“Malların ixrac qeydi ilə satışı qaydası və vergitutma məsələləri” mövzusunda tədbir keçirilib
Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkənin dayanıqlı və rəqabətqabiliyyətli iqtisadi siyasəti istehsal və ixracyönümlü sahibkarlıq subyektlərinin yeni və innovativ həllərə istiqamətlənməsini şərtləndirir. Post-pandemiya dönəminə hazırlıq mərhələsində dünya bazarlarında qiymət üstünlüyünün əldə edilməsi üzərindən baş verən rəqabət dövlətlərin təşviq və stimullaşdırma siyasətində yeni yanaşmalar formalaşdırıb. Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinin 16.11.2020 tarixli 448 № li Qərarı ilə təsdiq olunan “Malların ixrac qeydi ilə satışı Qaydası” sahibkarların daha rəqabətqabiliyyətli ixracını dəstəkləyəcək.
Rəqabətə davamlı mal və məhsulların istehsal və ixracına dəstək məqsədilə Dövlət Vergi Xidmətinin Tədris Mərkəzi, İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin nəzdində “Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzi və “Kapital Bank”ın birgə təşkilatçılığı ilə iyulun 3-də Şamaxıda Dövlət Vergi Xidmətinin Tədris Mərkəzində “Malların ixrac qeydi ilə satışı qaydası və vergitutma məsələləri” mövzusunda tədbir keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Dövlət Vergi Xidmətinin Tədris Mərkəzinin rəisi səlahiyyətlərini icra edən Mirəli Kazımov dövlətin sahibkarlığın inkişafı, həmçinin sahibkarlıq mühitinin yaxşılaşdırılması ilə bağlı qəbul olunmuş qanunvericilik aktlarının önəmindən danışıb. Ali Baş Komandanın rəhbərliyi altında müzəffər ordumuzun tarixi və əzəli torpaqlarımızın qaytarılması ilə nəticələnmiş möhtəşəm zəfərinin ölkə iqtisadiyyatı üçün də geniş inkişaf imkanları yaratdığı, işğaldan azad olunmuş torpaqların yenidən çiçəklənməsi üçün ölkədə biznes potensialının gücləndirilməsinə ehtiyac olduğu vurğulanıb.
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin departament rəhbəri Nicat Hacızadə tədbirin önəmini vurğulayaraq Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə aparılan iqtisadi islahatlar haqqında məlumat verib. Qeyd olunub ki, Azərbaycanın 2021-ci ilin ilk beş ayı üzrə qeyri-neft ixracı 2020-ci ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 184 mln. dollar və ya 25,4% artıb ki, bu da post-pandemiya dönəmində xarici ticarətin bərpa olunmasını göstərir.
“Kapital Bank”ın Kiçik və Orta Sahibkarlarla İş Departamentinin şöbə rəisi Elçin Mustafayev ixracın inkişafı istiqamətində maliyyə-ticarət alətlərinə tələbin artdığını qeyd edib. Qeyd edilib ki, “Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzi ilə birgə həyata keçirilən faktorinq, akkreditiv və qarantiyalar ilə əlaqədar tədbirlər ixracatçıların maarifləndirilməsi nöqteyi-nəzərdən mühüm addım olub.
Tədbir maarifləndirmə və kommunikasiya xarakteri daşıyıb və istehsal və ixracat fəaliyyəti ilə məşğul olan subyektlər qəbul olunan Qayda ilə əlaqədar məlumatlandırılıblar. Tədbir çərçivəsində iştirakçılara ixrac qeydi ilə satış həyata keçirən şəxsə (istehsalçıya) dair tələblər, malların ixrac qeydi ilə satışına aid edilməyən şəxslər və əməliyyatlar, ixrac qeydi ilə alınan malların ixracının həyata keçirilməsi prosesi, “Malların ixrac qeydi ilə satış qaiməsi”nin formasının doldurulması qaydası, o cümlədən ixrac qeydi ilə satılan malların ixrac edilməsinə dair forma haqqında məlumat verilib.

An Event Held on “Sale of Goods with Export Mark and Taxation Issues”
A sustainable and competitive economic policy that is being implemented under the leadership of President Ilham Aliyev requires production and export-oriented businesses to focus on new and innovative solutions. In the period of preparation for post-pandemic, competition for price advantage in world markets has shaped new approaches in the promotion and stimulation policies of states. The "Rules on Sale of Goods with an Export Mark", approved by the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan on 16.11.2020, will support more competitive exports of entrepreneurs.
To support the production and export of competitive goods and products, the Training Center of the State Tax Service, One-Stop-Shop Export Support Center functioning within the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, and Kapital Bank jointly organized the event entitled “Sale of Goods with Export Mark and Taxation Issues” held in Shamakhi on July 3.
Acting Head of the Training Center of the State Tax Service Mirali Kazimov delivered an opening speech. He spoke about the importance of state legislation on the development of entrepreneurship, as well as improving the business environment. He stressed that the great victory of our glorious army achieved under the leadership of the Supreme Commander-in-Chief resulted in the return of our historical and ancient lands. It has created great opportunities for the country's economy and the need to strengthen business potential in the country for making our liberated lands prosperous again.
Head of the Department of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication Nijat Rahimov emphasized the importance of the event and provided information on economic reforms implemented under the leadership of Ilham Aliyev. He mentioned that during the first five months of 2021, the non-oil export of Azerbaijan increased in comparison with the same period of 2020 by 184 million US dollars or 25.4% thus demonstrating the restoration of foreign trade in the post-pandemic period.
Head of SME Banking Department of Kapital Bank Elchin Mustafayev told about the increase in the demand for financial and trade instruments for export development. He also noted that the organization of events on factoring, letters of credit, and guarantees together with the One-Stop-Shop Export Support Center was a significant step to inform exporters.
During the awareness-raising event, the entities engaged in production and export were informed of the Rules. The participants also learned about requirements towards an entity (producer) selling with export mark, entities and operations not related to the sale of goods with export mark, exporting of goods bought with an export mark, rules on filling in the sale receipt of goods with export mark, as well as on the application form on exporting goods with an export mark.