Mərkəzi Bankda “Makroiqtisadi dayanıqlılıq” üzrə İşçi qrupun növbəti iclası təşkil olunub
“Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nda nəzərdə tutulmuş tədbirlərin tam, vaxtında və effektiv icrasının təmin edilməsi və aidiyyəti dövlət orqanlarının fəaliyyətinin əlaqələndirilməsi məqsədilə Nazirlər Kabinetinin müvafiq Sərəncamı ilə yaradılmış Makroiqtisadi dayanıqlılıq üzrə işçi qrupunun növbəti iclası keçirilib.
İclasda Mərkəzi Bank, İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi, İqtisadiyyat Nazirliyi, Maliyyə Nazirliyi, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi, Ədliyyə Nazirliyi, İpoteka və Kredit Zəmanət Fondu, Əmanətlərin Sığortalanması Fondu və Aqrar Sığorta Fondunun nümayəndələri iştirak edib.
İşçi qrupun sədri, Mərkəzi Bankın sədrinin birinci müavini Əliyar Məmmədyarov giriş nitqi ilə çıxış edərək Strategiya çərçivəsində “Daxili və xarici təsirlərə dayanıqlılıq məqsədi” üzrə əldə olunmuş nəticələr barədə məlumat verib, növbəti dövrlərdə də aidiyyəti tədbirlərin səmərəli icrası üçün bütün səylərin göstərilməsinin zəruri olduğunu vurğulayıb.
Sonra İşçi qrupun sədr müavini, İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktorunun müavini Ayaz Müseyibov təqdimatla çıxış edərək 2025-ci ilin ilk yarımili ərzində görülmüş işlər və əldə olunmuş nəticələr ilə bağlı ətraflı məlumat verib.
İclasda “Daxili və xarici təsirlərə dayanıqlılıq məqsədi”nin 3 fəaliyyət istiqaməti çərçivəsində təsdiq edilmiş 15 tədbirin 2025-ci ilin ilk yarımili üzrə monitorinq və qiymətləndirmə nəticələri, həmçinin həyata keçirilən fəaliyyətlərin effektivliyinin daha da artırılması istiqamətində İşçi qrupunun üzvləri və Mərkəzi Bankın məsul əməkdaşları ilə geniş müzakirələr aparılaraq növbəti addımlar müəyyən edilib.

The next meeting of the Working Group on "Macroeconomic Stability" was organized at the Central Bank
A regular meeting of the Working Group on Macroeconomic Stability—established by the relevant Resolution of the Cabinet of Ministers to ensure the full, timely, and effective implementation of the measures outlined in the “Socio-Economic Development Strategy of the Republic of Azerbaijan for 2022–2026” and to coordinate the activities of the relevant state institutions—has been held.
The meeting was attended by representatives of the Central Bank, the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), the Ministry of Economy, the Ministry of Finance, the Ministry of Labour and Social Protection of the Population, the Ministry of Justice, the Mortgage and Credit Guarantee Fund, the Deposit Insurance Fund, and the Agricultural Insurance Fund.
The Chair of the Working Group and First Deputy Governor of the Central Bank, Aliyar Mammadov, delivered the opening address, presenting the outcomes achieved within the framework of the Strategy's goal of “Resilience to Internal and External Shocks.” He emphasized the necessity of continued efforts for the effective implementation of the relevant measures in the upcoming periods.
Subsequently, the Deputy Chair of the Working Group and Deputy Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, Ayaz Museyibov, delivered a presentation providing detailed information on the work carried out and results achieved during the first half of 2025.
During the meeting, extensive discussions were held with members of the Working Group and relevant officials of the Central Bank regarding the monitoring and evaluation results for the first half of 2025 concerning the 15 measures approved under the three areas of activity related to the goal of “Resilience to Internal and External Shocks.” The discussions also focused on enhancing the effectiveness of the ongoing activities, and the next steps were defined accordingly.