“İxrac icmalı”nın iyul sayı təqdim olunub
İlin ilk 6 ayı ərzində Azərbaycanın ixracının dəyəri 8.8 milyard ABŞ dolları, qeyri-neft sektoru üzrə 1,2 milyard dollar təşkil edib. Qeyri-neft sektoru üzrə ixrac 2020-ci ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 248 milyon dollar və ya 27.1 faiz artıb. Cari dövrdə ixracatın əsas hərəkətverici amili neft sektoru olsa da, bərpa dönəmində qeyri-neft ixracı üzrə pay 13.2 faizə qədər artıb. Baxılan dövr ərzində adambaşına düşən qeyri-neft və qaz ixracında artım müşahidə edilib. Belə ki, qeyri-neft və qaz ixracı üzrə 2017-ci ilin ilk 6 ayı üzrə ildə 82 dollar, 2018-ci ildə 94 dollar, 2019-cu ildə 97 dollar olub. Pandemiya dönəmi ilə əlaqədar bu göstərici 91 dollara düşsə də, cari ilin ilk 6 ayında tarixdə ilk dəfə 116 dollar səviyyəsinə qalxıb.
Normallaşma prosesinin davam etdiyi dövrdə iyun ayı üzrə xarici ticarət həcmi 2.4 milyard dollar olmaqla, mövcud dövr ərzində ölkə üzrə ixrac 1,4 milyard dollar, idxal isə 997,1 milyon dollar təşkil edib. Qeyri-neft sektoru üzrə ixracda artım 33.7 faiz təşkil etməklə 254,9 milyon dollar olub. Habelə, iyun ayında qeyri-neft ixracının ümumi ixracda payının təxminən 20 faizə yaxınlaşmasını da əlamətdar hadisə kimi qeyd edə bilərik.
2021-ci ilin yanvar-iyun ayları ərzində ixrac edilən qeyri-neft sektoruna aid malların siyahısında tomat (pomidor) (123.6 milyon ABŞ dolları) birinci olub. Bu siyahıda pambıq mahlıcı ikinci (121.9 milyon ABŞ dolları), qızıl isə üçüncü (107.9 milyon ABŞ dolları) yerdə qərarlaşıb.
2021-ci ilin yanvar-iyun ayları ərzində Rusiyaya 403,8 milyon, Türkiyəyə 309,5 milyon, İsveçrəyə 117,6 milyon, Gürcüstana 80,2 milyon və ABŞ-a 30,3 milyon ABŞ dolları dəyərində qeyri-neft sektoruna aid mal ixrac olunub.
2021-cu ilin iyun ayında qeyri-neft sektoruna aid ən çox mal ixrac edilən ölkələrin siyahısında Rusiya (124.4 milyon ABŞ dolları) birinciliyə yüksəlib. Bu siyahıda Türkiyə ikinci (54.5 milyon ABŞ dolları) və İsveçrə üçüncü (26.5 milyon ABŞ dolları) olub.
2021-ci ilin iyun ayında ixrac edilən qeyri-neft sektoruna aid malların siyahısında tomat (pomidor) (36.6 milyon ABŞ dolları) birinci, albalı və gilas (29.3 milyon ABŞ dolları) ikinci və qızıl (20.5 milyon ABŞ dolları) üçüncü olub.
“İxrac İcmalı” tərəfindən qeyri-neft sektoru üzrə 2021-ci ilin yanvar-iyun ayları üzrə həyata keçirilən ixracla bağlı həm qeyri-dövlət, həm də dövlətə məxsus ixracatçı subyektlərin reytinqi tərtib edilib.
