Nicat Hacızadə: Korporativ idarəetmə iqtisadi səmərəliliyi artıracaq
Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə 6 avqust tarixində keçirilən sosial-iqtisadi müşavirə kölgə iqtisadiyyatının əhatə dairəsinin daha da azaldılması istiqamətində növbəti addım hesab edilməlidir. İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin departament rəhbəri Nicat Hacızadə bildirir ki, dövlət şirkətlərində korporativ idarəetmə sisteminə və standartlarına keçid, iqtisadiyyatın liberallaşdırması, dövlət xərclərinə müxtəlif istiqamətlərdən nəzarətin daha da artırılması kölgə iqtisadiyyatının əhatə dairəsinin azalmasına yönələn addımdır: “Prezident İlham Əliyev dövlət şirkətlərində səmərəli və çevik idarəetmənin tətbiqi ilə bağlı mövzuya bir neçə dəfə toxunub və bu istiqamətdə xüsusi tapşırıqlar verib. Tövsiyyə və tapşırıqlar əsasında dövlət şirkətlərində korporativ idarəetmə standartların tətbiqi ilə əlaqədar ilkin qanunvericilik bazası formalaşdırılıb.”
Qeyd edək ki, iqtisadi islahatların davamlılığını təmin etmək, sahibkarlığın inkişafı və sağlam rəqabət mühitinin formalaşdırılması istiqamətində işləri sürətləndirmək, yerli və xarici investisiyalar cəlb etmək yolu ilə diversifikasiya olunmuş, rəqabətqabiliyyətli milli iqtisadiyyatın formalaşdırılmasına nail olmaq, paylarının (səhmlərinin) nəzarət zərfi dövlətə məxsus olan hüquqi şəxslərin idarə olunmasında şəffaflığı artırmaq məqsədi ilə 2016-cı ilin 5 sentyabr tarixində “Paylarının (səhmlərinin) nəzarət zərfi dövlətə məxsus olan hüquqi şəxslərin fəaliyyətində səmərəliliyin artırılması ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı imzalanıb. Bu istiqamətdə həmçinin paylarının (səhmlərinin) nəzarət zərfi dövlətə məxsus olan hüquqi şəxslərin fəaliyyətində səmərəliliyin artırılması ilə bağlı bir sıra normativ hüquqi aktların təsdiq edilməsi haqqında Nazirlər Kabinetinin qərarını da vurğulamaq olar.
Nicat Hacızadə bildirir ki, paylarının (səhmlərinin) 51 və daha artıq faizi birbaşa və dolayısı ilə dövlətə məxsus olan səhmdar cəmiyyətlər, məhdud məsuliyyətli cəmiyyətlərdə korporativ idarəetmə standartlarının tətbiqi qısa və orta müddətli dövrdə əmək haqqlarının düzgün hesablanması və uçotu, tender və satınalmalarda şəffaflığın artırılması, fəaliyyətinin nəticələrinə əsaslanan ödəniş sistemi (“Performance Based Remuneration System”) əsasında hüquqi şəxslərin idarəetmə orqanlarının üzvlərinə bonus ödənişinin verilməsi və s. məsələlərin həllinə birbaşa müsbət təsir edəcəkdir. Bundan əlavə, korporativ idarəetmə standartlarının tətbiqi ilə götürülən borcların səmərəli və nəticəəsaslı istifadəsinə şərait yaradacaqdır. Uzun müddətli dövrdə isə tətbiq olunan qabaqcıl idarəetmə sistemləri nəticəsində dövlət şirkətlərinin daxili və ya xarici investorlar tərəfindən özəlləşdirilməsi mümkün olacaqdır. İnvestor tərəfindən qoyulan kapital üçün əsas zəmin mövcud təsissatların şəffaflığı və hesabatlılığıdır. Korporativ idarə qaydalarının tətbiqi ilə həmin şirkətlərdə müşahidə və audit komitələrinin məsuliyyəti və səlahiyyəti əvvəlkinə nisbətən daha çox olacaqdır. Bu da şirkətin şəffaflığını, uçotların düzgün aparılmasını, borcların idarəedilməsi istiqamətində hesabatlılığını artıracaqdır.
