İxrac icmalının fevral sayı təqdim olunub
“İxrac icmalı”nın fevral sayına əsasən, 2023-cü ilin yanvar ayında Azərbaycanın ümumi ixracı 1,9 milyard ABŞ dolları, qeyri-neft sektoru üzrə ixrac 284,5 milyon ABŞ dolları təşkil edib. Qeyri-neft sektoru üzrə ixrac 2022-ci ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 22,6% artıb. 2023-cü ilin yanvar ayı ərzində yeyinti məhsulları üzrə ixrac 64,3 milyon ABŞ dolları, qeyri-yeyinti məhsulları üzrə isə 220,2 milyon ABŞ dollarına bərabər olub.
2023-cü ilin yanvar ayı ərzində kimya sənayesi məhsullarının ixracı 11,3%, spirtli və spirtsiz içkilərin ixracı 11,1 dəfə, şəkər ixracı 2,5 dəfə, çay ixracı isə 2,3 dəfə artıb.
Aqrar və aqrar sənaye məhsulları üzrə birgə ixracın statistik dəyəri 67,1 milyon ABŞ dolları təşkil edib. 2023-cü ilin yanvar ayı ərzində ixrac edilən meyvə-tərəvəz məhsulları aqrar məhsullar qrupunun 94%-i təşkil edib. Qeyri-neft-qaz ixracının tərkib hissəsində əhəmiyyətli yer tutan aqrar-sənaye məhsullarının yaratdığı dəyər ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 2,7 dəfə artıb.
2023-cü ilin yanvar ayında qeyri-neft sektoruna aid ən çox mal ixrac edilən ölkələrin siyahısında Türkiyə (106,7 milyon ABŞ dolları) birinciliyə yüksəlib. Bu siyahıda Rusiya Federasiyası (68,1 milyon ABŞ dolları) ikinci və Gürcüstan (24,5 milyon ABŞ dolları) üçüncü olub.
2023-cü ilin yanvar ayında ixrac edilən qeyri-neft sektoruna aid malların siyahısında elektrik enerjisi (72,4 milyon ABŞ dolları) birinci, pambıq mahlıcı (15,5 milyon ABŞ dolları) ikinci və meşə fındığı (11,8 milyon ABŞ dolları) üçüncü olub.
2023-cü ilin fevral ayında “Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzi vasitəsi ilə həyata keçirilən qeyri-neft ixracının dəyəri 13,6 milyon ABŞ dolları olub.
“İxrac İcmalı” tərəfindən qeyri-neft sektoru üzrə 2023-cü ilin yanvar ayında həyata keçirilən ixracla bağlı həm qeyri-dövlət, həm də dövlətə məxsus ixracatçı subyektlərin reytinqi tərtib edilib.
2023-cü ilin yanvar ayı üzrə hazırlanan qeyri-dövlət ixracatçı subyektlərin reytinqində ilk onluqda aşağıdakı şirkətlər təmsil olunurlar: “MKT İstehsalat Kommersiya” MMC, “Azərbaycan İnterneyşnl Mayninq Kompani Limited Şirkəti”nin Azərbaycan Respublikasındakı Nümayəndəliyi, “P-Aqro” MMC, “Azərbaycan Şəkər İstehsalat Birliyi” MMC, Şirinov Elvin Valeh oğlu, “Almeyvə” MMC, “Rose Servis” MMC, “Best Logistik” MMC, “Baku Steel Company” QSC, “Mors Trading” MMC.
Qeyri-neft sektoru üzrə ixrac əməliyyatlarında iştirak edən dövlətə məxsus olan şirkətlərin siyahısına isə “Azərenerji” ATSC başçılıq edir. Daha sonra bu siyahıda aşağıdakı şirkətlər təmsil olunurlar: ARDNŞ-nın “Marketinq və İqtisadi Əməliyyatlar İdarəsi”, “Socar Polymer” MMC, “Azəralüminium” MMC, “Azərpambıq Aqrar Sənaye Kompleksi” MMC, “Azərbaycan Hava Yolları” QSC, “Şəki Şərab” MMC, “İqlim Elmi-İstehsalat Müəssisəsi” MMC, “Azəri M-İ Drilling Fluids” MMC, “Səngəcal Elektrik Stansiyası” MMC.