2021-ci ilin yanvar-iyun ayları üzrə hazırlanan qeyri-dövlət ixracatçı subyektlərin reytinqində ilk onluqda aşağıdakı şirkətlər təmsil olunurlar: "MKT İstehsalat Kommersiya" MMC, "Azərbaycan İnterneyşnl Mayninq Kompani Limited Şirkəti"nin Azərbaycan Respublikasındakı nümayəndəliyi, "Local Garden” MMC, "P-Aqro" MMC, "Baku Steel Company", "Sun Food" MMC, "Azərbaycan Şəkər İstehsalat Birliyi" MMC, "Ram Beynəlxalq Nəqliyyat və Ticarət LTD" MMC, "Fruitland" MMC və “Agro-Land-Az” QSC.
Qeyri-neft sektoru üzrə ixrac əməliyyatlarında iştirak edən dövlətə məxsus olan şirkətlərin siyahısına isə Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin “Marketinq və İqtisadi Əməliyyatlar İdarəsi” başçılıq edir. Daha sonra bu siyahıda aşağıdakı şirkətlər təmsil olunurlar: “Socar Polymer” MMC, "Azergold" QSC, "Azəralüminium" MMC, "Azərpambıq Aqrar Sənaye Kompleksi" MMC, "Azərenerji" ATSC, "Azərbaycan Dəmir Yolları" QSC, "Azəripək" MMC, "Caspian Geo" MMC, Naxçıvan MR Dövlət Energetika Xidməti.
2021-ci ilin iyun ayında xarici vətəndaşların bank kartları vasitəsi ilə ölkəmizdə apardıqları əməliyyatların həcmi 48.3 milyon manat təşkil edib.
2021-ci ilin yanvar-iyun aylarında “Azərkosmos” ASC tərəfindən dünyanın 31 ölkəsinə 22 milyon ABŞ dolları dəyərində xidmət (peyk telekommunikasiya xidmətləri və optik peyk xidmətləri) ixrac edilib. “Azərkosmos” ASC-nin xidmət ixracından əldə etdiyi gəlir onun ümumi gəlirlərinin 90 faizini təşkil edib. 2021-ci ilin iyun ayında isə “Azərkosmos” ASC dünyanın 24 ölkəsinə 2.6 milyon ABŞ dolları dəyərində xidmət ixrac edib.
2021-ci ilin yanvar-iyun aylarında Azexport.az portalına 236.6 milyon ABŞ dolları dəyərində ixrac sifarişləri daxil olub. 2021-ci ilin iyun ayında Azexport.az portalına daxil olan ixrac sifarişlərinin dəyəri isə 42.3 milyon ABŞ dolları təşkil edib. 2021-ci ilin iyun ayında Azexport.az portalına ən çox ixrac sifarişi toyuq əti, toyuq yumurtası, çay, pambıq, tütün, günəbaxan yağı və s. mallara daxil olub. Məlumat üçün qeyd edək ki, 2017-ci ilin yanvar ayından 2021-ci ilin 30 iyun tarixinə kimi (54 ay ərzində) Azexport.az portalına dünyanın 145 ölkəsindən daxil olan ixrac sifarişlərinin dəyəri 2 milyard 432 milyon ABŞ dolları təşkil edib.
Həmçinin “İxrac İcmalı”nda göstərilib ki, 2021-ci ilin iyul ayında “Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzi vasitəsi ilə həyata keçirilən qeyri-neft ixracının dəyəri 20 milyon ABŞ dolları olub. 2017-ci ildən 2021-ci ilin iyul ayına qədər “Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzi vasitəsilə ixrac edilən mal və məhsulların dəyəri 595 milyon ABŞ dolları təşkil edib.

July Issue of the Export Review Presented
During the first half of the year, the export of Azerbaijan amounted to 8.8 billion US dollars, including non-oil export equal to 1.2 billion US dollars. The non-oil export increased by 248 million US dollars or 27.1 percent compared to the same period in 2020. Though the key export driver in the current period was the oil sector, the share of non-oil export during recovery has increased up to 13.2 percent. In the reviewed period, there was an increase in non-oil and gas exports per capita. Thus, this indicator in the non-oil and gas sector was 82 dollars in the first half of 2017, 94 dollars in 2018, and 97 in 2019. Although due to the pandemic, it decreases to 91 dollars, in the first half of this year it has raised to its highest point – 116 dollars.
