Koreyanın Ticarət İnvestisiya Agentliyi Azərbaycanda iqtisadi siyasətin uğurlarından yazıb
Koreyanın Ticarət İnvestisiya Agentliyi Prezident İlham Əliyevin iqtisadi siyasətinin uğurlarından yazıb. Koreyanın Ticarət və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi (KOTRA) Azərbaycanda Prezident İlham Əliyev tərəfindən aparılan islahatların nəticəsi olaraq əldə olunan iqtisadi siyasətin uğurlarından bəhs edən məqalə dərc edib. “Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin 2019-cu ildə qazandığı uğurların xülasəsi” başlıqlı məqalədə iqtisadi artımın əsas istiqamətləri, qeyri-neft sektorunda nəzərəçarpan artım xüsusi vurğulanıb.
Məqalədə qeyd olunub ki, 2019-cu il ərzində Azərbaycanın ümumi daxili məhsulu 2,2% artıb, qeyri-neft istehsalı isə 3,5% təşkil edib. Bundan başqa hökumətin həyata keçirdiyi islahatlar nəticəsində özəl sektora investisiya qoyuluşu, aşağı faizli kreditlərin və subsidiyaların verilməsi nəticəsində qeyri-neft ixracatında 14% artım qeydə alınıb.
KOTRA-nın yaydığı analizdə göstərilib ki, problemli kreditlərin həll olunmasına, eləcə də, sosial təminat sisteminə qoyulan vəsaitlərə baxmayaraq, il ərzində ölkədə inflyasiya cəmi 2.6%, gəlir artımı isə 7.4% olub.
Azərbaycanda xarici valyuta ehtiyatları illik müqayisədə 6.4 milyard dollar artaraq rekord səviyyəyə 51 milyard dollara yüksəlib.
KOTRA agentliyinin hazırladığı məqalədə Azərbaycanın hökumətin maliyyə sektoruna dəstəyi, kənd təsərrüfatının inkişafının diversifikasiyası, turizmin inkişafı, xarici ticarət əlaqələrinin qurulması, neft fondunun az riskli sahələrə investisiya qoyuluşu, beynəlxalq səviyyəli enerji qaz layihələrində iştirakı müqayisəli rəqəmlərlə təhlil olunub. Analizdə İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktoru Vüsal Qasımlıya istinadən bildirilir ki, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə aparılan islahatlar nəticəsində Azərbaycanda iqtisadi artım davamlı olacaq.

Korea Trade Investment Agency Highlights the Success of Economic Policy in Azerbaijan
The Korea Trade-Investment Promotion Agency (KOTRA) has published an article highlighting the successes of the economic policy implemented under the leadership of President Ilham Aliyev. The article, titled “Summary of the Achievements of President Ilham Aliyev in 2019,” emphasizes the main drivers of economic growth, with particular focus on the notable expansion of the non oil sector.
According to the article, Azerbaijan’s gross domestic product increased by 2.2 percent in 2019, while non oil production grew by 3.5 percent. In addition, as a result of government reforms, increased private sector investment, and the provision of low interest loans and subsidies, non oil exports recorded a 14 percent increase.
The analysis released by KOTRA notes that despite allocations made to address non performing loans and strengthen the social protection system, annual inflation stood at only 2.6 percent, while income growth reached 7.4 percent.
Azerbaijan’s foreign exchange reserves increased by 6.4 billion US dollars year on year, reaching a record level of 51 billion US dollars.
The article prepared by KOTRA provides a comparative analysis of the Azerbaijani government’s support for the financial sector, diversification of agricultural development, tourism growth, expansion of foreign trade relations, investments by the oil fund in low risk assets, and participation in internationally significant oil and gas projects. Citing the Executive Director of CAERC, Vusal Gasimli, the analysis states that the reforms carried out under the leadership of President Ilham Aliyev will ensure sustained economic growth in Azerbaijan.