Pakistan iş adamları Azərbaycana sərmayə yatırmaqda maraqlıdır
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktoru Prof. Dr. Vüsal Qasımlı Pakistanın “MCB Bank” rəhbərliyində təmsil olunan Sikander Zulqernain və Nauman Çuqtai, həmçinin “MCB BOKT” QSC-nin İdarə heyətinin sədri Rəmal Cəfərovdan ibarət nümayəndə heyətini qəbul edib.
Görüşdə V. Qasımlı Azərbaycan Respublikası Prezidentinin cari ilin iyul ayında Pakistana dövlət səfəri zamanı iki ölkə arasında tranzit və preferensial ticarət, mineral ehtiyatlar və geologiya, informasiya texnologiyaları və kommunikasiyalar, elm və texnologiya, sahibkarlıq və digər sahələr üzrə imzalanan 15 sənəd haqqında məlumat verib. O, güzəştli ticarət formatına aid 9 maddənin müəyyən edilməsi, eləcə də Pakistan və Azərbaycan sərmayələrinin həcminin 2 milyard dollara çatdırılması ilə bağlı əldə olunan razılığı xüsusi vurğulayıb. Eyni zamanda Azərbaycandakı əlverişli investisiya mühiti və xarici sərmayədarları cəlb etmək üçün həyata keçirilən genişmiqyaslı iqtisadi islahatlar, Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonu daxil olmaqla azad edilmiş ərazilərdəki ağıllı infrastruktur layihələri, bərpa olunan enerji, turizm, İKT və tranzit kimi potensial investisiya sahələrini qonaqların diqqətinə çatdırıb.
“MCB Bank”ın nümayəndələri də iki ölkə arasında ticarət dövriyyəsinin artırılması, mal və xidmət axınının asanlaşdırılması, logistika, kənd təsərrüfatı və bərpa olunan enerji sahələrində biznes fəaliyyətlərinin genişləndirilməsinə maraq göstərdiklərini, ölkə liderlərinin müəyyən etdiyi hədəflərə uyğun olaraq Azərbaycan və Pakistan arasında iqtisadi əməkdaşlığın gücləndirilməsinə dəstək verməyə hazır olduqlarını bildiriblər.
Qonaqlar İİTKM-in nəzdində fəaliyyət göstərən “Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzində ixracatçılara göstərilən xidmətlər barədə məlumat alıblar.

Prof. Dr. Vusal Gasimli, the Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, received a delegation consisting of Sikander Zulgernain and Nauman Chugtai, members of the management team of Pakistan's MCB Bank, along with Ramal Jafarov, the Chairman of the Board of Directors of MCB BOKT CJSC.
During the meeting, V. Gasimli provided information about the 15 documents signed during the state visit of the President of the Republic of Azerbaijan to Pakistan in July of this year, covering areas such as transit and preferential trade, mineral resources and geology, information technologies and communications, science and technology, entrepreneurship, and other fields. He particularly emphasized the agreement reached on 9 articles related to the preferential trade format and the goal of increasing investments between Pakistan and Azerbaijan to $2 billion. Additionally, Gasimli highlighted Azerbaijan's favorable investment climate and the large-scale economic reforms aimed at attracting foreign investors, along with intelligent infrastructure projects in liberated areas, including the Karabakh and East Zangezur economic regions, as well as initiatives in renewable energy, tourism, ICT, and transit.
The representatives of MCB Bank expressed their interest in increasing trade turnover between the two countries, facilitating the flow of goods and services, and expanding business activities in fields such as logistics, agriculture, and renewable energy. They also affirmed their readiness to support the strengthening of economic cooperation between Azerbaijan and Pakistan in line with the goals set by the leaders of both countries.
The guests were also briefed on the services provided to exporters at the "One Stop Sgop" Export Support Center, which operates under CAERC.