“İxrac İcmalı”nın noyabr sayı təqdim edilib
Mərkəzinin “İxrac İcmalı”nın 2020-ci ilin noyabr sayı təqdim edilib. 2020-ci ilin on ayı ərzində Azərbaycandan 12,2 milyard ABŞ dolları, o cümlədən qeyri-neft sektoru üzrə 1,4 milyard ABŞ dolları dəyərində ixrac reallaşdırılıb.
Bu ilin yanvar-oktyabr ayları ərzində Rusiyaya 550,6 milyon, Türkiyəyə 285,5 milyon, İsveçrəyə 176 milyon, Gürcüstana 109,1 milyon və Çinə 34,7 milyon ABŞ dolları dəyərində qeyri-neft sektoruna aid mal ixrac olunub.
2020-ci ilin yanvar-oktyabr ayları ərzində ixrac edilən qeyri-neft sektoruna aid malların siyahısında tomat (pomidor 173 milyon ABŞ dolları) birinci, qızıl (sikkə kəsilməsində istifadə olunmayan, digər emal olunmamış formalarda - 158,7 milyon ABŞ dolları) ikinci və pambıq mahlıcı (94,7 milyon ABŞ dolları) üçüncü olub.
2020-ci ilin 10 ayı ərzində meyvə-tərəvəz ixracı 467,3 milyon, pambıq lifi ixracı 95,8 milyon, alüminium və ondan hazırlanan məmulatların ixracı 86,7 milyon, kimya sənayesi məhsullarının ixracı 70 milyon, qara metallar və onlardan hazırlanan məmulatların ixracı 42,9 milyon, pambıq ipliyi ixracı 13,6 milyon, spirtli və spirtsiz içkilərin ixracı 9,7 milyon, şəkər ixracı 16,8 milyon, bitki və heyvan mənşəli piylər və yağlar ixracı 19,2 milyon, çay ixracı 7,7 milyon ABŞ dolları təşkil edib.
2020-ci ilin oktyabr ayında qeyri-neft sektoru üzrə ixrac isə 162,8 milyon ABŞ dolları təşkil edib. 2020-ci ilin oktyabr ayında qeyri-neft sektorunda yeyinti məhsullarının payı 48,8 faiz, qeyri-yeyinti sektoru üzrə isə 51,2 faiz təşkil edib.
Bu ilin oktyabr ayında qeyri neft-qaz məhsulları üzrə ən çox mal Rusiyaya (64,7 milyon ABŞ dolları), Türkiyəyə (33,5 milyon ABŞ dolları), İsveçrəyə (10,7 milyon ABŞ dolları), , Gürcüstana (9,5 milyon ABŞ dolları) və ABŞ-a (5,4 milyon ABŞ dolları) ixrac edilib.
2020-ci ilin oktyabr ayında qeyri-neft sektoru üzrə ixracda xurma ( 19.7 milyon) birinci, qabığı təmizlənmiş meşə fındığı ( 17 milyon ABŞ dolları) ikinci, sair təzə meyvələr – (13,6 milyon ABŞ dolları ) üçüncü yerdə qərarlaşıb.
“İxrac İcmalı”nın noyabr sayında qeyri-neft sektoru üzrə əsas ixracatçı şirkətlərin reytinqi də təqdim edilib Bu ilin yanvar-oktyabr ayları üzrə hazırlanan qeyri-dövlət ixracatçı subyektlərin reytinqində ilk onluqda aşağıdakı şirkətlər təmsil olunurlar: “Socar Polymer” MMC, "Azərbaycan İnterneyşnl Mayninq Kompani Limited Şirkəti"nin Azərbaycan Respublikasındakı nümayəndəliyi, "Land Lojistic" MMC, "MKT İstehsalat Kommersiya" MMC, "Sun Food" MMC, "Global Trade Group" MMC, "Fruit Store" MMC, "Baku Steel Company", “Aqrovest” MMC və "Fruit City Group" MMC.
Qeyri-neft sektoru üzrə ixrac əməliyyatlarında iştirak edən dövlətə məxsus şirkətlərin siyahısına Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin “Marketinq və İqtisadi Əməliyyatlar İdarəsi” başçılıq edir. Daha sonra bu siyahıda aşağıdakı şirkətlər təmsil olunurlar: "Azergold" QSC, "Azəralüminium" MMC, "Azərenerji" ATSC, "Azərpambıq Aqrar Sənaye Kompleksi" MMC, "Azərbaycan Hava Yolları" QSC, “Azərtütün Aqrar Sənaye Kompleksi” MMC, "Azərbaycan İstilik Elektrik Stansiyası" MMC, Naxçıvan MR Dövlət Energetika Xidməti və “Kaspian Drilinq Kompani Limited” MMC.
