the liberated territories. At the same time, the application of smart village technologies will create opportunities for broad distribution of social innovations, micro and
macro start-up enterprises among the rural population.
Summing up, application of smart city and city village technologies may turn Karabakh region to a pearl of tourism created by combining artificial intelligence and natural beauty of the world, as well as to the Azerbaijan’s factory of innovation start-ups.