2023-cü ilin yanvar ayında “Azərkosmos” ASC tərəfindən dünyanın 37 ölkəsinə 1,8 milyon ABŞ dolları dəyərində xidmət (peyk telekommunikasiya xidmətləri və optik peyk xidmətləri) ixrac edilib. “Azərkosmos” ASC-nin xidmət ixracından əldə etdiyi gəlir onun ümumi gəlirlərinin 80 faizini təşkil edib.
2023-cü ilin yanvar ayı ərzində peyk telekommunikasiya və optik peyk xidmətlərinin ixracının ilk beşliyində isə 408,7 min ABŞ dolları ilə Birləşmiş Krallıq, 359,2 min ABŞ dolları ilə Lüksemburq, 270,2 min ABŞ dolları ilə Fransa, 146 min ABŞ dolları ilə BƏƏ, 87,4 min ABŞ dolları ilə Pakistan qərarlaşıb.
2023-cü ilin yanvar ayında banklara məxsus ödəniş xidməti şəbəkəsində digər qeyri-rezident maliyyə institutlarının emissiya etdiyi ödəniş kartları ilə aparılan əməliyyatların həcmi 171,5 milyon manat təşkil edib.

The February issue of the Export Review was presented
According to the February issue of "Export Review", total exports of Azerbaijan in January 2023 amounted to 1.9 billion US dollars, and exports in the non-oil sector amounted to 284.5 million US dollars. Exports in the non-oil sector increased by 22.6% compared to the corresponding period of 2022. During January 2023, exports of food products amounted to 64.3 million US dollars, and exports of non-food products equaled 220.2 million US dollars.
During January 2023, the export of chemical industry products increased by 11.3%, the export of alcoholic and non-alcoholic beverages by 11.1 times, the export of sugar by 2.5 times, and the export of tea by 2.3 times.
The statistical value of the joint export of agricultural and agro-industrial products was 67.1 million US dollars. Fruit and vegetable products exported during January 2023 made up 94% of the group of agricultural products. The value created by agro-industrial products, which occupy a significant place in the composition of non-oil and gas exports, increased by 2.7 times compared to the corresponding period of last year.
In January 2023, Turkiye (106.7 million US dollars) rose to the first place in the list of countries that exported the most goods related to the non-oil sector. In this list, the Russian Federation (68.1 million US dollars) was the second and Georgia (24.5 million US dollars) was the third.
In January 2023, electricity (US$72.4 million), cotton seed (US$15.5 million), and hazelnuts (US$11.8 million) ranked first in the list of non-oil exports in January 2023. has been
In February 2023, the value of non-oil exports through the One Stop Shop Support Export Center was 13.6 million US dollars.
"Export Review" compiled a rating of both non-state and state-owned exporting subjects in the non-oil sector in January 2023.
The following companies are represented in the top ten in the rating of non-state exporting entities prepared for January 2023: "MKT Ishtihsat Kommersiya" LLC, Representation of "Azerbaijan International Mining Company Limited Company" in the Republic of Azerbaijan, "P-Agro" LLC, "Azerbaijan "Sugar Production Union" LLC, Shirinov Elvin Valeh oghlu, "Almeyva" LLC, "Rose Servis" LLC, "Best Logistik" LLC, "Baku Steel Company" JSC, "Mors Trading" LLC.
The list of state-owned companies participating in export operations in the non-oil sector is headed by "Azerenergy" ATSC. Then, the following companies are represented in this list: "Marketing and Economic Operations Department" of SOCAR, "Socar Polymer" LLC, "Azeraluminum" LLC, "Azerpambig Agrarian Industrial Complex" LLC, "Azerbaijan Airlines" CJSC, "Sheki Wine" LLC, "Climate Scientific-Production Enterprise" LLC, "Azeri M-I Drilling Fluids" LLC, "Sangajal Electric Power Station" LLC.
In January 2023, "Azerkosmos" OJSC exported services (satellite telecommunication services and optical satellite services) worth 1.8 million US dollars to 37 countries of the world. "Azerkosmos" OJSC's income from service export made up 80 percent of its total income.
In January 2023, the United Kingdom with 408.7 thousand US dollars, Luxembourg with 359.2 thousand US dollars, France with 270.2 thousand US dollars, 146 thousand US dollars in the top five of the export of satellite telecommunication and optical satellite services UAE, Pakistan with 87.4 thousand US dollars.
In January 2023, the volume of transactions with payment cards issued by other non-resident financial institutions in the payment service network belonging to banks amounted to 171.5 million manats.