Departament rəhbəri hesab edir ki, Prezident İlham Əliyev tərəfindən iqtisadiyyatın liberallaşdırılması çağırışı isə post-pandemiya dövrü üçün zəruri əhəmiyyət daşıyır: “ Biz pandemiya dövründə dünyanın qabaqcıl ölkələrində belə proteksionist siyasət meyillərinin artmasını, qarşılıqlı ticarət münasibətlərində məhdudiyyətlərin əvvəlkinə nisbətən artmasını müşahidə edə bilirik. Bu nöqteyi-nəzərdən liberallaşdırma önəmlidir. Liberallaşdırma nəticəsində dövlət şirkətlərinin özəlləşdirilməsi də birbaşa xatırlanan idarəetmə sistemindən asılıdır.”
Beləliklə, Prezident İlham Əliyev tərəfindən müşavirədə qeyd edilən istiqamətlər üzrə aparılacaq islahatlar son nəticədə kölgə iqtisadiyyatının əhatə dairəsini zəiflədəcək, iqtisadi artımı dəstəkləyəcəkdir. Bundan əvvəldə aparılan tədqiqat və təhlillər göstərir ki, son illər uçot və bəyanetmələrin şəffaflaşdırılması kölgə iqtisadiyyatı miqyasını azaldıb, büdcə yığımlarında artıma səbəb olub. Büdcə gəlirlərinin artması ilə ölkəmizdə aparılacaq sosial layihələrin əhatə dairəsinin genişlənməsi üçün maliyyə mənbəyi formalaşacaqdır.

The socio-economic meeting held on 6 August under the leadership of President Ilham Aliyev should be regarded as another step towards further reducing the scope of the shadow economy. Nicat Hacizade, Head of Department at the Economic Reforms Analysis and Communication Center (CAERC), stated that the transition to corporate governance systems and standards in state-owned companies, the liberalization of the economy, and stronger control over public expenditures from various directions are measures aimed at reducing the scale of the shadow economy.
He noted that President Ilham Aliyev has repeatedly emphasized the importance of efficient and flexible management in state-owned enterprises and has issued specific instructions in this regard. Based on these recommendations and directives, an initial legislative framework has been formed for the implementation of corporate governance standards in state companies.
It should be noted that in order to ensure the continuity of economic reforms, accelerate the development of entrepreneurship and the formation of a healthy competitive environment, attract domestic and foreign investments, and build a diversified and competitive national economy, as well as to increase transparency in the management of legal entities in which the state holds a controlling stake, the President of the Republic of Azerbaijan signed a decree on 5 September 2016 titled “On additional measures to improve efficiency in the activities of legal entities with a state controlling stake.” In this context, relevant resolutions of the Cabinet of Ministers approving several regulatory legal acts on improving the efficiency of such entities are also noteworthy.
Nicat Hacizade stated that the implementation of corporate governance standards in joint stock companies and limited liability companies in which the state directly or indirectly holds 51 percent or more of shares will have a direct positive impact in the short and medium term. These impacts include the proper calculation and accounting of wages, increased transparency in tenders and procurement processes, and the introduction of a performance based remuneration system that provides bonus payments to members of governing bodies based on results. In addition, corporate governance standards will support the efficient and result oriented use of borrowed funds. In the long term, such advanced management systems will make privatization of state owned companies possible for domestic or foreign investors. A key requirement for attracting investment is transparency and accountability of existing institutions. With the introduction of corporate governance rules, the role and authority of supervisory and audit committees in these companies will become significantly stronger, improving transparency, ensuring proper accounting, and strengthening accountability in debt management.
The Head of Department also considers President Ilham Aliyev’s call for economic liberalization critically important for the post pandemic period. “During the pandemic, we observed an increase in protectionist policies even in leading global economies, as well as growing restrictions in international trade relations compared to previous periods. From this perspective, liberalization is essential. As a result of liberalization, the privatization of state owned companies is also directly linked to the aforementioned governance system,” he said.
Thus, the reforms outlined by President Ilham Aliyev during the meeting will ultimately reduce the scope of the shadow economy and support economic growth. Previous research and analysis show that increased transparency in accounting and reporting in recent years has already reduced the scale of the shadow economy and contributed to higher budget revenues. The growth in budget revenues will create additional financial resources for expanding social programs in the country.