In the period of normalization, in June, the foreign trade volume amounted to 2.4 billion US dollars, while exports amounted to 1.4 billion US dollars and imports - 997.1 million US dollars. The growth in the non-oil sector was 33.7% and reached 254.9 million US dollars. Another significant moment is that in June, the share of non-oil exports in total exports was close to 20%. There is also a coverage ratio of export and import, which is 1.4 points, or 140%. However, last year, due to the pandemic, this figure was 86.7%. The export-import coverage ratio indicates how much imports are met by exports. It should be noted, that this ratio is 47.5% in Georgia and 40% in Armenia.
In January-June 2021, tomatoes (123.6 million US dollars) took first place among exported products of the non-oil sector. Raw cotton (121.9 million US dollars) and gold (107.9 million US dollars) shared second and third places.
In January-June 2021, the value of non-oil products exported to Russia amounted to 403.8 million US dollars, Turkey – 309.5 million US dollars, Switzerland – 117.6 million US dollars, Georgia – 80.2 million US dollars, and to the USA – 30.3 million US dollars.
In June 2021, Russia (124.4 million US dollars) topped the list of countries where the largest part of non-oil goods are exported. Turkey was second (54.5 million US dollars) and Switzerland was third (26.5 million US dollars).
In June 2021, tomatoes (36.6 million US dollars) took first place among exported products of the non-oil sector. Cherries (29.3 million US dollars) and gold (20.5 million US dollars) shared second and third places.
The Export Review provided a rating of exporting governmental and non-governmental organizations, engaged in the non-oil export, for January-June 2021.
The top ten companies in the ranking of non-governmental exporters in January-June 2021 are the following: MKT Industrial Commerce LLC, Representation of Azerbaijan International Mining Company Limited in the Republic of Azerbaijan, Local Garden LLC, P-Agro LLC, Baku Steel Company LLC, Sun Food LLC, Azerbaijan Sugar Production Association LLC, Ram International Transportation and Trade LLC, Fruitland LLC, and Agro-Land-Az CJSC.
The list of state-owned companies involved in export operations in the non-oil sector is headed by the SOCAR Marketing and Economic Operations Department. Next on this list are SOCAR Polymer LLC, Azergold CJSC, Azeraluminium LLC, Azercotton Agricultural and Industrial Complex LLC, Azerenergy OJSC, Azerbaijan Railways CJSC, Azeripek LLC, Caspian Geo LLC, and State Energy Services of Nachkchivan AR.
In June 2021, the volume of transactions carried out through bank cards of foreigners in our country amounted to 48.3 million manats.
In January-June 2021, Azercosmos OJSC exported services (satellite telecommunication and optical services) worth 22 million US dollars to 31 countries of the world. Profit earned from the export of services amounted to 90 percent of the total profit of Azercosmos OJSC. In June 2021, Azercosmos OJSC exported services worth 2.6 million US dollars to 24 countries of the world.
In January-June 2021, the Azexport.az portal received export orders that amounted to 236.6 million US dollars. In June 2021, the number of export orders submitted to the Azexport.az portal was 42.3 million US dollars. In June 2021, the list of most ordered goods included chicken, chicken eggs, tea, cotton, tobacco, sunflower seed oil, etc. It should be noted that from January 2017 to June 30, 2021, the number of export orders submitted to the Azexport.az portal from 145 countries of the world was 2 billion 432 million US dollars.
At the same time, according to the Export Review, during July 2021, the total cost of the non-oil export implemented through the One-Stop-Shop Export Support Center was 20 million US dollars. From 2017 to July 2021, the total amount of goods and products exported through the One-Stop-Shop Export Support Center was 595 million US dollars.