“İxrac İcmalı”nda həm də xidmət ixracına yer ayrılıb. 2020-ci ilin yanvar-oktyabr aylarında “Azərkosmos” ASC tərəfindən dünyanın 30 ölkəsinə 37,8 milyon ABŞ dolları xidmət (peyk telekommunikasiya xidmətləri və optik peyk xidmətləri) ixrac edilib. “Azərkosmos” ASC-nin xidmət ixracından əldə etdiyi gəlir onun ümumi gəlirlərinin 90 faizini təşkil edib.
2020-ci ilin oktyabr ayında isə “Azərkosmos” ASC dünyanın 21 ölkəsinə 6,9 milyon ABŞ dolları dəyərində xidmət ixrac edib. “Azərkosmos” ASC-nin 2020-ci ilin yanvar-oktyabr aylarında xidmət ixracı həyata keçirdiyi əsas ölkələr Fransa, ABŞ, Birləşmiş Krallıq, Malayziya və BƏƏ-dir.
“İxrac İcmalı”nda məlumat verilib ki, koronovirus (COVID-19) pandemiyası ilə bağlı yaranmış vəziyyət digər ölkələrdə olduğu kimi, Azərbaycanın da turizm sektoruna təsirsiz ötüşməyib. Dövlət Sərhəd Xidmətinin məlumatına əsasən 2020-ci ilin yanvar-oktyabr aylarında Azərbaycana dünyanın 155 ölkəsindən 720,3 min və ya əvvəlki ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 3,7 dəfə az əcnəbi və vətəndaşlığı olmayan şəxs gəlib. Koronovirus infeksiyasının yayılmasının qarşısını almaq məqsədilə müvəqqəti məhdudiyyətlərin tətbiq olunması cari ilin aprel-oktyabr aylarında ölkəmizə gələnlərin sayında kəskin azalmaya səbəb olub və səfərlər əsas etibarilə qeyri-turizm məqsədilə həyata keçirilib.
2020-ci ilin oktyabr ayında xarici vətəndaşların bank kartları vasitəsi ilə ölkəmizdə apardıqları əməliyyatların həcmi 24,9 milyon manat təşkil edib. 2020-ci ilin yanvar-oktyabr ayında isə əcnəbilər bank kartları vasitəsi ilə 379,1 milyon manatlıq əməliyyat aparıblar.
“İxrac İcmalı”nda 2020-ci ilin yanvar-oktyabr ayları ərzində Azexport.az portalına daxil olan ixrac sifarişləri barədə də məlumat verilib. Göstərilib ki, 2020-ci ilin yanvar-oktyabr aylarında Azexport.az portalına 512,2 milyon ABŞ dolları dəyərində ixrac sifarişləri daxil olub və ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə cari ilin 10 ayında portal daxil olan ixrac sifarişləri dəyər baxımından 7,3 faiz artıb.
2020-ci ilin oktyabr ayında isə portala daxil olan ixrac sifarişlərinin dəyəri 49,8 milyon ABŞ dolları təşkil edib və ötən ilin müvafiq ayı ilə müqayisədə ixrac sifarişləri dəyər baxımından 21,5 faiz artıb. Cari ilin oktyabr ayında Azexport.az portalına ən çox ixrac sifarişi toyuq əti və yumurtası, pambıq yağı, fındıq, tütün, çay, günəbaxan yağı, alma, şərab, qənnadı məhsulu, ketçup, nar, armud, kosmetik vasitə mühərrik yağı, bal, boya, zəfəran, tibbi zəli və s. mallara daxil olub. 2017-ci ilin yanvar ayından 2020-ci ilin 31 oktyabr tarixinə kimi (46 ay ərzində) Azexport.az portalına dünyanın 142 ölkəsindən daxil olan ixrac sifarişlərinin dəyəri 2,9 milyard ABŞ dolları təşkil edib.
“İxrac İcmalı”nda göstərilib ki, bu ilin noyabr ayında “Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzi vasitəsi ilə həyata keçirilən qeyri-neft ixracının dəyəri 16,7 milyon ABŞ dolları olub. 2020-ci ilin yanvar-oktyabr ayları ərzində “Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzi tərəfindən yüzlərlə sahibkara ixracla bağlı müvafiq sertifikatlar verilib və bunun nəticəsində 165,3 milyon ABŞ dolları dəyərində qeyri-neft ixracı həyata keçirilib.

The November Issue of the “Export Review” Has Been Released
The November 2020 issue of the “Export Review” published by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) has been presented. During the first ten months of 2020, Azerbaijan exported goods worth USD 12.2 billion, including USD 1.4 billion from the non-oil sector.
In January–October of this year, non-oil sector exports amounted to USD 550.6 million to Russia, USD 285.5 million to Turkey, USD 176 million to Switzerland, USD 109.1 million to Georgia, and USD 34.7 million to China.
