“İxrac icmalı”nın fevral sayı təqdim olunub
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin “İxrac İcmalı”nın 2021-ci ilin fevral sayı təqdim edilib. İcmalda qeyd olunub ki, 2021-ci ilin yanvar ayı ərzində Azərbaycanın ixracı 1,6 milyard ABŞ dolları, qeyri-neft sektoru üzrə 146 milyon ABŞ dolları təşkil edib. Qeyri-neft sektoru üzrə ixrac 2020-cu ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 5,2 milyon ABŞ dolları və ya 3,7 faiz artıb.
2021-ci ilin yanvar ayı ərzində Türkiyəyə 52,7 milyon, Rusiyaya 42,8 milyon, İsveçrəyə 10 milyon, Gürcüstana 6,4 milyon və Çinə 4,3 milyon ABŞ dolları dəyərində qeyri-neft sektoruna aid mal ixrac olunub.
2021-ci ilin yanvar ayında ixrac edilən qeyri-neft sektoruna aid malların siyahısında xurma (16,7 milyon ABŞ dolları) birinci, pambıq mahlıcı (14,3 milyon ABŞ dolları) ikinci və qabığı təmizlənmiş meşə fındığı (10,2 milyon ABŞ dolları) üçüncü olub.
2021-ci ilin iki ayı ərzində meyvə-tərəvəz ixracı 37 milyon, pambıq lifi ixracı 14,3 milyon, alüminium və ondan hazırlanan məmulatların ixracı 13,8 milyon, kimya sənayesi məhsullarının ixracı 3 milyon, qara metallar və onlardan hazırlanan məmulatların ixracı 7,8 milyon, pambıq ipliyi ixracı 3,2 milyon, spirtli və spirtsiz içkilərin ixracı 1 milyon, şəkər ixracı 1,5 milyon, bitki və heyvan mənşəli piylər və yağlar ixracı 1,7 milyon, çay ixracı 760 min ABŞ dolları təşkil edib.
“İxrac İcmalı”nın yanvar sayında qeyri-neft sektoru üzrə əsas ixracatçı şirkətlərin reytinqi verilib. 2021-ci il üzrə hazırlanan qeyri-dövlət ixracatçı subyektlərin reytinqində ilk onluqda aşağıdakı şirkətlər təmsil olunurlar: "MKT İstehsalat Kommersiya" MMC, "Almeyvə" MMC, "Baku Steel Company", "Critical Fruit" MMC, “Aqrovest” MMC, "Sun Food" MMC, "Land Lojistic" MMC, "P-Aqro" MMC, "Metal Trader LTD" MMC və "Ram Beynəlxalq Nəqliyyat və Ticarət LTD" MMC.
Qeyri-neft sektoru üzrə ixrac əməliyyatlarında iştirak edən dövlətə məxsus şirkətlərin siyahısına isə “Socar Polymer” MMC və Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin “Marketinq və İqtisadi Əməliyyatlar İdarəsi” başçılıq edir. Daha sonra bu siyahıda aşağıdakı şirkətlər təmsil olunurlar: "Azəralüminium" MMC, "Azergold" QSC, "Azərpambıq Aqrar Sənaye Kompleksi" MMC, "Azərenerji" ATSC, “Azəripək” MMC, "Azərbaycan Dəmir Yolları" QSC, “Azərtütün Aqrar Sənaye Kompleksi” MMC və "Azərbaycan Hava Yolları" QSC.
“İxrac İcmalı”nda həm də xidmət ixracına yer ayrılıb. 2021-ci ilin yanvar ayında “Azərkosmos” ASC tərəfindən dünyanın 21 ölkəsinə 1,98 milyon ABŞ dolları dəyərində xidmət (peyk telekommunikasiya xidmətləri və optik peyk xidmətləri) ixrac edilib. “Azərkosmos” ASC-nin xidmət ixracından əldə etdiyi gəlir onun ümumi gəlirlərinin 84 faizini təşkil edib. “Azərkosmos” ASC-nin 2021-ci ilin yanvar ayında xidmət ixracı həyata keçirdiyi əsas ölkələr Birləşmiş Krallıq, Fransa, ABŞ, BƏƏ, Pakistan və Türkiyədir.
Koronavirus (COVID-19) pandemiyasının yaratdığı böhran nəticəsində turizm sektorunda müşahidə olunan tənəzzül cari ilin ilk ayında da davam edib. 2021-ci ilin yanvar ayında dünyanın 105 ölkəsindən Azərbaycana 36,1 min və ya əvvəlki ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 6,3 dəfə az əcnəbi və vətəndaşlığı olmayan şəxs gəlib və baş tutan səfərlər əsas etibarilə qeyri-turizm məqsədilə həyata keçirilib.
2021-ci ilin yanvar ayında xarici vətəndaşların bank kartları vasitəsi ilə ölkəmizdə apardıqları əməliyyatların həcmi 25 milyon manat təşkil edib.
