“İxrac icmalı”nın iyul sayına əsasən, 2022-ci ilin yanvar-iyun ayları ərzində Azərbaycanın ixracı 18,5 mlrd. ABŞ dolları, qeyri-neft sektoru üzrə 1,5 mlrd. ABŞ dolları təşkil edib. Qeyri-neft sektoru üzrə ixrac 2021-ci il ilə müqayisədə 295,4 mln. ABŞ dolları və ya 25,4% artıb.
2022-ci ilin yanvar-iyun ayları ərzində meyvə-tərəvəz məhsulları ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 7,1% artaraq 328,1 milyon ABŞ dolları təşkil edib. Müvafiq dövr ərzində kimya sənayesi məhsullarının ixracı 5 dəfə, alüminium və ondan hazırlanan məmulatların ixracı 2 dəfə, qara metallar və onlardan hazırlanan məmulatların ixracı 26,1%, pambıq lifi ixracı 12,8%, pambıq iplik ixracı isə 5,2% artıb.
2022-ci ilin yanvar-iyun ayları ərzində ixrac edilən qeyri-neft sektoruna aid malların siyahısında pambıq mahlıcı (136,9 milyon ABŞ dolları) birinci olub. Bu siyahıda tomat (pomidor) (126,9 milyon ABŞ dolları) ikinci, karbamid (98,7 milyon ABŞ dolları) isə üçüncü yerdə qərarlaşıb.
2022-ci ilin yanvar-iyun ayları ərzində Türkiyəyə 428,4 milyon ABŞ dolları, Rusiya Federasiyasına 382 milyon ABŞ dolları, Gürcüstana 88,2 milyon ABŞ dolları, İsveçrə Konfederasiyasına 84,6 milyon ABŞ dolları və ABŞ-a isə 57,5 milyon ABŞ dolları dəyərində qeyri-neft sektoruna aid mal ixrac olunub.
2022-ci ilin iyun ayı üzrə ixrac 3,1 mlrd ABŞ dolları təşkil edib. Qeyri-neft sektoru üzrə ixracda artım 5,8% təşkil etməklə 269,6 mln. ABŞ dolları olub. 2022-ci ilin iyun ayı ərzində yeyinti məhsulları üzrə ixrac 6,6% artaraq 119,6 milyon ABŞ dolları, qeyri-yeyinti məhsulları üzrə isə 5,1% artaraq 149,9 milyon ABŞ dolları təşkil edib.
2022-ci ilin iyun ayında qeyri-neft sektoruna aid ən çox mal ixrac edilən ölkələrin siyahısında Rusiya Federasiyası (118,6 milyon ABŞ dolları) birinciliyə yüksəlib. Bu siyahıda Türkiyə (38,2 milyon ABŞ dolları) ikinci və İsveçrə (18,2milyon ABŞ dolları) üçüncü olub.
2022-ci ilin iyun ayında ixrac edilən qeyri-neft sektoruna aid malların siyahısında tomat (pomidor) (35,8 milyon ABŞ dolları) birinci, albalı və gilas (34,2 milyon ABŞ dolları) ikinci və kartof (20,2 milyon ABŞ dolları) üçüncü olub.
“İxrac İcmalı” tərəfindən qeyri-neft sektoru üzrə 2022-ci ilin yanvar-iyun aylarında həyata keçirilən ixracla bağlı həm qeyri-dövlət, həm də dövlətə məxsus ixracatçı subyektlərin reytinqi tərtib edilib.
2022-ci ilin yanvar-iyun ayları üzrə hazırlanan qeyri-dövlət ixracatçı subyektlərin reytinqində ilk onluqda aşağıdakı şirkətlər təmsil olunurlar: “MKT İstehsalat Kommersiya” MMC, “Azərbaycan İnterneyşnl Mayninq Kompani Limited Şirkəti”nin Azərbaycan Respublikasındakı Nümayəndəliyi, “P-Aqro” MMC, “STP Alüminium” MMC, “Şimal AqroPark” MMC, “Rose Servis” MMC, “ZR-78 Company” MMC, “Almeyvə” MMC, “Mors Trading” MMC, “Aqrovest” MMC.