In the January–October 2020 period, tomatoes ranked first among non-oil exports with USD 173 million, followed by gold (non-monetary, unwrought or in other unprocessed forms) with USD 158.7 million, and cotton lint with USD 94.7 million.
Over the ten months of 2020, exports totaled USD 467.3 million for fruits and vegetables, USD 95.8 million for cotton fiber, USD 86.7 million for aluminum and aluminum products, USD 70 million for chemical industry products, USD 42.9 million for ferrous metals and products made thereof, USD 13.6 million for cotton yarn, USD 9.7 million for alcoholic and non-alcoholic beverages, USD 16.8 million for sugar, USD 19.2 million for vegetable and animal fats and oils, and USD 7.7 million for tea.
In October 2020, non-oil exports amounted to USD 162.8 million. During the same month, food products accounted for 48.8 percent of non-oil exports, while non-food products accounted for 51.2 percent.
In October, the largest volumes of non-oil and non-gas exports were made to Russia (USD 64.7 million), Turkey (USD 33.5 million), Switzerland (USD 10.7 million), Georgia (USD 9.5 million), and the United States (USD 5.4 million).
In terms of non-oil exports in October 2020, persimmons ranked first with USD 19.7 million, shelled hazelnuts second with USD 17 million, and other fresh fruits third with USD 13.6 million.
The November issue of the “Export Review” also presents a ranking of leading non-oil exporting companies. According to the ranking of private-sector exporters for January–October of this year, the top ten include: SOCAR Polymer LLC, the Representation of Azerbaijan International Mining Company Limited in the Republic of Azerbaijan, Land Logistic LLC, MKT Production and Commercial LLC, Sun Food LLC, Global Trade Group LLC, Fruit Store LLC, Baku Steel Company, Agrovest LLC, and Fruit City Group LLC.
The list of state-owned companies involved in non-oil export operations is led by the Marketing and Economic Operations Department of the State Oil Company of the Republic of Azerbaijan. Other companies on the list include AzerGold CJSC, Azeraluminium LLC, Azerenergy OJSC, Azerpambiq Agrarian Industrial Complex LLC, Azerbaijan Airlines CJSC, Azertobacco Agrarian Industrial Complex LLC, Azerbaijan Thermal Power Plant LLC, the Nakhchivan Autonomous Republic State Energy Service, and Caspian Drilling Company Limited LLC.
The “Export Review” also covers services exports. In January–October 2020, Azercosmos OJSC exported services worth USD 37.8 million (satellite telecommunications services and optical satellite services) to 30 countries worldwide. Revenues from services exports accounted for 90 percent of Azercosmos OJSC’s total revenues.
In October 2020 alone, Azercosmos OJSC exported services worth USD 6.9 million to 21 countries. The main countries to which services were exported during January–October 2020 were France, the United States, the United Kingdom, Malaysia, and the United Arab Emirates.
The “Export Review” notes that the situation caused by the coronavirus (COVID-19) pandemic, as in other countries, has not left Azerbaijan’s tourism sector unaffected. According to the State Border Service, 720.3 thousand foreigners and stateless persons from 155 countries visited Azerbaijan in January–October 2020, which is 3.7 times fewer than in the same period of the previous year. The temporary restrictions introduced to prevent the spread of coronavirus led to a sharp decline in arrivals during April–October, and travel was mainly undertaken for non-tourism purposes.
In October 2020, transactions carried out in Azerbaijan using foreign citizens’ bank cards amounted to AZN 24.9 million. In January–October 2020, foreigners conducted transactions worth AZN 379.1 million via bank cards.
The “Export Review” also provides information on export orders received through the Azexport.az portal in January–October 2020. During this period, export orders worth USD 512.2 million were received via the portal, representing a 7.3 percent increase in value compared to the same period of the previous year.
In October 2020, the value of export orders received through the portal amounted to USD 49.8 million, an increase of 21.5 percent compared to the same month of the previous year. In October, the most frequent export orders via Azexport.az were for poultry meat and eggs, cottonseed oil, hazelnuts, tobacco, tea, sunflower oil, apples, wine, confectionery products, ketchup, pomegranates, pears, cosmetics, engine oil, honey, paint, saffron, medicinal leeches, and other goods. From January 2017 to 31 October 2020 (46 months), export orders received via the Azexport.az portal from 142 countries totaled USD 2.9 billion.
The “Export Review” also reports that in November this year, non-oil exports carried out through the “One-Stop Shop” Export Support Center amounted to USD 16.7 million. During January–October 2020, hundreds of entrepreneurs were provided with relevant export certificates through the “One-Stop Shop” Export Support Center, resulting in non-oil exports worth USD 165.3 million.