“İxrac İcmalı”nda 2021-ci ilin yanvar ayı ərzində Azexport.az portalına daxil olan ixrac sifarişləri barədə də məlumat verilib. Göstərilib ki, 2021-ci ilin yanvar ayında Azexport.az portalına 53,9 milyon ABŞ dolları dəyərində ixrac sifarişləri daxil olub. 2021-ci ilin yanvar ayında Azexport.az portalına ən çox ixrac sifarişi fındıq, toyuq əti, pambıq yağı, toyuq yumurtası, pambıq mahlıcı, biyan kökü, nar şirəsi və toxumu, kərə yağı, sarımsaq, şərab, çay, boya, kosmetik vasitə, xurma, diaqnostika cihazı və s. mallara daxil olub. 2017-ci ilin yanvar ayından 2021-ci ilin 31 yanvar tarixinə kimi (49 ay ərzində) Azexport.az portalına dünyanın 143 ölkəsindən daxil olan ixrac sifarişlərinin dəyəri 2 milyard 250 milyon ABŞ dolları təşkil edib.
Həmçinin “İxrac İcmalı”nda göstərilib ki, 2021-ci ilin fevral ayında “Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzi vasitəsi ilə həyata keçirilən qeyri-neft ixracının dəyəri 20,1 milyon ABŞ dolları olub. 2017-ci ildən 2021-ci ilin fevral ayına qədər “Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzi vasitəsilə ixrac edilən mal və məhsulların dəyəri 502,2 milyon ABŞ dolları təşkil edib.

February Issue of the Export Review Presented
The Center for Analysis of Economic Reforms and Communication presented the Export Review issue for February 2021. The Review mentions that during January, the export of Azerbaijan amounted to 1.6 billion US dollars, including non-oil export equal to 146 million US dollars. The non-oil export increased by 5.2 million US dollars or 3.7 percent compared to the same period in 2020.
In January 2021, the value of non-oil products exported to Turkey amounted to 52.7 million US dollars, Russia – 42.8 million US dollars, Switzerland – 10 million US dollars, Georgia – 6.4 million US dollars, and to China – 4.3 million US dollars.
In January 2021, persimmon (16.7 million US dollars) took first place among exported products of the non-oil sector. Raw cotton (14.3 million US dollars) and peeled hazelnut (10.2 million US dollars) shared second and third places.
During first two months of 2021, exports of fruits and vegetables amounted to 37 million, cotton fiber – 14.3 million, aluminum and products made from it – 13.8 million, chemical industry products – 3 million, ferrous metals and products made from them – 7.8 million, cotton yarn – 3.2 million, alcoholic and non-alcoholic drinks – 1 million, sugar – 1.5 million, vegetable and animal fat and oils – 1.7 million, and tea – 760 thousand US dollars.
The January issue of the Export Review presents a rating of the main non-oil sector exporting companies. The top ten companies in the ranking of non-state exporters in 2021 are the following: MKT Industrial Commerce LLC, Almeyve LLC, Baku Steel Company LLC, Critical Fruit LLC, Agrovest LLC, Sun Food LLC, Land Lojistic LLC, P-Agro LLC, Metal Trader LTD, and RAM International Transportation and Trade LLC.
The list of state-owned companies involved in export operations in the non-oil sector is headed by the SOCAR Marketing and Economic Operations Department. Next on this list are Azeraluminium LLC, Azergold CJSC, Azercotton Agricultural and Industrial Complex LLC, Azerenergy OJSC, Azeripek LLC, Azerbaijan Railways CJSC, Azertutun Agricultural and Industrial Complex LLC, and Azerbaijan Airlines CJSC.
The Export Review also informs on the export of services. According to the Review, in January 2021, Azercosmos OJSC exported services (satellite telecommunication and optical services) worth 1.98 million US dollars to 21 countries of the world. Profit earned from the export of services amounted to 84 percent of the total profit of Azercosmos OJSC. In January 2021, Azercosmos exported its services to the UK, France, USA, UAE, Pakistan, and Turkey.
The decline in the tourism sector as a result of the crisis caused by the coronavirus (COVID-19) pandemic continued in the first month of this year. 36,1 thousand foreigners and stateless persons arrived in Azerbaijan from 105 countries. That is 6.3 times less than in the same period last year. The visits were mainly for non-tourism purposes.
In January 2021, the total cost of operations made by foreign citizens through bank cards in our country amounted to 25 million manat.
The Export Review also provides information on export orders submitted to the Azexport.az portal in January 2021. The total amount of export orders submitted to the portal for this period amounted to 53.9 million US dollars. In January 2021, the list of the most popular exported goods included: hazelnuts, chicken, raw cotton, chicken eggs, cottonseed oil, licorice root, pomegranate juice and seeds, butter, garlic, wine, tea, paint, cosmetics, persimmon, diagnostic device, etc. From January 2017 to January 31, 2021 (for 49 months), the value of export orders received by the portal Azexport.az from 143 countries amounted to 2 billion 250 million US dollars.
At the same time, according to the Export Review, during January 2021, the total cost of the non-oil export implemented through the One-Stop-Shop Export Support Center was 20.1 million US dollars. From 2017 to February 2021, the total amount of goods and products exported through the One-Stop-Shop Export Support Center was 502.2 million US dollars.