İxracatçı sahibkarlarla qida təhlükəsizliyinin əhəmiyyəti müzakirə edilib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzində, “Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzi və Qida Təhlükəsizliyi Agentliyinin birgə təşkilatçılığı ilə “İxrac əməliyyatlarında qida təhlükəsizliyinin əhəmiyyəti və rolu” mövzusunda seminar keçirilib.
Əvvəlcə “Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzinin meneceri Nicat Hacızadə iştirakçıları salamlayaraq bildirib ki, təlimin məqsədi qida zəncirinin bütün mərhələlərində iştirak edən hər bir biznes subyektinin ixrac əməliyyatlarının həyata keçirilməsi zamanı qarşıya çıxan çətinliklərin və mübahisəli halların həll edilməsi istiqamətində maarifləndirməni təmin etməkdir. Çünki bu istiqamətdə vahid dövlət siyasəti, dövlət tənzimləməsi və nəzarəti həyata keçirilir. Məhz bu səbəbdən ölkədə qida məhsulları sahəsində fəaliyyət göstərən subyektlərin qida təhlükəsizliyi baxımından qeydiyyata alınması, sanitariya, gigiyena, baytarlıq və fitosanitar norma və qaydaları bilmək və onlara əməl etmək sahibkarların işini asanlaşdıracaq.
Daha sonra Azərbaycan Qida Təhlükəsizliyi Agentliyinin (AQTA) sədr müavini Balarəhim Quliyev çıxış edib. Son illər həyata keçirilən islahatlar, kənd təsərrüfatı və qida sənayesi sektorunda müasir standartların tətbiqindən danışan B.Quliyev yerli ixrac əməliyyatları zamanı qida məhsullarının təhlükəsizliyinin təmin olunmasına nəzarət imkanlarının genişləndiyini vurğulayıb. O bildirib ki, həyata keçirilən islahatlar Azərbaycanın kənd təsərrüfatı və qida sənayesi sektorları üzrə ixracatın inkişafına mühüm töhfəsini verəcək, daxili və beynəlxalq bazarlarda istehlakçıların ehtiyaclarına cavab verən yüksək keyfiyyətli və təhlükəsiz məhsulların istehsalına köməklik göstərəcəkdir.
Təlim zamanı AQTA-nın Sertifikatlaşdırma və qeydiyyat şöbəsinin müdiri Nübar Hüseynli qida sahəsi üzrə ixrac prosesində tələb olunan sertifikatlar, onları əldə etmək üçün müraciət formaları, tələb olunan sənədlər barədə ixracatçı sahibkarları məlumatlandırıb və qida məhsullarının istehsalının bütün mərhələlərində onların daşıdığı risk səviyyəsi, risklərin təhlili və risk əsaslı dövlət nəzarətinin həyata keçirilməsindən danışıb.
Sonda tədbir iştirakçılarını maraqlandıran suallar cavablandırılıb və onlarla əməkdaşlıq imkanları müzakirə edilib.

Seminar on the Importance of Food Safety in Export Operations for Entrepreneurs
The CAERC, together with the “One-Window” Export Support Center and the Food Safety Agency, organized a seminar on “The Importance and Role of Food Safety in Export Operations.”
The event began with a welcome from Nicat Hacizade, Manager of the One-Window Export Support Center, who highlighted that the training aimed to educate business entities involved at all stages of the food chain on resolving challenges and disputes that may arise during export operations. He emphasized that a unified state policy, regulation, and control in the food sector facilitates entrepreneurs’ compliance with registration, sanitary, hygiene, veterinary, and phytosanitary standards.
Balarahim Guliyev, Deputy Chairman of the Food Safety Agency (AQTA), spoke next. He outlined recent reforms and the introduction of modern standards in agriculture and the food industry, stressing that oversight of food safety during local export operations has been significantly enhanced. He noted that these reforms would boost exports in Azerbaijan’s agriculture and food sectors and ensure the production of high-quality, safe products that meet both domestic and international consumer demands.
During the seminar, Nubar Huseynli, Head of AQTA’s Certification and Registration Department, briefed exporters on the required certificates for food exports, application procedures, necessary documents, and the risk levels and analysis at each stage of food production, as well as the implementation of risk-based state control.
The seminar concluded with a Q&A session, where participants’ questions were addressed and collaboration opportunities were discussed.