Qeyri-neft sektoru üzrə ixrac əməliyyatlarında iştirak edən dövlətə məxsus olan şirkətlərin siyahısına isə Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin “Marketinq və İqtisadi Əməliyyatlar İdarəsi” başçılıq edir. Daha sonra bu siyahıda aşağıdakı şirkətlər təmsil olunurlar: “Azəralüminium” MMC, “Socar Polymer” MMC, “Azərpambıq Aqrar Sənaye Kompleksi” MMC, “AzerGold” QSC, “Azərenerji” ATSC, “Azərbaycan Hava Yolları” QSC, “Azəripək” MMC, “Geofizika və Geologiya İdarəsi”, Naxçıvan MR Dövlət Energetika Xidməti.
2022-ci ilin yanvar-iyun aylarında “Azərkosmos” tərəfindən dünyanın 34 ölkəsinə 13,1 milyon ABŞ dolları dəyərində xidmət (peyk telekommunikasiya xidmətləri və optik peyk xidmətləri) ixrac edilib. “Azərkosmos”-un xidmət ixracından əldə etdiyi gəlir onun ümumi gəlirlərinin 87 faizini təşkil edib. 2022-ci ilin iyun ayında isə “Azərkosmos” dünyanın 32 ölkəsinə 2,3 milyon ABŞ dolları dəyərində xidmət ixrac edib.
2022-ci ilin yanvar-iyun ayları ərzində peyk telekommunikasiya və optik peyk xidmətlərinin ixracının ilk beşliyində isə 3,3 milyon ABŞ dolları ilə Birləşmiş Krallıq, 2,8 milyon ABŞ dolları ilə Fransa, 2,2 milyon ABŞ dolları ilə Lüksemburq, 1,2 milyon ABŞ dolları ilə BƏƏ və 0,7 milyon ABŞ dolları ilə Pakistan qərarlaşıb.
2022-ci ilin iyun ayında xarici vətəndaşların bank kartları vasitəsi ilə ölkəmizdə apardıqları əməliyyatların həcmi 203,6 milyon manat təşkil edib. 2022-ci ilin yanvar-iyun aylarında isə əcnəbilər bank kartları vasitəsi ilə 1,1 milyard manatlıq əməliyyat aparıblar
2022-ci ilin yanvar-iyun aylarında Azexport.az portalına 248,4 milyon ABŞ dolları dəyərində ixrac sifarişləri daxil olub. 2022-ci ilin iyun ayında Azexport.az portalına daxil olan ixrac sifarişlərinin dəyəri isə 33,4 milyon ABŞ dolları təşkil edib. 2022-ci ilin iyun ayında Azexport.az portalına edilən ixrac sifarişlərinin tərkibində tibbi zəli, tibbi tənzif, qara çay, pambıq yağı, boya, alkaqolsuz (energetik) içkilər, meyvə kompotu, sement (tikinti materialı), konservləşdirilmiş tomat, günəbaxan yağı və s. məhsullar üstünlük təşkil edib. Məlumat üçün qeyd edək ki, 2017-ci ilin yanvar ayından 2022-ci ilin 30 iyun tarixinə kimi (66 ay ərzində) Azexport.az portalına dünyanın 145 ölkəsindən daxil olan ixrac sifarişlərinin dəyəri 3,08 milyard ABŞ dolları təşkil edib.
Həmçinin “İxrac İcmalı”nda göstərilib ki, 2022-ci ilin iyul ayında “Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzi vasitəsi ilə həyata keçirilən qeyri-neft ixracının dəyəri 17,4 milyon ABŞ dolları olub.

The July issue of "Exports Review" has been published
According to the July issue of the "Export Review", in January-June 2022, Azerbaijan's exports amounted to 18,5 billion USD, 1,5 billion USD in the non-oil sector. Exports in the non-oil sector amounted to 295,4 million USD compared to 2021 or increased by 25,4%.
In January-June 2022, fruit and vegetable production increased by 7,1% compared to the same period of last year and amounted to 328,1 million USD. During the relavant period, exports of chemical products increased by 5 times, aluminum and aluminum products by 2 times, ferrous metals and their products by 26.1% cotton fiber by 12,8%, cotton yarn by 5,2%.
In the list of products related to the non-oil sector exported during January-June 2022, cotton wool (136.9 million US dollars) was the first. In this list, tomato (126.9 million US dollars) is in the second place, and urea (98.7 million US dollars) is in the third place.
During January-June 2022, 428.4 million US dollars to Turkey, 382 million US dollars to the Russian Federation, 88.2 million US dollars to Georgia, 84.6 million US dollars to the Swiss Confederation and 57.5 million US dollars to the United States worth of non-oil sector goods have been exported.
Exports in June 2022 amounted to 3.1 billion US dollars. The increase in exports in the non-oil sector was 5.8% to 269.6 mln.US dollars. During June 2022, exports of food products increased by 6.6% to 119.6 million US dollars, and exports of non-food products increased by 5.1% to 149.9 million US dollars.
In June 2022, the Russian Federation (118.6 million US dollars) rose to the first place in the list of countries that exported the most goods from the non-oil sector. In this list, Turkey (38.2 million US dollars) was second and Switzerland (18.2 million US dollars) was third.
In the list of exported non-oil sector products in June 2022, tomatoes (35.8 million US dollars) were the first, cherries (34.2 million US dollars) were second and potatoes (20.2 million US dollars) ) were third place.
"Exports review" made a ranking of non-state and state-owned exporting subjects in the non-oil sector in January-June 2022.
The top ten companies in the ranking of non-governmental exporters in January-June 2022 are the following: “MKT Industrial Commerce LLC”, Representation of “Azerbaijan International Mining Company Limited” in the Republic of Azerbaijan, “P-Agro” LLC, “STP Aluminium” MMC, “FoodCity Aqropark” MMC, “Rose Servis” MMC, “ZR-78 Company” MMC, “Mors Trading” MMC, “Aqrovest” MMC.
In January-June 2022, Azercosmos OJSC exported services (satellite telecommunication and optical services) worth 13,1 million US dollars to 34 countries of the world. Profit earned from the export of services amounted to 87 percent of the total profit of Azercosmos OJSC. In June 2022, Azercosmos OJSC exported services worth 2,3 million US dollars to 32 countries of the world.
In January-June 2022, the top five in exporting satellite telecommunication and optical services were United Kingdom (3,3 million US dollars), France (2,8 million US dollars), Luxembourg (2,2 million US dollars), UAE (1,2 million US dollars), and Pakistan (0,7 million US dollars).
In June 2022, the total cost of operations made by foreign citizens through bank cards in our country amounted to , 203,6 million manats. In general, in January-June 2022, this figure was 1,1 billion manats.
The total amount of export orders submitted to the Azexport.az portal in January-June 2022 amounted to 284,4 million US dollars. In June 2022, the volume of export orders received by the portal amounted to 33,4 million US dollars. Export orders made to the Azexport.az portal in June 2022 include medical leeches, medical preparations, black tea, cottonseed oil, paint, non-alcoholic (energy) drinks, fruit compote, cement (building material), canned tomatoes, sunflower oil, etc. products prevailed. For your informationfrom January 2017 to June 30, 2022 (within 66 months), the value of export orders received on the Azexport.az portal from 145 countries of the world amounted to 3.08 billion US dollars.
At the same time, according to the Export Review, during June 2022, the total cost of the non-oil export implemented through the One-Stop-Shop Export Support Center was 17,4 million US dollars.